Będzie zmiana w ważnej kongregacji?

KAI |

publikacja 05.11.2011 12:28

W styczniu 2012 r. prefekt jednej z najważniejszych watykańskich dykasterii – Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada przejdzie na emeryturę i Benedykt XVI ogłosi nazwisko jego następcy – pisze w portalu vaticaninsider Marco Tosatti.

Będzie zmiana w ważnej kongregacji? AUTOR / CC 2.0 Kard. William Levada (z prawej)

Wśród kandydatów na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary watykanista dziennika „La Stampa” wymienia bp. Gerharda Ludwiga Müllera z Ratyzbony, prymasa Węgier, kard. Pétera Erdő oraz ordynariusza argentyńskiej metropolii La Plata, abp. Héctora Rubéna Aguera. Tosatti podkreśla, że kard. Levada otwarcie mówi, iż opuści swe stanowisko po Świętach Bożego Narodzenia, a przypomina, że 15 czerwca amerykański purpurat ukończył 75 lat – wiek w którym biskupi składają na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu.

Choć często papież przedłuża pełnienie misji, to w tym wypadku w grę wchodzą – jak twierdzi włoski watykanista – problemy zdrowotne. Jednocześnie zaznacza, że przed Kongregacją Nauki Wiary stają najpoważniejsze problemy doktrynalne i prawne Kościoła, w tym związane z osądzaniem duchownych – odpowiedzialnych za nadużycia seksualne wobec nieletnich.

64-letni bp Gerhard Ludwig Müller z Ratyzbony jest zaliczany jest do grona osobistych przyjaciół Benedykta XVI. W Niemczech jest uważany za obrońcę ortodoksji katolickiej a ponoć ostatnio poświęca więcej czasu na naukę języka włoskiego.

Innym kandydatem, zdaniem Tosattiego, jest 59-letni arcybiskup Budapesztu, kard. Péter Erdő, ceniony jako ekspert w dziedzinie prawa kanonicznego.

Abp Héctor Rubén Aguer ma 68 lat i znany jest jako obrońca życia.

Watykanista „La Stampa” zauważa, że kryterium wieku jest w tym wypadku dość istotne, gdyż 84-letni papież nie chciałby mianować kogoś, kogo zostawiłby „w spadku” na długie lata swemu ewentualnemu następcy.