Leon XIV przestrzega przed poszerzaniem się konfliktu na Bliskim Wschodzie

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty nawiązał do sytuacji w Iranie i całym Bliskim Wschodzie, apelując o rozejm i pokój. Przestrzega przed poszerzaniem się tego konfliktu. Zaapelował też o uznanie równej godności mężczyzny i kobiety oraz zwalczanie różnych form przemocy i dyskryminacji kobiet.

Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski.

Drodzy Bracia i Siostry!

Z Iranu i całego Bliskiego Wschodu nadal napływają wiadomości budzące głębokie przygnębienie. Do przypadków przemocy i zniszczeń oraz szerzącej się atmosfery nienawiści i strachu dochodzi obawa, że konflikt rozszerzy się i inne kraje regionu, w tym drogi Liban, ponownie pogrążą się w destabilizacji.

Zanosimy naszą pokorną modlitwę do Pana, aby ucichł huk bomb, umilkła broń i otworzyła się przestrzeń dialogu, w której można usłyszeć głos ludów. Maryi, Królowej Pokoju, powierzam następującą prośbę: niech wstawia się za tymi, którzy cierpią z powodu wojny, niech prowadzi serca po ścieżkach pojednania i nadziei.

Dzisiaj, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Odnówmy zobowiązanie, które dla nas, chrześcijan, opiera się na Ewangelii, do uznania jednakowej godności mężczyzny i kobiety. Niestety, wiele kobiet już od dzieciństwa wciąż jest dyskryminowanych i doświadcza różnych form przemocy: do nich kieruję w sposób szczególny wyrazy mojej solidarności i zapewnienia o mojej modlitwie.

Pozdrowienie kieruję do studentów pochodzących z College Station w Teksasie, z Kansas City w stanie Missouri, z Fort Wayne w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz z Jerez i Kadyksu w Hiszpanii, a także do grupy pielgrzymów z Peru, Panamy, Hondurasu, Meksyku i Chile.

Pozdrawiam wiernych z Brescii, Castrolibero, Graviny di Puglia, Perugii oraz z parafii: św. Klemensa Papieża i św. Pio z Pietrelciny w Rzymie.

Pozdrawiam wspólnotę „Casa di Maria” („Dom Maryi”) z Rzymu, grupę kandydatów do bierzmowania z diecezji Orvieto-Todi, młodzież z Mantui oraz drużynę rugby z Rovigo.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli!

 

www.vatican.va
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9