Ruszył Kongres Prawa Kanonicznego

Około 300 specjalistów prawa kanonicznego z Polski i zagranicy uczestniczy w XIV Międzynarodowym Kongresie Prawa Kanonicznego nt. "Administracja w prawie kanonicznym", który w środę rozpoczął swoje pięciodniowe obrady na UKSW w Warszawie.

Reklama

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) ks. prof. Henryk Skorowski otwierając obrady podkreślił, że kongres "jest przejawem troski Kościoła o wymiar posługi administracyjnej Kościoła w wypełnianiu jego misji w świecie współczesnym".

Stąd też - jak zaznaczył - obrady będą dotyczyły problematyki kościelnego prawa administracyjnego, czyli funkcji prawa administracyjnego w Kościele, organizacji wykonywania kościelnej władzy wykonawczej i funkcjonowania urzędów kościelnej administracji. Dodał, że chociaż podstawowe elementy administracji istniały od początku działalności Kościoła, to jednak prawo administracyjne, jako wyodrębniony dział w systemie prawa kanonicznego i odpowiadająca mu dyscyplina naukowa jest stosunkowo nowa.

Prof. Skorowski przypomniał, że stopniowe wyróżnianie tego działu prawa w nauce prawa kanonicznego rozpoczęło się okresie prac nad reformą Kodeksu Prawa Kanonicznego po Soborze Watykańskim II, w kontekście zainicjowanego procesu odnowy Kościoła i realizacji jego misji w świecie współczesnym. Dodał, że do wyróżnienia prawa administracyjnego w Kościele przyczynili się kanoniści zagraniczni, ale także i polscy, podejmując krytyczne badania dotyczące struktury kościelnej władzy wykonawczej i jej funkcjonowania w formie konkretnych aktów administracyjnych.

Uczestniczący w Kongresie prezes Stowarzyszenia Polskich Kanonistów, ks. prof. Józef Krukowski, który jest autorem książki "Prawo administracyjne w Kościele", powiedział PAP, że celem kongresu jest "uświadomienie kanonistom potrzeby rozwoju prawa administracyjnego w Kościele jako odrębnego działu". Wyjaśnił, że obecnie większość spraw kościelnych jest załatwiana w trybie administracyjnym. "I trzeba to prawo administracyjne odpowiednio systematyzować według kryteriów przyjętych we współczesnym prawie administracyjnym".

Patronat honorowy nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski. W liście skierowanym do uczestników zgromadzenia prezydent podkreślił, że jest ono ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła i warszawskiej społeczności akademickiej. Dodał, że ważnym punktem kongresu będzie wręczenie doktoratu honoris causa kard. P,terowi Erd< - arcybiskupowi metropolicie Esztegrom-Budapeszt, prymasowi Węgier. "Wydarzenie to wpisuje się w tradycję braterskich relacji polsko-węgierskich, umacniających wspólne wielowiekowe dziedzictwo duchowe" - zaznaczył prezydent Komorowski.

Jak poinformował przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW ks. prof. Józef Wroceński, jest on organizowany w Polsce po raz drugi, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) - po raz pierwszy. 18 lat temu organizował go Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W sesji inauguracyjnej kongresu uczestniczyli m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a także przedstawiciel Kancelarii Prezydenta.

Kongres jest organizowany przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy współpracy naukowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Kanonistów (Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo) z siedzibą w Rzymie. Uczestniczą w nim goście prawie ze wszystkich krajów europejskich, a ponadto z USA, Kanady, Brazylii, Meksyku, Argentyny, Libanu, Filipin.

Ostatnio kongres organizowały ośrodki uniwersyteckie w Bejrucie (Liban) w 2004 r. i w Wenecji (Włochy) w 2008 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7