Abp Skworc prosi o modlitwę za górników KWK "Pniówek"

W związku z tragicznym wypadkiem w kopalni w Pawłowicach Śląskich i trwającą akcją ratunkową metropolita katowicki zwrócił się do diecezjan z prośbą o modlitwę.

W komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji czytamy:

Bracia i Siostry!

Z wielkim smutkiem wsłuchuję się w informacje docierające z kopalni Pniówek w Pawłowicach Śląskich. W wyniku eksplozji metanu, do której doszło minionej nocy, kilku górników zginęło, kilkunastu trafiło w ciężkim stanie do szpitali, niektórzy, wśród nich ratownicy, nadal są poszukiwani.

Proszę o żarliwą modlitwę: o życie wieczne dla zmarłych górników, o ratunek dla znajdujących się pod ziemią, o powrót do zdrowia dla rannych. Módlmy się w intencji ich rodzin, które zapewniam o jedności i duchowym wsparciu.

W związku z moim aktualnym pobytem w Rzymie będę jutro o godzinie 7.10 sprawował Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, w czasie której złożę te intencje na ołtarzu Pana, wzywając orędownictwa świętego Papieża z Polski dla zmarłych, zaginionych, rannych i ich rodzin. Ponieważ ta Msza św. będzie transmitowana przez Radio Maryja, zachęcam wszystkich, dla których będzie to możliwe, do współuczestnictwa w duchu modlitewnej jedności.

Szczęść Boże!

+ Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Kwadrans po północy w kopalni Pniówek w Pawłowicach Śląskich doszło prawdopodobnie do wybuchu metanu - poinformowała 20 kwietnia Jastrzębska Spółka Węglowa. "Do wypadku doszło w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów pod ziemią. W zagrożonym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników. Najprawdopodobniej w kopalni doszło do dwóch następujących po sobie wybuchów metanu" - przekazała spółka.

Do drugiej eksplozji doszło, kiedy w rejonie prowadzonej akcji przebywały dwa zastępy ratowników, którzy poszukiwali trzech pracowników. Sztab akcji stracił wtedy kontakt z siedmioma ratownikami.

Trzech górników zginęło. Dwóch ratownicy znaleźli w środę 20 kwietnia przed 8.00; śmierć trzeciego została potwierdzona przed 10.00. Ośmiu pracowników kopalni Pniówek nadal jest poszukiwanych - w tym siedmiu ratowników.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10