Sanktuaria po pandemii

Sanktuaria są już otwarte, a biura pielgrzymkowe organizują pierwsze wyjazdy pątnicze. Obecnie miejsca kultu odwiedzają jednak głównie pielgrzymi indywidualni.

Praktycznie wszystkie miejsca kultu otwierają się wraz z luzowaniem obostrzeń epidemicznych w danym kraju. Z naszych informacji wynika, że sanktuaria w Lourdes i Fatimie już czekają na pątników. W czerwcu wysyłamy tam pierwsze grupy – mówi „Gościowi” Hanna Poreda-Drożdżak z Biura Podróży Misja Travel. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w kilku miejscach, które cieszą się dużym zainteresowaniem polskich pielgrzymów.

Lourdes

Podczas pierwszej fali pandemii w 2020 r. sanktuarium Matki Bożej w Lourdes zostało zamknięte. Trwała tam jednak modlitwa prowadzona przez kapłanów. Codziennie uczestniczyło w niej ok. 3 mln internautów. W tym roku w okresach wzrostu zakażeń COVID-19 sanktuarium było otwarte, ale ruch pielgrzymkowy ograniczono do osób mieszkających w promieniu 30 km od miasta. Na początku maja we Francji rozpoczęto pierwszy etap wychodzenia z kwarantanny. Wówczas do sanktuarium zaczęli docierać pielgrzymi z całego kraju. – Ostatnio w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przez sanktuarium przewinęło się ok. 3 tys. osób. Przyjechali m.in. z Paryża, Bordeaux i Lyonu. W najbliższym czasie przyjmiemy tysiąc żołnierzy, 400 osób z Misji Portugalskiej oraz 350 osób z Misji Filipińskiej. Na razie docierają do nas wyłącznie pielgrzymi z Francji – mówi „Gościowi” o. Krzysztof Zielenda, oblat Maryi Niepokalanej, kapelan w sanktuarium w Lourdes.

W mieście znowu odbywają się spacery śladami św. Bernadetty, a w bazylikach wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Tak jak wszędzie obowiązują standardowe obostrzenia: dystans, dezynfekcja i maseczki. W grocie objawień nie wolno dotykać skały, a kąpiel w pobliskich basenach jest zabroniona, można jednak nabrać stamtąd wody. Hotele i restauracje są już otwarte. – Od 9 czerwca wszystkie osoby posiadające zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 będą mogły swobodnie przejeżdżać przez granicę. Spodziewamy się, że wówczas dojdzie do większego napływu pielgrzymów spoza Francji. W tym czasie godzina policyjna będzie obowiązywała dopiero od 23.00, dlatego tradycyjne procesje z lampionami będą mogły odbywać się wieczorem, czyli o 21.00 – mówi o. Zielenda.

Fatima

„Chociaż sanktuarium nie zostało całkowicie zamknięte, pomiędzy 25 stycznia a 15 marca, podobnie jak rok temu, wierni nie mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Później sytuacja wróciła do normy” – czytamy w wiadomości, którą otrzymaliśmy z biura prasowego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. W maju 2020 r. odbyły się tam pierwsze w historii tego miejsca obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pątników. W tym roku w uroczystościach mogło już uczestniczyć 7,5 tys. osób, czyli kilkanaście razy mniej niż przed pandemią. W celu zachowywania bezpiecznej odległości na placu modlitwy narysowano oddalone od siebie okręgi. W każdym z nich mogły przebywać maksymalnie trzy osoby. Portugalska żandarmeria poinformowała, że już na godzinę przed rozpoczęciem przedpołudniowej Mszy św. limit pielgrzymów został wyczerpany. Kilkaset osób nie zostało wpuszczonych na teren sanktuarium.

Obecnie, wybierając się do Fatimy, trzeba być przygotowanym na obostrzenia w bazylice Matki Boskiej Różańcowej oraz bazylice Trójcy Przenajświętszej. – Obie świątynie są otwarte, ale wprowadzono limity osób, które mogą w nich jednocześnie przebywać. Aby do nich wejść, trzeba więc cierpliwie czekać na swoją kolej. Przed wejściem należy zdezynfekować dłonie i założyć maseczkę. Wytyczono ścieżki zwiedzania: wchodzi się z jednej strony świątyni, a wychodzi z drugiej, nie wolno przechodzić przez środek. Ze względów sanitarnych dostęp do kaplicy Objawień może być czasowo ograniczany – mówi „Gościowi” Małgorzata Kawiak, przewodnik po sanktuarium. Dodaje, że zbiera już pierwsze grupy pielgrzymów, kórzy chcą odwiedzić to miejsce latem.

Portugalskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że od 17 maja obywatele państw UE, w których wykryto mniej niż 500 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców, mogą odbywać podróże do Portugalii, niezależnie od przyczyn wyjazdu. Wszyscy pasażerowie samolotów w wieku powyżej dwóch lat muszą jednak posiadać negatywny wynik testu PCR, wykonany w ciągu ostatnich 72 godz. Tak jak w przypadku pozostałych państw UE istnieje możliwość, że w wakacje zostanie wprowadzony paszport szczepionkowy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4