Diecezja łódzka. Święty rok, czas łaski

Diecezja łódzka świętuje jubileusz 100-lecia. Dziś, w samo południe w łódzkiej bazylice archikatedralnej zostały uroczyście otwarto Drzwi Święte i ogłoszono rok jubileuszowy. Odczytano także specjalnie na tę okazję napisany list papieża Franciszka.

Sobotnia Eucharystia była głównym wydarzeniem obchodów jubileuszu utworzenia diecezji łódzkiej.

Przewodniczył jej pochodzący z Łodzi legat papieski kard. Konrad Krajewski, który wspólnie z abp. Grzegorzem Rysiem i łódzkimi biskupami pomocniczymi otworzył Drzwi Święte.

Drzwi Święte otwrzył ks. kard. Konrad Krajewski   ks. Kamil Gregorczyk /Archidiecezja Łódzka Drzwi Święte otwrzył ks. kard. Konrad Krajewski

Ważność tego gestu wyjaśnił abp G. Ryś. - Po raz pierwszy przeszliśmy przez Bramę Roku Jubileuszowego ogłoszonego dla naszej archidiecezji przez Ojca Świętego Franciszka. Kościół zawsze objaśniał ten znak słowami Pana Jezusa z 10 rozdziału Ewangelii św. Jana. To Jezus jest bramą. Przez Niego wchodzimy w rzeczywistość Boga. Święty Paweł tłumaczy, że przez Jezusa wchodzimy w relację dziecięcą z Bogiem. To On, jak ojciec, uczy nas życia, na każdym jego etapie, towarzyszy nam i gromadzi jak rodzinę – mówił metropolita łódzki.

W odczytanym przez kard. Krajewskiego liście papież Franciszek wyjaśnił że „Jubileusz, choć odsyła naszą pamięć w przeszłość, nas samych jednak koncentruje na »dziś«. Dziś Pan chce do nas dotrzeć z nową świeżością: ze Słowem i działaniem, które ciągle potrafią nas zaskoczyć, uzdrowić, wyzwolić, wskrzesić! Pamiętajcie: Ewangelia jest ciągle przed nami! Nie po to odkrywacie historię naszego Kościoła, by się poddać bezpłodnej nostalgii utyskującej, że dobrze to już było; teraz może być już tylko gorzej; nasze kościelne «dziś» to wyłącznie kryzys, z którego Kościół już się nie podniesie… Nie! Nasze »dziś« nie należy do kryzysu! Nasze »dziś« należy do Pana. Jest Jego czasem: jest rokiem Jego łaski!" – napisał Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślił także, że Łaska Jubileuszu jest przede wszystkim łaską ewangelizacji: "Pan Mnie namaścił, abym ewangelizował ubogich” (…) Trzeba przypomnieć, że właśnie w procesie takiej ewangelizacji rodził się Wasz łódzki Kościół: powstał w mieście, które wręcz "eksplodowało”, rozwijając się w ciągu XIX wieku od kilkuset do kilkuset tysięcy mieszkańców, w ogromnej większości ciężko pracujących w przemyśle włókienniczym. Można powiedzieć, że Wasz Kościół urodził się w samym środku "kwestii społecznej”: został posłany z Ewangelią do świata, który miał na imię "fabryka” – do kobiet pracujących w straszliwych warunkach po kilkanaście godzin dziennie, do ich nierzadko bezrobotnych mężów, do rodzin bez szans na własne mieszkanie czy godziwe wychowanie dzieci; do całych obszarów biedy i braku poczucia bezpieczeństwa – mimo heroicznego trudu – napisał Papież.

Na zakończenie liturgii w imieniu papieża Franciszka wszystkim wiernym papieskiego błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym udzieli kard. Konrad Krajewski.

Warto wspomnieć, że jubileuszowe uroczystości zainaugurowała Msza św. sprawowana w czwartek 10 grudnia dokładnie w 100. rocznicę ogłoszenia bulli Christi Domini papieża Benedykta XV, którą została powołana do istnienia diecezja łódzka. Tego dnia w bazylice archikatedralnej rozpoczęto obchody jubileuszowe. Do katedry zostały zaproszone delegacje młodych z duszpasterzami z całej archidiecezji. Przed Mszą św.  podczas czuwania poprowadzonego przez zespół Mocni w Duchu uwielbiano Boga, dziękując za dar Kościoła łódzkiego. W trakcie czuwania wykład o dziejach Kościoła łódzkiego wygłosił ks. prof. Mieczysław Różański. 

Później Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył abp Grzegorz Ryś, z którym modlili się: kard. Konrad Krajewski, abp senior Władysław Ziółek, łódzcy biskupi i kapłani. Jako że w skład archidiecezji wchodzi diecezja łowicka, w modlitwach uczestniczyli także biskupi: Andrzej F. Dziuba i  Wojciech Osial.

Liturgię rozpoczął śpiew Sekwencji do Ducha Świętego, po którym wykonano specjalnie ułożony na 100-lecie hymn, do którego słowa napisała pochodząca z Bedlna Aleksandra Lucińska. Przed błogosławieństwem zgromadzeni wierni odmówili po raz pierwszy Modlitwę Jubileuszową przygotowaną specjalnie na rozpoczynający się rok.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10