Tarnowski ksiądz wymyślił pierwszą w świecie aplikację dla chrześcijan niesłyszących

Effatha24 zawiera m.in. liturgię słowa na każdą niedzielę, modlitwy i katechezy w języku migowym.

Aplikacja mobilna Effatha24 jest pierwszą w świecie aplikacją mobilną służącą polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też polskim systemem języka migowego. Jest ona ukierunkowana na pomoc organizacyjną Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Niesłyszących, a także jako źródło wiedzy religijnej dla chrześcijan mających problemy ze słuchem.

- Nowe narzędzia technologiczne pomagają w komunikacji interpersonalnej. Jako Duszpasterstwo Niesłyszących w Polsce 15 października 2018 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zorganizowaliśmy Ogólnopolską Konferencję Duszpasterstwa Niesłyszących pt.: „Jak dziś można głosić Ewangelię Niesłyszącym? - szanse, wyzwania i zagrożenia”. Podczas tego spotkania księża duszpasterze oraz katecheci niesłyszących z całej Polski, na czele z krajowym duszpasterzem niesłyszących w Polsce ks. Łukaszem Pasutą, z wielką radością przyjęli pomysł utworzenia aplikacji dla niesłyszących chrześcijan w Polsce - opowiada ks. Damian Migacz, duszpasterz niesłyszących w diecezji tarnowskiej, który powstanie tej aplikacji podczas wspomnianej konferencji zapowiadał.

To właśnie ks. Damian Migacz jest pomysłodawcą i koordynatorem prac nad powstaniem aplikacji Effatha24. Jest także odpowiedzialny za jej funkcjonowanie i aktualizowanie. W prace nad stworzeniem filmów ewangelizacyjnych włączyły się Fundacja "Fonis", duszpasterstwa niesłyszących z diecezji gliwickiej, wrocławskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i opolskiej.

Tarnowski ksiądz wymyślił pierwszą w świecie aplikację dla chrześcijan niesłyszących   materiały prasowe Aplikacja zawiera wiele cennych informacji i materiałów formacyjnych. Lokalizuje także ok. 120 miejsc w Polsce, w których można spotkać znającego język migowy kapłana.

Aplikacja Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce ma na celu zebranie wszystkich dotychczasowych materiałów osadzonych na serwerach w internecie. Kilka ośrodków duszpasterskich w Polsce podejmuje się nagrywania filmów i tworzenia multimedialnych materiałów ewangelizacyjnych.

- Pragniemy wykorzystać tę aplikację do celów organizacyjnych naszego duszpasterstwa niesłyszących w Polsce, ale i w poszczególnych diecezjach, aby promować i informować o planowanych pielgrzymkach, spotkaniach i innych działaniach dedykowanych niesłyszącym chrześcijanom w Polsce - tłumaczy kapłan.

Stworzenie aplikacji w wymagało opracowania projektu, konsultacji z ks. Łukaszem Pasutą, a także poszczególnymi duszpasterzami i katechetami w całym kraju, zleceniu profesjonalnej firmie Altconnect wykonania wszystkich założeń, utworzeniu materiałów filmowych, zebraniu informacji o wszystkich ośrodkach duszpasterskich, próbnej publikacji i sprawdzeniu poprawności logistycznej działania aplikacji.

Tarnowski ksiądz wymyślił pierwszą w świecie aplikację dla chrześcijan niesłyszących   materiały prasowe Kod QR do aplikacji Effatha24, którą bezpłatnie można pobrać ze sklepu Google Play w systemie Android.

Obecnie Aplikacja Effatha24 jest to bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play w systemie Android. Zawiera ona 8 kategorii: Aktualności, Wydarzenia, Rok liturgiczny (z tłumaczoną liturgią słowa na każdą niedzielę), Ośrodki duszpasterskie (z nawigacją i dokładnymi informacjami na temat ponad 120 miejsc w Polsce, w których można spotkać znającego j. migowy kapłana), Katecheza (z filmami tłumaczącymi podstawowe prawdy wiary Kościoła), Modlitewnik (z ponad 80 modlitwami przełożonymi na j. migowy), Sakramenty (z informacjami na temat przygotowania się do dobrego przyjęcia poszczególnych sakramentów) oraz Kontakt (do moderatora aplikacji).

Patronatem honorowym promocję aplikacji objęli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, oraz ks. Łukasz Pasuto, krajowy duszpasterz niesłyszących w Polsce.

Aplikacja ta została sfinansowana z darowizn niektórych księży duszpasterzy niesłyszących z Polski oraz przez Caritas i kurie diecezji radomskiej i tarnowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6