Hiszpańskie zwyczaje wigilijne

Choć wieczerza wigilijna jest inna niż polska, to jednak pragnienia pokoju, zdrowia i opieki Bożej Dzieciny są podobne.

W Hiszpanii święta Bożego Narodzenia wciąż mają bardzo rodzinny charakter, a szczególnie Nochebuena, czyli wigilia. I choć wieczerza wigilijna jest inna niż polska, to jednak pragnienia pokoju, zdrowia i opieki Bożej Dzieciny są podobne.

W Hiszpanii trwają ostatnie przygotowania do wigilijnej kolacji. Rodziny starają się, aby była obfita i wyjątkowa. W zależności od regionu kraju na stole pojawia się pavo, czyli pieczony indyk, bądź też pieczone jagnię z ziemniakami. Popularne są też dania z ryb, szczególnie w Galicji. Rodziny starają się też o owoce morza, których ilość wskazuje nie tylko na obfitość kolacji, ale również podkreśla zamożność rodziny.

W wielu domach do kolacji zasiada się po wysłuchaniu przemówienia króla. W swoim wystąpieniu zazwyczaj zwraca uwagę m. in. na wyzwania, jakie stoją przed krajem. A tych obecnie nie brakuje: kataloński separatyzm, imigracja, duże bezrobocie, czy też zagrożenie terrorystyczne. Po kolacji część rodziny idzie na Pasterkę, natomiast pozostali spędzają czas na rozmowie, grach i zabawie, która może potrwać do rana. Dzieci szukają bożonarodzeniowych słodkości jak marcepan, popularny turrón, czyli nugat oraz polvorones, hojaldrines i mantecados, tj. ciasteczek wypiekanych na bazie mąki, smalcu i cynamonu.

W wielu rodzinach wciąż jest popularna szopka bożonarodzeniowa (Belén). W jej budowę zaangażowani są zazwyczaj wszyscy domownicy. Figurki Świętej Rodziny i innych postaci mogą być drewniane, porcelanowe bądź też wykonane z innych materiałów. Przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Szopka może zająć nawet cały pokój. W Katalonii zabawnym elementem żłóbka jest tzw. caganer. Jest to postać siedząca na toalecie, ubrana w typowy strój katalońskiego chłopa w czerwonej czapce na głowie. Jest symbolem szczęścia i dobrobytu. Dzisiaj caganer często posiada twarz któregoś z polityków.

Hiszpania nie zapomina także o bezdomnych. Ponad 2 tys. z nich zje dziś wigilijną wieczerzę. W muzeum El Prado około 200 zasiądzie do stołu, który bogato zastawiła organizacja pozarządowa Mensajeros de la Paz. Menu przygotował wybitny szef kuchni, którego restauracje osiągają najlepsze oceny w przewodnikach Michelina.

Wigilia oficjalnie otwiera w Hiszpanii okres Świąt Bożego Narodzenia, który trwa do 6 stycznia. Tego dnia do hiszpańskich rodzin zawitają Trzej Królowie z prezentami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6