Góra błogosławieństw

Góra w Biblii jest symbolem mocy. Dlatego nie dziwi fakt, że jedna z gór otaczających Jezioro cieszy się dziś takim szacunkiem.

Jezus przebywając nad Jeziorem Galilejskim często, jak podają ewangeliści, usuwał się na jedno ze wzniesień, by się modlić. Góra w Biblii jest symbolem mocy. Dlatego nie dziwi fakt, że jedna z gór otaczających Jezioro cieszy się dziś takim szacunkiem. Wszak to tu Jezus wypowiedział słynne przemówienie, znane dziś wszystkim jako „kazanie na górze”.

Nad Doliną Tabgha, tuż obok Jeziora Galilejskiego znajduje się wzniesienie, które góruje nad otoczeniem. Miejsce, które urzeka każdego pięknem swej przyrody, gdzie człowiek czuje się jak w bajce... Ma wysokość ok. 150 m n.p.m. Na jego zboczu archeolodzy odkryli ruiny kaplicy z IV wieku, która wznosiła się ponad grotą. O niej to pisała Egeria - Hiszpanka, odbywająca w IV wieku trzyletnią pielgrzymkę po Ziemi Świętej. W swych notatkach pisała: „Blisko na górze znajduje się grota, Jezus zachodząc do niej wygłosił błogosławieństwa”. Stąd nazwa wniesienia: Góra Ośmiu Błogosławieństw.

Nawiązując do tej tradycji, powyżej dawnego miejsca zbudowano w roku 1937 sanktuarium upamiętniające Jezusowe błogosławieństwa. Jest ono uważane za najpiękniejsze i najspokojniejsze ze wszystkich świętych miejsc chrześcijaństwa w Galilei. Ten przepiękny i niezwykły kościół zaprojektował A. Barrluzzi. Zbudowany na planie ośmiokąta, o wystroju pełnym prostoty nawiązuje do liczby błogosławieństw. Zwieńczony jest charakterystyczna kopułą, pod którą kryje się osiem okien, w których witrażach znajdują się łacińskie teksty błogosławieństw.

Dookoła kościoła znajdują się ogrody, o które dbają włoskie Siostry Franciszkanki Niepokalanego Serca Maryi. Wokół zaś biegną portyki z kolumnami, skąd rozciąga się piękny widok na otaczające sanktuarium ustronne miejsce w gaju palm, kwitnących właśnie magnolii i fikusów. Całe wnętrze kościoła robi wrażenie lekkości. W samym centrum znajduje się ołtarz o podwójnej mensie, wspierany na czterech brązowych kolumienkach ze złoconymi spiralami w kształcie gałązek oliwnych, nad którym wznosi się smukły łuk z alabastru.

Posadzka opowiada o strumieniu łaski płynącym od ołtarza i owocującym poprzez cnoty boskie i kardynalne. Z otaczających krużganków kościoła, roztacza się wspaniały widok na Jezioro Genezaret. Niebieski kolor wody tak przepięknie współgra tu ze złotą barwą wnętrza kościoła. To chyba najlepsza platforma widokowa na Jezioro i miejsce skąd można podziwiać duży fragment Galilei.
Każdy z odwiedzających to miejsce pielgrzymów czy turystów sporo czasu spędza spacerując portykami i odpoczywając w ich cieniu, rozkoszuje się widokiem wokół. To wspaniałe miejsce, pełne spokoju, które zaprasza do modlitwy i refleksji.

W kościele umieszczona jest tablica upamiętniająca pp Pawła VI w 1964 r., który jako pierwszy po św. Piotrze namiestnik Chrystusa przebywał w Ziemi Świętej. Również i Jan Paweł II 24 marca 2000 r. nawiedził to miejsce podczas swej pielgrzymki po Izraelu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • miroslaw
  07.05.2010 16:35
  Zdaje się że w Roku Świętym 2000 Jan Paweł II przebywał na Górze błogosławieństw - ale w zbudowanym przez wspólnoty neokatechumenalne Domus Galilaeae- a nie w samym sanktuarium, o którym mówi artykuł ?????
 • skolopendra
  01.12.2010 19:21
  Jan Paweł II nawiedził to miejsce podczas swej pielgrzymki do Izraela (był wewnątrz kośioła). Zaś 24 marca 2000 papieska msza święta (odprawiana na zboczach Góry), zgromadziła blisko 100 tysięcy ludzi. Jan Paweł II pozdrowił wówczas wsztskich zgromadzonych nad brzegami Jeziorem Genezaret pielgrzymów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10