Módlmy się o nowe rodziny

To nie są beztroskie lata bez zobowiązań. Życie w pojedynkę to dla wielu wielkie cierpienie. W adwencie otoczmy modlitwą singli, którzy chcieliby założyć rodzinę.

Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada – szczególnego czasu radosnego oczekiwania na nowe Życie. Dane statystyczne wskazują, że dla wielu osób założenie rodziny i posiadanie dzieci są wielkim, niespełnionym marzeniem. Według badań Eurostatu, jedna trzecia gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej to gospodarstwa jednoosobowe. Większość z nich mieszka w dużych miastach.

Znakiem naszych czasów są zwłaszcza rzesze młodych, którzy samotni wcale być nie chcą. Nie hołdują kulturze singli, kojarzącej się z życiem miłym, łatwym i przyjemnym, bez zobowiązań i trwałej relacji. Wręcz przeciwnie. Oni patrząc na szczęśliwych małżonków, dzieci swoich znajomych, bardzo cierpią. Niezależnie od tego z jakich powodów pozostają sami, nie jest to ich wymarzona życiowa droga, czują, że są powołani do czegoś innego, do miłości małżeńskiej i macierzyńskiej. „Największym ubóstwem człowieka nie jest bieda ani trąd, lecz samotność i poczucie bycia niechcianym” - mówiła o problemie św. Matka Teresa z Kalkuty.

Dlatego już po raz drugi, na wzór Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, modlić się będziemy o powołanie nowych rodzin, o to, by ci, którzy chcą założyć rodzinę, znaleźli właściwą do tego osobę. Będzie prosić Boga o błogosławieństwo dla samotnych, o wytrwałość, otwartość, mądre rozeznanie.

Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny zrodziła się oddolnie w warszawskich duszpasterstwach dorosłych stanu wolnego, organizujących od 2015 r. m. in. cykliczne rekolekcje dla singli i wiele innych spotkań, cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem (w rekolekcjach w marcu 2016 r. w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie codziennie brało udział ponad tysiąc singli 26+, również z peryferii Kościoła). Zaproszenie do obchodów pierwszego Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny przyjął w 2015 r. m. in. bp Rafał Markowski i ówczesny nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

W tym roku, na czas Tygodnia warszawskie wspólnoty przygotowały szereg inicjatyw.  Jeszcze przed jego rozpoczęciem, od 25 do 27 listopada, zawsze o 18.30 w parafii Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37) odbędą rekolekcje dla singli 26+ pod hasłem "Na co czekasz?". Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. Stanisław Szlassa, duszpasterz singli i psychoterapeuta. Po Mszach św. będzie możliwość uczestnictwa w pracy w grupach i adoracji. Ponieważ na rekolekcje wybiera się sporo osób spoza stolicy, a nawet z Wielkiej Brytanii i Danii, poszukiwane są gościnni warszawiacy, którzy przyjęliby je na nocleg (zgłoszenia na: www.niejeden.pl).

Niedzielna Msza św. na zakończenie rekolekcji w parafii Najświętszego Zbawiciela będzie równocześnie oficjalnym rozpoczęciem Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny. W niedzielę i w kolejne dni, o godz. 19 w sanktuarium MB Łaskawej (ul. Świętojańska 10), odmawiany będzie różaniec w intencji nowych rodzin. 28 listopada o 18.30 Msza św. w intencji singli zostanie odprawiona w kościele Akademickim św. Anny, przy Krakowskim Przedmieściu 68. Do sanktuarium MB Łaskawej Duszpasterstwo DwoJedno zaprasza 29 listopada o godz. 20, na Mszę św. w intencji znalezienia potrzebnych łask dla wszystkich poszukujących żony lub męża za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej. Po Eucharystii przewidziano warsztaty w grupach na temat budowania zaufania w relacjach.

W kolejnym dniu modlitwa o nowe rodziny odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej (ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1). Po Eucharystii zaplanowano otwarte spotkanie w kościele dolnym dla zainteresowanych organizacją nowych inicjatyw dla dorosłych chrześcijan żyjących w pojedynkę.

W następnych dniach o nowe rodziny modlić się będą wierni m.in. w kościele Zesłana Ducha Świętego na Bielanach (ul. Broniewskiego 44, czwartek o 18.30) i w parafii św. Dominika na Służewie (ul. Dominikańska 2, sobota godz. 18). W piątek o godz. 18 bp Michał Janocha poprowadzi nieszpory i odprawi Mszę św. w kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich (ul. Łazienkowska 14). W ostatnim dniu tygodnia modlitw, Przystań Rozwoju zaprasza na Mszę św.  o godz. 14 do kościoła Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Ursusie (ul. S. Wojciechowskiego 32), a o 19.30 odbędzie się otwarte spotkanie dla singli 26+ w kościele Najświętszego Zbawiciela (kościół dolny) przy pl. Zbawiciela.

Modlitwa o Nowe Rodziny

Abba, Ojcze Miłosierny,
Ty w Świętej Rodzinie ukazałeś nam piękno
domowego Kościoła.
Pomóż nam budować nowe rodziny
jako święte, sakramentalne wspólnoty,
jako ostoję pokoleń.
Niech każda z nich będzie prawdziwym, odpowiedzialnym środowiskiem
miłości i życia.
Niech będzie pierwszą szkołą człowieczeństwa
i wielkiego przykazania miłości –
tej miłości, która cierpliwa jest, łaskawa jest,
która nie szuka swego, nie pamięta złego,
która współweseli się z prawdą –
miłości, która wszystko przetrzyma.
Maryjo, Matko Miłosierdzia,
prowadź nas do spotkania Boga i drugiego człowieka,
do nowej komunii miłości.
Amen.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6