Wołanie o więcej

- Bóg jest tak nieskończony w tym "więcej", że chociażbyś miał wszystko, co tylko możesz sobie wyobrazić, to On chce dać ci jeszcze więcej - tłumaczył w poniedziałek 18 lipca o. Adam Szustak OP.

Dominikanin jest gościem Mercy Festival, który rozpoczął się w poniedziałek 18 lipca w bazylice Mariackiej. Razem z nim słowo do wiernych głosi o. Tomasz Nowak OP.

Podczas pierwszego dnia rekolekcji dominikanie skupili się na fragmencie Ewangelii wg św. Mateusza opisującym, jak faryzeusze chcieli, żeby Jezus pokazał im jakiś znak. On z kolei odpowiedział im, że nie zobaczą żadnego znaku, prócz znaku proroka Jonasza. Ponadto w swojej odpowiedzi Jezus dwukrotnie użył słowa "więcej" - "więcej niż Jonasz" i "więcej niż Salomon".

Na samym początku konferencji o. Nowak przypomniał postać Jonasza, który - według niego - był prorokiem o "ciasnej konstrukcji". Zauważył, że on opierał się, by pójść do Niniwy, ponieważ nie chciał, żeby Bóg okazał swoje wielkie miłosierdzie. - Bóg znajdzie sobie miejsce przy tobie, nawet jeśli widzisz w sobie podobieństwo do Jonasza - tego ciasnego i kapryśnego proroka - przekonywał o. Nowak.

Z kolei o. Szustak zauważył, że ta Ewangelia jest niezwykła, ponieważ nikogo nie wyklucza - ani ludzi o małym sercu, takich jak Jonasz, ani tych o sercu ogromnym, niczym Salomon. Przekonywał ponadto, że Bóg chce dać nam znacznie więcej niż to, o co prosimy. W odniesieniu do tego nawiązał do historii Salomona i przypomniał, że przecież jemu nie zależało ani na sławie, ani na bogactwie. Pragnął jedynie serca pełnego rozsądku. Bóg natomiast postanowił dać mu również to, o co Salomon nie prosił.

- Dla nas te rekolekcje i Światowe Dni Młodzieży mają być właśnie o tym. Skoro one mówią o miłosierdziu, to nie tylko o takim, gdzie Pan Bóg szuka jakiejś lichoty i daje jej coś dobrego. On jest tak nieskończony w tym "więcej", że chociażbyś miał wszystko, co tylko możesz sobie wyobrazić, to On chce dać ci jeszcze więcej - tłumaczył.

Dominikanie zachęcali również do tego, aby wierni, którzy w poniedziałkowy wieczór pozostali na uwielbieniu, zapomnieli o wszystkich problemach, z którymi tam przyszli, a w zamian otworzyli swoje serca na coś ponad to. - Chcemy, żeby ten czas był wołaniem o więcej, bez względu na to, co już masz. Nawet jeśli masz najszersze serce świata, to ono i tak jest ciaśniejsze niż to, co ma dla nas Bóg - wyjaśnił młodym o. Szustak.

Z kolei o. Nowak dał im bardzo ważną radę. - Nie zniechęcaj się, nawet jeśli twoja modlitwa wygląda tak, jakbyś był w obrotowych drzwiach - jeszcze nie wejdziesz, a już wychodzisz, ale jeśli tylko wychodząc, zorientujesz się, że wziąłeś za mało - wracaj! Nie martw się, zawsze można więcej - zakończył o. Nowak.

O. Szustak OP i o. Nowak OP w bazylice Mariackiej będą głosili rekolekcje codziennie, aż do 21 lipca. Z kolei od 22 do 24 lipca Mercy Festival przeniesie się na wielką scenę na Rynku Głównym, gdzie - oprócz dominikanów - ewangelizował będzie również bp Grzegorz Ryś. O dobrą atmosferę zadbają też najlepsze polskie zespoły muzyki chrześcijańskiej, jak New Life'm, Exodus 15, niemaGOtu, Owca czy muzycy koncertu "Jednego Serca, Jednego Ducha" z Rzeszowa.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9