Jedzenia dla pielgrzymów nie zabraknie!

Siedemnaście stref żywieniowych w Krakowie przygotowują dla pielgrzymów Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży i Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Szczegóły na temat żywienia pielgrzymów, którzy już niedługo przybędą do Krakowa, przedstawili organizatorzy ŚDM na konferencji prasowej na Campus Misericordiae. Wreszcie pokazano też umiejscowienie wszystkich stref żywieniowych - tych przygotowywanych przez Komitet Organizacyjny ŚDM i przez Caritas. Niektóre z nich znajdą się przy ul. Bernardyńskiej i Smoczej oraz na Bulwarach: Wołyńskim, Poleskim i Inflanckim. Strefa będzie też w pobliżu Błoń (przy ul. Piastowskiej) i w Łagiewnikach. W strefach pielgrzymi zrealizują talony żywieniowe lub zrobią zakupy za gotówkę.

- Strefy żywieniowe zostały zaprojektowane w ten sposób, by zapewnić maksymalną przepustowość i móc wykarmić maksymalnie dużo pielgrzymów. Pomyślano także o kawiarniach oraz punktach wi-fi i poczty. Caritas zawarła umowy z dużymi, sprawdzonymi firmami, które mogą zapewnić obsługę dużej liczby pielgrzymów oraz bezpieczeństwo żywieniowe - mówiła Katarzyna Rybicka, odpowiedzialna ze strony Caritas za mobilne punkty żywieniowe.

Strefy będą więc w stanie obsłużyć około 100 tys. osób dziennie, a organizatorzy przewidują największy ruch w porze obiadu, czyli po zakończeniu porannych katechez. Każda ze stref będzie mieć powierzchnię około 800-1000 mkw. i w każdej stanie 5-6 namiotów-restauracji z jedzeniem i jeden z napojami. W związku z tym, stojąc w kolejce po posiłek, nie będzie można jednocześnie otrzymać napoju. To celowe rozwiązanie, ponieważ część osób będzie chciała tylko napój.

W menu (dostępnym w kilku językach) znajdą się potrawy z różnych stron świata, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie: kurczak w sosie chińskim z ryżem, danie meksykańskie z sosem i kiełbasą, fasolka po bretońsku, makaron z klopsikami w sosie bolońskim, a także kilka najpopularniejszych smaków pizzy. Nie zabraknie tradycyjnych polskich potraw: pysznych pierogów, bigosu, oscypków z żurawiną i tradycyjnego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Dla miłośników fast foodów będzie kiełbasa z frytkami lub w bułce, zapiekanki, frytki i hot dogi. Nie zabraknie też potraw wegetariańskich. We wszystkich strefach żywienia pielgrzyma będzie można zaopatrzyć się w ciepłe i zimne napoje oraz coś słodkiego i lody. Dodatkowo na spragnionych pielgrzymów czeka 5 mln darmowych butelek wody.

Strefy w Krakowie będą czynne od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca od godz. 12 do północy.

Nieco inaczej będą wyglądały strefy w Brzegach - będzie ich 10 i nie będą zlokalizowane w samych sektorach, ale na ich obrzeżach, przy wejściach do sektorów. Każda strefa będzie złożona z dwóch tirów-chłodni: z jednego będą wydawane napoje, z drugiego - szczelnie zapakowany suchy prowiant (np. zapakowane kanapki, jabłko, batonik). Poza zimnymi napojami w Brzegach będą też oddzielne namioty z gorącą kawą i herbatą, przygotowane z myślą o pielgrzymach, którzy będą na Campusie nocować z soboty na niedzielę.

Strefy w Brzegach będą czynne w sobotę 30 lipca i w niedzielę 31 lipca od godz. 9 rano do ostatniego pielgrzyma (w niedzielę).

Na dzisiejszej konferencji zaprezentowano też specjalną aplikację na smartfony DirectBistro ŚDM Caritas Menu, która będzie dostępna już od poniedziałku. Pomoże ona znaleźć strefy żywieniowe i na bieżąco sprawdzić menu.

Po konferencji prasowej wszyscy goście mogli spróbować wielu potraw, które będą dostępne dla pielgrzymów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dania regionalne, pizza i wyprodukowane specjalnie na ŚDM dania obiadowe w plastikowych pojemnikach.

Informacje o wyżywieniu można będzie znaleźć na oficjalnej stronie Światowych Dni Młodzieży oraz na www.sdm.caritas.pl. Wszystkie strefy będzie można zlokalizować także przy pomocy GPS. Zarówno w Krakowie, jak i w Brzegach strefy będą dostępne dla wszystkich - nie tylko dla zarejestrowanych pielgrzymów, którzy mają wykupione pakiety i będą mieli talony żywieniowe. W związku z tym organizatorzy poza talonami będą przyjmować płatności gotówką i kartą.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9