Święto Dziękczynienia ze św. Maksymilianem

Tegoroczne Święto Dziękczynienia odbędzie się pod hasłem: "Chrzest darem miłosierdzia". Do Panteonu Wielkich Polaków zostaną wprowadzone relikwie św. Maksymiliana - "szczególnego świadka Bożego miłosierdzia”.

5 czerwca na Polach Wilanowskich przy Centrum Opatrzności Bożej po raz IX odbędzie się Święto Dziękczynienia. W tym roku o szczególnym charakterze, bo przypada na Rok Miłosierdzia oraz obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.

- Chcemy dziękować Opatrzności Bożej za ten największy dar miłosierdzia, jakim jest chrzest święty. Chrzest, który jest początkiem naszej drogi do królestwa niebieskiego - wyjaśnił kard. Kazimierz Nycz.

Święto Dziękczynienia rozpocznie się o godz. 8 pielgrzymką z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego z pl. Piłsudskiego. Pochód przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 11 na wysokości kościoła św. Antoniego M. Zaccarii do marszu dołączą relikwie pozostałych świętych i błogosławionych, których szczątki zainstalowane są w Panteonie Wielkich Polaków.

O godz. 12 na błoniach przez świątynią zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prymasa Grecji i biskupa Aten abp. Sevastianosa Rossolatosa. Po uroczystej liturgii dokonany zostanie Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. Następnie relikwie świętego męczennika zostaną wprowadzone do panteonu. - W tym roku przypada 75. rocznica jego aresztowania i 45. rocznica beatyfikacji - przypominają organizatorzy.

- Św. Maksymilian Kolbe w czasie II wojny światowej oddał swoje życie za życie drugiego człowieka. Jego postawa powinna być dla nas nauką i przesłaniem, że przez nasze czyny wobec bliźnich możemy się stać się świadkami Bożego miłosierdzia - wyjaśnił metropolita warszawski.

Święto Dziękczynienia to także okazja, by przyjrzeć się postępowi prac przy budowie świątyni. - Jesteśmy na ostatniej prostej zakończenia pierwszego etapu prac. Skończona jest elewacja, trwają prace przy parkingach i pobliskich drogach. We wnętrzu świątyni przygotowywane jest ogrzewanie podłogowe, trwa malowanie ścian. Pierwsze nabożeństwo planujemy na 11 listopada. Będziemy dziękować Bogu za to, że jesteśmy wolnym krajem - mówił Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Z kolei o. Ryszard Koczwara zwrócił uwagę na cechy św. Maksymiliana, które pociągają współczesnych. - Dla św. Maksymiliana nie było rzeczy niemożliwych. Wszystkie swoje sprawy zawierzał Bogu i Jego Matce. Jest to z pewnością osoba motywująca do działania - powiedział.

O godz. 14 zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci. W roku jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski organizatorzy przygotowali dla najmłodszych barwną katechezę przybliżającą wartość tego sakramentu. Dzieci poznają także postać św. Maksymiliana i jego działalność. - W tym roku zabierzemy dzieci na 'Wyprawę do królestwa niebieskiego" - na początku przejdziemy przez ciemny tunel prowadzący do Bramy Życia - symbolu chrztu, założymy "okulary wiary” i wejdziemy do nieba - tłumaczą organizatorzy.

O godz. 15 rozpocznie się festiwal Moc Dobra, promujący młodych artystów chrześcijańskiej sceny muzycznej. Na scenie przed Świątynią Opatrzności Bożej wystąpią artyści: Beata Bednarz, zespół Armia, New Life’m, Moja Rodzina, Mały Chór Wielkich Serc, Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej.

Dzień Dziękczynienia zakończy się o godz. 21.37 iluminacją świątyni.

Podczas Dnia Dziękczynienia w całym kraju będzie prowadzona zbiórka ofiar na budowę Świątyni Opatrzności Bożej i sanktuarium. Obecnie wspiera ją ponad 80 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5