Nic do stracenia

e.wydawnictwowam.pl Tomasz Krzyżak: "Nie mam nic do stracenia. Abp Józef Michalik. Biografia."

Metropolita przemyski, były przewodniczący KEP, bywał przedmiotem zainteresowania mediów. Może się wydawać, że sporo o nim wiemy...

Na początku października br nakładem wydawnictwa WAM ukazała się obszerna biografia abpa Józefa Michalika. Metropolita przemyski, były przewodniczący KEP, bywał przedmiotem zainteresowania mediów. Może się wydawać, że sporo o nim wiemy. Obraz, który wyłania się z książki Tomasza Krzyżaka portretów medialnych jednak nie przypomina.

Kim był? Co go ukształtowało? Z kim pracował? Czym się zajmował? Warto zobaczyć człowieka w perspektywie dłuższej niż ostatnie kilka czy kilkanaście lat. Spojrzeć na czas rzymski, bliską relację z Janem Pawłem II, pracę w Papieskiej Radzie ds. Świeckich i przy organizacji pierwszych Światowych Dni Młodzieży, okres gorzowski (w końcu przez 7 lat był ordynariuszem tej diecezji), na sytuację którą zastał w Przemyślu i to, co zdążył zdziałać przez ponad 20 lat. Sprawy trudne i konfliktowe ostatnich lat to tylko wycinek życia. I wnioskowanie o człowieku tylko na ich podstawie jest obarczone zbyt dużym błędem.

Książkę warto przeczytać także ze względu na solidną wiedzę o Kościele i jego funkcjonowaniu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W końcu wielu dorosłych dziś ludzi lat 70. czy 80. nie ma szans pamiętać. Szkoda, to co wtedy się działo ma potężne znaczenie także dzisiaj.

Tomasz Krzyżak: Nie mam nic do stracenia. Abp Józef Michalik. Biografia. Wydawnictwo WAM

 

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Ks. dr Józef Michalik (wówczas) był ostatnim Polakiem zatrudnionym w Watykanie przez administrację papieża Pawła VI. W jakich latach pracował w Rzymie?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: 1978-1986.

Dokładnie: jesienią 1977 otrzymał propozycję wyjazdu do Rzymu do pracy w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, 2 marca 1978 został zwolniony z obowiązków w diecezji, kilka dni później wyjechał do Rzymu. W czerwcu 1978 roku został pełniącym obowiązki rektora Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, 3 lipca Watykan zatwierdza jego nominację, wręcza mu ją osobiście Prymas Tysiąclecia 15 sierpnia.

Rok początkowy zasadniczo nie sprawiał problemu, natomiast niespodziewanie koniec okazał się problematyczny. Bulla Jana Pawła II o nominacji na biskupa gorzowskiego nosi datę 1 października 1986 r. 16 października tego roku w Rzymie Józef Michalik przyjął z rąk Jana Pawła II sakrę biskupią. W nocy z 20 na 21 października kanonicznie objął diecezję, 30 listopada uroczystym ingresem do katedry w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczął posługę ordynariusza. 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8