Znamy program ŚDM

Pięć spotkań centralnych dla 2,5 mln pielgrzymów z całego świata, Festiwal Młodych na ponad 300 scenach w Krakowie, katechezy biskupów we wszystkich kościołach i kaplicach. Cztery dni pod hasłem Miłosierdzia Bożego. W Warszawie przedstawiono program Światowych Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oficjalnie rozpocznie Msza Święta, której przewodniczyć będzie 26 lipca kard. Stanisław Dziwisz. Kolejne cztery centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży przeżywane już będą w obecności papieża Franciszka, którego 2,5 mln uczestników spotkania powita w czwartek, 28 lipca. 

Centralnym miejscem głównych wydarzeń we wtorek, w czwartek oraz piątkowej Drogi Krzyżowej będą krakowskie Błonia. Ich powierzchnia wraz z okolicą - Parkiem Jordana, stadionami, parkingami, Alejami Trzech Wieszczów, ul. Piłsudskiego - wynosi ok. 100 ha. 

Przygotowano już propozycję usytuowania ołtarza przy Kamieniu Papieskim, jak w czasie wizyt Jana Pawła ll, co pozwoli na udział w celebrach maksymalnej liczbie osób. W tym miejscu w piątek odbędzie się Droga Krzyżowa, która podkreśli wymiar pokutny ŚDM.

Centralnym miejscem głównych wydarzeń, czuwania z Ojcem Świętym oraz Mszy Posłania będzie teren nazwany CAMPUS MISERICORDIAE.

To obszar o powierzchni ok. 255 ha, między autostradą A4 oraz trasą szybkiego ruchu, na terenie gminy Wieliczka, gdzie powstanie dom dla osób starszych i niepełnosprawnych. Po ŚDM w tym miejscu pozostaną również wyznaczone i zmodernizowane drogi, a pierwszy budynek posłuży jako zaplecze dla papieskiego ołtarza.

Najbardziej osobistym momentem dla każdego z uczestników ŚDM będzie czuwanie z Ojcem Świętym. To wyjątkowo intensywny czas modlitwy i spotkania z Chrystusem. Uczestnicy spotkania w Krakowie razem z Ojcem Świętym będą modlić się przed Najświętszym Sakramentem w sobotni wieczór 30 lipca.

W tym samym miejscu następnego dnia papież Franciszek odprawi Mszę św. Posłania, podczas której roześle młodych na cały świat, i gdzie tradycyjnie ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

W około 300 punktach Krakowa i okolic w czasie ŚDM biskupi z całego świata będą głosić katechezy w kilkudziesięciu językach. Wprowadzą one młodych w przesłanie błogosławieństwa "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7), wybranego przez Ojca Świętego na temat XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Katechezy odbędą się na terenie całego miasta, zarówno w kościołach, jak i w innych miejscach. Podczas katechezy szczególnie podkreślony jest sakrament pokuty i pojednania, do którego można będzie przystąpić przed południem. Wszystkie katechezy będą zwieńczone celebracjami eucharystycznymi.

W środę, czwartek i piątek kilkunastotysięczne grupy pielgrzymów wyruszą także specjalnie przygotowaną trasą z centrum Krakowa do dwóch sanktuariów: Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II. Tam będą się modlić przy relikwiach św. Faustyny i św. Jana Pawła II i przejdą przez Bramę Miłosierdzia, co związane będzie z odpustem zupełnym. Tzw. Katecheza w Drodze była już realizowana podczas ŚDM w Rzymie, w Roku Jubileuszowym.

Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie będzie także towarzyszyć Festiwal Młodych. Popołudniami i wieczorami w czasie trzech dni katechez w Krakowie odbędzie się kilkaset otwartych inicjatyw o charakterze artystycznym, kulturalnym i duchowym.

W Muzeum Narodowym będzie można obejrzeć 70 znanych dzieł wypożyczonych z Muzeów Watykańskich. Działać będzie również Centrum Powołaniowe, w którym będą mogły zaprezentować się zgromadzenia zakonne oraz szkoły i uczelnie katolickie czy organizacje i ruchy katolickie. 
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9