Pakuj plecak na Lednicę

Przyjedź w czerwcu na lednickie pola po dary Ducha Świętego.

Kadzidło, świeca, czerwona chusta i garść ziemi - to symbole XIX Spotkania Młodych, które odbędzie się 6 czerwca na Polach Lednickich, leżących między Poznaniem i Gnieznem.

Na spotkanie w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski zapraszali: o. Jan Góra OP wraz z członkami Ruchu Lednickiego i zespołu muzycznego Siewcy Lednicy.

Hasło tegorocznego spotkania: "W imię Ducha Świętego" będzie kontynuacją poprzednich edycji, poświęconych Bogu Ojcu i Synowi, a przygotowujących do obchodów 150-lecia Chrztu Polski.

 Jak co roku spotkanie w Lednicy pełne będzie symboliki. Kadzidło, które otrzymają uczestnicy będzie znakiem obecności Ducha Świętego, podobnie jak zapalona świeca. Chusty przydadzą się w czasie lednickich pląsów, a ich czerwono-pomarańczowy kolor będzie przypominał "języki ognia", które zstąpiły na apostołów w Wieczerniku.

Młodzi otrzymają także drewniane krzyżyki, specjalnie dla nich wykonane przez siostry kanoniczki Ducha Świętego. Krzyż ma dwanaście rozgałęzień i symbolizuje oprócz męki Pana Jezusa, dary Ducha Świętego. Zakonnice proszą wybierających się w czerwcu na lednickie pola, żeby spisali na kartkach swoje intencje modlitewne, wszystkie prośby i trudne sprawy, które chcieliby powierzyć Bogu. Siostry w czasie spotkania zbiorą karteczki do worków, a potem przez cały rok w swoim klasztorze będą modliły się w powierzonych im intencjach. 

- Przywieźcie ze sobą dużą garść ziemi, z miejsca, które jest wam drogie: z podwórka, domowego ogródka, z cmentarza.... Niech Pola Lednickie staną się domem dla nas wszystkich. Miejscem, do którego możecie wracać przez cały rok. Niech ta symboliczna garść ziemi będzie tego opieczętowaniem - apelował dominikanin o. Jan Góra.

Spotkanie na lednickich polach rozpocznie się o godz. 17.  Już od 8 rano będzie można wejść do sektorów i skorzystać z sakramentu pokuty. Rankiem sprzed poznańskiego Pomnika Ofiar Czerwca 1956 r. wyruszy X Maraton Lednicki, który pobiegnie z lampą - relikwiarzem z krwią św. Jana Pawła II. Czterdzieści kilometrów z Poznania na Lednickie Pola uczestnicy dedykują świętemu papieżowi. Wśród biegaczy będzie w tym roku Przemysław Babiarz.

O godz. 12 na polach wspólnie będzie odmawiany Anioł Pański, a o godz. 15 - Koronka do Bożego Miłosierdzia.  Spotkanie będzie podzielone na cztery części, odwołujące się do symboliki Ducha Świętego: "Ziemia", "Woda","Ogień", "Wiatr". Już na samym początku obecni na polach kapłani nałożą ręce na wszystkich uczestników w symbolicznym geście przekazania Ducha Św. Wcześniej ręce na kapłanów nałożą biskupi, nad którymi wcześniej w ten sposób modlił się papież Franciszek.

- Ponad dwadzieścia lat temu na Jasnej Górze Jan Paweł II wyciągnął nad nami ręce i przekazał nam Ducha, bierzmując symbolicznie młodzież całego świata. Chcemy ten gest powtórzyć, bo jest on wielkim i czytelnym znakiem umocnienia i posłania - tłumaczył o. Góra.

Tworząc wielki łańcuch rąk, uczestnicy symbolicznie dotykać będą odlewu ręki św. Jana Pawła II, którą na Lednicę przywiezie o. Jan Góra.

- W ten sposób zamanifestujemy naszą łączność z papieżem - podkreślał dominikanin.

Trudno sobie wyobrazić spotkanie młodzieży bez śpiewu i tańców, do których zagrzewać będzie zespół Siewcy Lednicy i 1200 tancerzy-wolontariuszy.Jak podkreślał o. Góra, Lednica stworzyła własne pieśni, styl, który jest językiem ewangelizacji łatwo docierającym do ludzi młodych.

- Poprzez śpiew i taniec, otwieramy nasze ciało i serce na Słowo Boże i wielkie treści - podkreślał wodzirej lednicki Kazimierz Hojna. - Ale piękne i niesamowite na Lednicy są nie tylko śpiewy, ale i cisza, modlitwa, skupienie na adoracji. 

Eucharystię o 19.30 odprawi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, a homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. O godz. 23 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Spotkanie zakończy się około północy, symbolicznym przejściem przez Bramę III Tysiąclecia. 

Nad organizacją jednodniowego spotkania modlitewnego ponad 100 tys. młodych ludzi, sztab organizatorów i wolontariuszy pracuje przez cały rok. Pomocnicy przydadzą się 6 czerwca, ale również wcześniej, podczas przygotowań. Chętni do pomocy mogą zgłosić się poprzez formularz na stronie internetowej: http://www.lednica2000.pl/ . Tam też można znaleźć szczegółowe informacje na temat czerwcowego spotkania oraz innych spotkań, które na Lednicy trwają przez cały rok.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9