Ks. Roman Pindel biskupem bielsko-żywieckim

- Pomagaj nam wszystkim trzymać się mocno Słowa Życia! - ten apel kard. Stanisław Dziwisz skierował do biskupa Romana Pindla, kończąc homilię podczas ingresu.

Przywołał w ten sposób słowa biskupiego zawołania nowego ordynariusza, który jako hasło swojej posługi wybrał słowa św.Pawła z Listu do Filipian: "Trzymajcie się Słowa Życia". -  W tych słowach jest program. To najkrótsze kazanie. To wskazówka i zachęta nowego biskupa - dodawał metropolita krakowski, serdecznie witając bp. Pindla w gronie Episkopatu Polski.

Jak zaznaczył kard. Dziwisz, metropolita krakowski, a także główny konsekrator, to ważny dzień w historii młodego Kościoła bielsko-żywieckiego, w którym na zasłużony odpoczynek odchodzi po 22 latach służby jego pierwszy pasterz: biskup Tadeusz Rakoczy, który z woli papieża Jana Pawła II w 1992 roku podjął się budowania nowych struktur diecezji, łączącej w sobie dawne parafie wcześniejszej diecezji krakowskiej i katowickiej.

Dziękując za jego posługę kard. Dziwisz witał nowego pasterza, którym został mianowany ks. prof. Roman Pindel, wybitny biblista, pochodzący z tej samej wadowickiej parafii co Karol Wojtyła, który, jeszcze zanim został papieżem, przyjął go do seminarium w Krakowie. Po latach ks. prof. Pindel został rektorem tego seminarium, a dziś – z nałożeniem rąk i modlitwę do Ducha Świętego odmówioną przez tych, których konsekrował kiedyś Jan Paweł II - otrzymał od niego sukcesję apostolską i został włączony do grona apostołów XXI stulecia.

W imieniu diecezji bielsko-żywieckiej o udzielenie święceń biskupich nowemu biskupowi prosił ks. Sławomir Kołata, wicerektor krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, odpowiedzialny za formację kleryków naszej diecezji.

Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore odczytał dekret Stolicy Apostolskiej, a potem nastąpiły przewidziane w liturgii obrzędy konsekracji biskupiej.

Zakończył je znak pokoju, przekazany przez prawie 30 biskupów i arcybiskupów, wśród których byli m.in. abp Wiktor Skworc, abp Józef Kowalczyk, abp Mieczysław Mokrzycki ze Ukrainy, bp Frantiszek Lobkowicz z Czech i bp Tomas Galis ze Słowacji. Wśród licznych gości uroczystości był także bp Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, parlamentarzyści,  przedstawiciele władz samorządowych, rektorzy wyższych uczelni. W

Dopełnieniem liturgicznym ingresu było złożenie nowemu biskupowi homagium przez przedstawicieli różnych stanów i grup z diecezji. To symbol uznania władzy nowego biskupa w diecezji. Jako pierwszy homagium złożył bp Piotr Greger, po nim kapłani diecezjalni, kapłani zakonni i siostry zakonne, rektorzy uczelni, przedstawiciele stowarzyszeń katolickich, służby liturgicznej, Oazy i ministrantów.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przybyli na tą liturgię święceń i ingresu. Dziękuję tym wszystkim, którzy zmieścili się w katedrze i tym, którzy musieli stać przed katedrą. I tym, którzy towarzyszyli mi duchowo - mówił na zakończenie Eucharystii w katedrze św. Mikołaja.

Podziękowanie skierował zwłaszcza pod adresem konsekratorów: kard. Stanisława Dziwisza, abp. Celestino Migliore. - Bardzo dziękuję też biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu, mojemu poprzednikowi, który położył solidny fundament. Tym fundamentem jest Jezus Chrystus i na Nim chcę dalej budować - mówił bp Roman.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11