Co to jest ingres?

Coraz głośniej mówi się we Wrocławiu o ingresie abp. Józefa Kupnego, który będziemy przeżywać w najbliższą niedzielę. Prawo kanoniczne ściśle określa czynności, które powinny być spełnione, by nowy biskup ważnie objął diecezję.

Ingressus – jak tłumaczy ks. dr Stanisław Jóźwiak, kanclerz wrocławskiej kurii – oznacza wejście i najczęściej tym pojęciem określa się liturgiczną ceremonię pierwszego uroczystego wkroczenia nowego arcybiskupa do kościoła katedralnego połączone z objęciem go we władanie. – W tej świątyni, która jest kościołem biskupa, znajduje się specjalne miejsce, zwane właśnie katedrą (często niesłusznie nazywane „tronem biskupim”), z którego biskup diecezjalny przewodniczy liturgii, głosi naukę wiary i podaje wiernym zasady życia i postępowania, oddzielone od miejsca, z którego przewodniczą wszyscy inni: diakoni, prezbiterzy czy biskupi – tłumaczy ksiądz kanclerz.

Sama liturgia ingresu rozpoczyna się procesją. W naszym przypadku nowy metropolita wyruszy z seminarium duchownego. W progu katedry przywita go proboszcz parafii katedralnej. Po dotarciu do ołtarza zostanie odczytany tekst bulii papieskiej, a następnie Nuncjusz Apostolski w Polsce wprowadzi abp. Józefa na katedrę biskupią. Wręczy mu także pastorał – symbol władzy pasterskiej w diecezji. Nowy metropolita wówczas będzie sprawował pierwszą Mszę św. jako pasterz Kościoła wrocławskiego.

Zwyczaj odbywania ingresu wywodzi się z praktyki prawa rzymskiego. Tam wejście do posiadłości oznaczało wejście w jej posiadanie i możliwość zarządzania nią. „Caeremoniale Episcoporum” określa ingres jako przyjęcie biskupa w jego kościele katedralnym, a poszczególne części liturgii związanej z objęciem diecezji przez biskupa mają uświadamiać, że nowy biskup rozpoczyna pełnienie swojej posługi, której głównymi zadaniami jest: głoszenie słowa Bożego (nauczanie), sprawowanie liturgii (uświęcanie) oraz prowadzenie powierzonego mu ludu do zbawienia (pasterzowanie).

Co to jest ingres?   ks. Rafał Kowalski /GN Abp Józef w kaplicy wrocławskiej kurii Jak się dowiedzieliśmy, w sensie prawnym objęcie diecezji wrocławskiej przez nowego biskupa dokona się godzinę przed ingresem. W kaplicy Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej arcybiskup nominat pokaże pismo nominacyjne, którego tekst zostanie odczytany. – Biskup podejmuje swoje zadania w diecezji w imieniu Chrystusa z mandatu biskupa Rzymu, przez którego jest posłany – mówi ks. S. Jóźwiak. – Dlatego po przybyciu do swojej diecezji ma obowiązek przedstawienia wobec kolegium konsultorów i kanclerza pisma apostolskiego, na mocy którego papież powierza mu wszelką władzę zwyczajną, własną i bezpośrednią, jaka jest wymagana do pełnienia pasterskiego urzędu w Kościele partykularnym – dodaje. Następnie – zgodnie z prawem – kanclerz wspólnie z kolegium konsultorów sprawdzi autentyczność pisma. – Mówimy tu o pewnym znaku, ponieważ nie ma podstaw, by wątpić, że nominacja arcybiskupa jest wolą papieża Franciszka – zaznacza ksiądz kanclerz. Z tego odczytania i sprawdzenia autentyczności pisma zostanie sporządzony w pięciu egzemplarzach protokół. Poszczególne egzemplarze będą rozesłane do różnych instytucji kościelnych.

Ingres abp. Józefa Kupnego do katedry wrocławskiej odbędzie się 16 czerwca o godz. 15. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości. Nowego metropolitę polecamy modlitwom Czytelników.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10