Dzień Islamu

Pod hasłem "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju" już po raz trzynasty obchodzony jest dziś w Kościele katolickim Dzień Islamu. Główne obchody odbędą się w domu parafialnym przy parafii katedralnej św. Floriana w Warszawie.

Tradycyjnie temat Dnia Islamu nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu Polski, główne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce przygotował Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów oraz Akcją Katolicką Diecezji Warszawsko-Praskiej. W programie uroczystości zaplanowano m.in. czytanie fragmentów z Pisma Świętego i z Koranu. Będą one dotyczyły wychowania, sprawiedliwości i pokoju.

Podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Islamu będzie możliwość posłuchania przedstawicieli obu religii, którzy wypowiedzą się na temat "Złota zasada podstawą etyczną wychowania do sprawiedliwości i pokoju". Podsumowaniem dwugłosu będzie świadectwo młodzieży katolickiej i muzułmańskiej z Katowic. Spotkanie zakończy modlitwa: muzułmańska - "Dua" i chrześcijańska - "Ojcze nasz" oraz wspólna agapa.

Dzień Islamu to również szereg inicjatyw podejmowanych w lokalnych społecznościach. Bogaty dwudniowy program przewidziano m.in. w Krakowie. Obchody rozpoczną się 30 stycznia nabożeństwem Słowa Bożego z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, po nim zaplanowano rozmowę z udziałem przedstawicieli katolików i muzułmanów.

Pomocą przy organizacji lokalnych spotkań będą materiały dołączone do "Biuletynu Ekumenicznego" wydawanego przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów oraz Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Zawierają one m.in. tekst orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wydanego w sierpniu ub. roku na zakończenie muzułmańskiego święta ramadan.

W orędziu podkreśla się, że dobra wspólnego nie można osiągnąć bez sprawiedliwości i miłości braterskiej. "Sprawiedliwość ma swe źródła w fakcie, iż wszyscy ludzie są stworzeni przez Boga i powołani, by tworzyć jedną rodzinę" - głosi orędzie. Jego autorzy podkreślają, że we współczesnym świecie "wychowanie młodzieży do pokoju staje się coraz pilniejsze". Podkreślają rolę, jaką odgrywają rodziny i szkoły. "Pokój trzeba stale budować, a wierzący powinni być zawsze czynni w tym względzie w swoich wspólnotach" - czytamy w orędziu.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran i jej sekretarz abp Pier Luigi Celata zachęcają młodych muzułmanów i chrześcijan, aby "nie szli na wątpliwe kompromisy, ale byli +narzędziami pokoju+, by zawsze troszczyli się o prawdę i wolność, stając się w ten sposób autentycznymi heroldami sprawiedliwości i pokoju, budowniczymi kultury respektującej prawa i godność każdego obywatela".

Inicjatorem spotkań z muzułmanami była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości, zajmująca się działalnością charytatywną oraz budowaniem porozumienia i pokoju. Pierwszym nieformalnym przedsięwzięciem, mającym na celu zbliżenie do siebie wyznawców dwóch religii monoteistycznych, była msza św. w intencji pokoju na świecie, sprawowana w grudniu 1994 roku. Eucharystię, w której uczestniczyli katolicy i muzułmanie, celebrował bp Władysław Miziołek w warszawskim kościele św. Aleksandra.

Pierwszy Dzień Islamu w Kościele katolickim odbył się w 2001 r. w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Warszawie. Mszę św. w intencji pokoju i poszanowania życia ludzkiego odprawił wówczas bp Tadeusz Pikus, delegat KEP ds. dialogu katolików i muzułmanów, członek Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Odtąd, zgodnie z wolą Episkopatu, Dzień Islamu wszedł na stałe do kalendarza obchodów kościelnych w naszym kraju. Ustanowiono go decyzją KEP jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach "Dni Tatarów w Warszawie". Współprzewodniczącą ze strony katolickiej wybraną na lata 2012-2014 jest Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej - Artur Konopacki.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego KEP. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus. Od 2007 roku jest nim biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński.

Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się na 20-25 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6