Konferencje naukowe, czuwania modlitewne i studenckie debaty. To tylko niektóre z inicjatyw podczas obchodzonego po raz pierwszy w Warszawie Tygodnia dla Życia.
Tomasz Gołąb/ GN – Liczymy, że w tegoroczny marsz włączy się dużo osób. Inicjatywa ta wpisuje się także w misję ewangelizacji Warszawy – uważa ks. Dominik Koperski. W tym roku obchody Dnia Świętości Życia będą wyjątkowe. W ich organizację zaangażowało się blisko dwadzieścia stołecznych instytucji. – W związku z bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie środowiska medycznego, o godności człowieka będziemy mówić nie jeden dzień, ale cały tydzień – wyjaśnia genezę obchodzonego po raz pierwszy w stolicy od 16 do 25 marca Tygodnia dla Życia ks. Damian Koperski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w kurii archidiecezji warszawskiej.
Program obchodów Tygodnia dla Życia jest bardzo bogaty. Centralną jego część stanowić będzie organizowany już po raz ósmy Marsz Świętości Życia wraz z towarzyszącymi mu wydarzeniami – 25 marca w obydwu stołecznych katedrach odbędą się Msze św., a po marszu w bazylice Świętego Krzyża można będzie posłuchać koncertu Jutrznia za Nienarodzonych. Tydzień dla Życia to także liczne konferencje naukowe. Pierwsza, o duchowości w medycynie, odbędzie się 16 marca na UKSW. Następnych wykładów naukowych na temat wspierania rodzicielstwa będzie można posłuchać m.in. w Szpitalu im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego. Dużą część w programie obchodów zajmują różnego rodzaju warsztaty np. muzyki liturgicznej, metod rozpoznawania płodności, czy warsztaty dedykowane osobom duchownym, pracownikom medycznym i wolontariuszom.
W obchody będzie można włączyć się także duchowo. Od 18 do 25 marca w kaplicy mieszczącej się obok kościoła św. Barbary odbędzie się Warszawskie Jerycho – nieustanna adoracja w intencji obrony dzieci nienarodzonych. Będzie można podziękować za dar życia podczas organizowanych specjalnie w tej intencji Mszy św. oraz podejmując Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
Udział w Tygodniu dla Życia będą mogli wziąć także studenci. W weekend w Klubie Młodzieżowym aROMAt przy ul. Nowogrodzkiej 49 odbędzie się przegląd filmów pro-life (koszt karnetu: 10 zł, rezerwacja pod nr. tel. 515 165 080), a 19 i 20 marca studenckie organizacje przygotują panele dyskusyjne o aborcji, o dostępności pornografii oraz środków antykoncepcyjnych w sieci.
Co, gdzie, kiedy?
16 marca
17 marca
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.