Prawosławni starli się z muzułmanami

W znanej z zabytkowych ikon 200-letniej cerkwi w miejscowości Łabuniszta na południu Macedonii podłożono ogień; do podpalenia doszło na tle etnicznych napięć między ludnością prawosławną i muzułmańską mniejszością po tradycyjnym karnawałowym pochodzie.

W pożarze częściowo spłonął dach cerkwi św. Mikołaja, lecz ikony udało się uratować - poinformowała wczoraj agencja AP.

W pobliskim mieście Wewczani odbywa się 13 stycznia karnawał, którego tradycje sięgają 1400 lat, i który przyciąga tysiące turystów. Tego dnia obchodzony jest sylwester juliański przed prawosławnym Nowym Rokiem. 14 stycznia w Cerkwi obchodzone jest święto Obrzezania Pańskiego oraz św. Bazylego Wielkiego.

Procesja ma charakter pogański i odwołuje się do wielu przedchrześcijańskich rytuałów. Jej uczestnicy mają na sobie maski i ręcznie robione kostiumy. Podążają wąskimi ulicami Wewczani, aby spotkać się na głównym placu miasta. Tam odprawiają magiczne rytuały i składają sobie życzenia, pijąc rakiję i wino.

Zabawa w Wewczani spowodowała w tym roku zajścia na tle etnicznym. Muzułmanie, którymi w Macedonii są niemal wyłącznie Albańczycy, twierdzą, że uczestnicy procesji przywdziali islamskie burki jako kostiumy i urządzali kpiny z Koranu.

W sobotę demonstranci zaatakowali autobus udający się ze Strugi do Wewczani. W Strudze zdarli macedońską flagę z budynku miejscowych władz i zastąpili ją zieloną flagą islamską. Tego samego dnia zaatakowali cerkiew w Łabuniszcie, niszcząc 4-metrowy krzyż. W nocy z niedzieli na poniedziałek podpalili świątynię.

Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow i przywódcy wspólnoty prawosławnej i muzułmańskiej potępili incydenty i zaapelowali o spokój.

Macedonia w 2001 roku otarła się o wojnę domową. Mniejszość albańska, stanowiąca ok. 25 proc. z 2,1 mln mieszkańców kraju, wywołała krwawy konflikt etniczny, który trwał pół roku i kosztował życie prawie 90 osób. Walki zakończyły się zawarciem w sierpniu 2001 roku porozumienia pokojowego z Ochrydy, przewidującego poszerzenie praw mniejszości albańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8