Nie wiemy, jak wyglądała Teresa Enríquez de Alvarado. Nie była na tyle ważną arystokratką, by w epoce, w której żyła, portretowali ją malarze. Ten obraz powstał w XX wieku,  gdy rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.
Nie wiemy, jak wyglądała Teresa Enríquez de Alvarado. Nie była na tyle ważną arystokratką, by w epoce, w której żyła, portretowali ją malarze. Ten obraz powstał w XX wieku, gdy rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.
www.nmas.com.mx

Twórczyni Miasta Boga. Jak dama dworu królowej Izabeli została opiekunką prostytutek i niewolników

Jakub Jałowiczor

GN 18/2023

publikacja 04.05.2023 12:00

Szalona na punkcie Najświętszego Sakramentu i pijana niebiańskim winem – tak o tej hiszpańskiej szlachciance wyraził się papież Juliusz II. Teresa Enríquez nie przestawała nachodzić kolejnych papieży, prosząc o zgodę na kolejne przedsięwzięcia.

W Torrijos, gdzie mieszkała, Teresa Enríquez założyła pierwsze w Hiszpanii Bractwo Eucharystyczne. Podobne grupy powstawały wcześniej na ziemiach włoskich, ale na Półwyspie Iberyjskim jeszcze ich nie było. Teresa wysyłała listy i prośby do papieża Juliusza II i w 1508 r. wymogła na nim w końcu wydanie zgody na działalność oraz bulli nadającej bractwu odpowiednie przywileje. Grupa w Torrijos dała początek podobnym stowarzyszeniom w całej Hiszpanii, a w późniejszym czasie także w innych europejskich krajach. Jeden z biografów przypisywał nawet Teresie pomysł ustanowienia uroczystości Bożego Ciała. Mylił się, ponieważ Boże Ciało obchodzono już w XIII w., Teresa jednak rzeczywiście była zakochana w Eucharystii. Ufundowała też w swoim mieście kolegiatę pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu. Perła architektury, budowana w latach 1509–1518, w której można zauważyć motywy średniowieczne i renesansowe, była częścią założonego przez Teresę Miasta Boga.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..