Anuncjatki szukają miejsca

Ubrane w kolorowe szaro-czerwono-niebieskie habity dwie siostry anuncjatki z Thiais we Francji odwiedziły licheńskie Sanktuarium Maryjne. Zakonnice szukają w Polsce miejsca, gdzie mogłyby założyć swój klasztor.

Byłaby to pierwsza placówka kontemplacyjnego Zakonu Maryi Dziewicy w Polsce. Licheń zainteresował je ze względu na bardzo duże podobieństwa łączące ich zakon oraz Zgromadzenia Księży Marianów – wspólnotę zakonną opiekującą się Sanktuarium.

W Licheniu siostry spotkały się m.in. z Przełożonym Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Pawłem Naumowiczem MIC oraz z kustoszem ks. Wiktorem Gumiennym MIC. Po spotkaniu prowincjał przyznał, że są plany, by sprowadzić w przyszłości do Sanktuarium zakon kontemplacyjny, ale jest to perspektywa 5-10 lat.

W Sanktuarium siostry anuncjatki spędziły dwa dni. - Jesteśmy poruszone kultem Maryi, który panuje w Polsce, a Licheń jest wprost przepełniony klimatem Maryjnym, dlatego nie można nie kochać tego miejsca.– mówiła przeorysza, siostra Maria od Chrystusa. Z powodu swojego nietypowego kolorowego stroju zakonnice wzbudzały zainteresowanie licheńskich pielgrzymów.

Żeński Zakon Maryi Dziewicy, oficjalna nazwa zakonu sióstr anuncjatek, ma już ponad 500-letnią historię. Założyła go królowa Francji św. Joanna de Valois. Wzorem dla sióstr jest Najświętsza Maryja Panna. Jej 10 cnót, o których czytamy w Ewangelii, czyli: Czystość, Roztropność, Pokora, Wiara, Chwała, Posłuszeństwo, Ubóstwo, Cierpliwość, Miłość, Współczucie, stanowi regułę ich życia. „Naśladować Maryję, aby przypodobać się Chrystusowi, kochać Chrystusa na sposób Maryi; to oznacza własny charyzmat i zupełnie oryginalne miejsce zakonu w Kościele” – mówiły siostry.

Każdy kolor noszonego przez nie habitu ma swoje znaczenie. Szary – oznacza pokutę i ubóstwo; czerwony – mękę Chrystusa, miłość, radość; biały – czystość Maryi. Na szyi siostry noszą niebieską wstążkę z medalionem, ich habity, na wzór franciszkański, są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny, na której powstał zakon. Anuncjatki (nazwa ta wywodzi się od słowa „annonciade”, które oznacza zwiastowanie) noszą na głowach czarne welony.

Duchowość Maryjna łączy ten żeński, francuski zakon ze Zgromadzeniem Księży Marianów. Zgromadzenie Marianów jest bowiem pierwszym i jedynym w świecie zakonem męskim, założonym w 1673 roku przez Sługę Bożego o. Stanisława Papczyńskiego, dla którego reguła Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny stała się zasadą życia.

Przełożona zakonu w Thiais – siostra Maria od Chrystusa oraz jej asystentka siostra Maria od św. Michała Archanioła poznają Polskę, odwiedzając miejsca, w których był Jan Paweł II. W ich planach znalazła się Częstochowa, Kraków-Łagiewniki, Krzeptówki, Licheń oraz polskie Tatry. Anuncjatki mają przed sobą wizytę w Krakowie. Tam wezmą udział w Mszy św. na Błoniach, w której uczestniczył będzie Papież Benedykt XVI.

Obecnie w sześciu klasztorach we Francji i Belgii pracuje 100 anuncjatek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11