O kulcie św. Jana z Dukli i nie tylko

Mieszkańcy Lwowa i jego okolic zaczęli otaczać kultem Jana z Dukli wkrótce po jego śmierci. Wzywano jego pomocy i wstawiennictwa w różnych potrzebach.

Znane są liczne przypadki uzdrowień za jego przyczyną. W 1615 roku abp lwowski Jan Próchnicki rozpoczął proces informacyjny Jana z Dukli. 21 stycznia 1733 roku papież Klemens XII ogłosił go błogosławionym, potwierdzając tym aktem kult błogosławionego zakonnika z Dukli. Na prośbę króla Polski Augusta III w 1739 roku Ojciec Święty ogłosił bł. Jana z Dukli patronem Korony i Litwy.

W 1947 roku rozpoczął się proces kanonizacyjny, który został zakończony w 1995 roku. Uroczystej kanonizacji bł. Jana z Dukli dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II 10 czerwca 1997 roku. W uroczystości uczestniczyło około 600 tysięcy wiernych. Podczas kanonizacji Papież powiedział: „Jest św. Jan z Dukli patronem miasta Lwowa i całej lwowskiej ziemi. Dzięki kanonizacji będzie już na zawsze związany nie tylko z miastem, gdzie ta kanonizacja się odbywa - z Krosnem nad Wisłokiem, ale także z Przemyślem i archidiecezją przemyską”.

Po kanonizacji relikwie św. Jana z Dukli pielgrzymowały po parafiach archidiecezji przemyskiej. W Roku Jubileuszowym 2000 wraz z grupą misjonarzy bernardyńskich dotarły na Ukrainę. „Odwiedziły” 138 parafii rzymskokatolickich w diecezjach: żytomiersko-kijowskiej, lwowskiej i kamienieckopodolskiej. W 2001 roku po peregrynacji relikwie wróciły do lwowskiej katedry. Tu modlił się przed nimi za Kościół na Ukrainie Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do tego kraju. Już wcześniej, w 1999 roku w czasie wizyty biskupów ukraińskich ad limina apostolorum, Ojciec Święty nazwał św. Jana z Dukli patronem Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Kult św. Jana z Dukli rozwija się też w różnych regionach Polski. W Częstochowie powstaje nowy zespół klasztorny i kościół pod jego wezwaniem. Ta nowa placówka franciszkańska ma przypominać o bogatych tradycjach bernardyńskich na polskiej ziemi, których początek jest związany z Krakowem, do którego w 1453 roku przybył włoski franciszkanin św. Jan Kapistran. W tym roku nasza prowincja bernardyńska będzie obchodziła pięćsetną rocznicę swojej obecności na naszych ziemiach. 8 lipca 2003 roku, we wspomnienie św. Jana z Dukli, od 1997 roku patrona parafii, w Częstochowie na Zawodziu zostanie odprawiona uroczysta Suma odpustowa w intencji wszystkich dobrodziejów - franciszkanów świeckich rejonu częstochowskiego. Początek nabożeństwa o godz. 18.00.

Przez Kurię Prowincjalną Ojców Bernardynów zostałem powołany na urząd prowincjalnego animatora kultu świętych i błogosławionych. Moim zadaniem jest gromadzenie informacji o przejawach kultu św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy, św. Bernardyna ze Sieny, św. Jana z Dukli, bł. Władysława z Gielniowa, bł. Szymona z Lipnicy, bł. Anastazego Pankiewicza oraz Sługi Bożego Rafała z Proszowic. Zapraszam do współpracy, spisywania i przysyłania świadectw kultu wymienionych osób i modlitwy za ich wstawiennictwem.

Ważnym przejawem czci świętych i błogosławionych są różnego rodzaju przedmioty kultu, takie jak: figury, obrazy, ołtarze, kaplice, świątynie. Świadectwa i opisy form kultu świętych i błogosławionych z naszej prowincji zostaną wykorzystane w opracowaniu na temat żywotności życia zakonnego i wzoru świętości w obecnych czasach. Zebrane świadectwa zostaną opublikowane w przygotowywanej książce na ten temat.

***

Święty Jan z Dukli był XV-wiecznym pustelnikiem, franciszkaninem i bernardynem. Miał nawrócić na katolicyzm wielu schizmatyków. Słynął z niespotykanych wręcz zdolności kaznodziejskich. Jego niezwykle poruszające modlitwy i homilie miały zostać spisane, ale ów legendarny zbiór tekstów nie zachował się do naszych czasów. Święty jest szczególnie czczony we Lwowie, gdyż właśnie to miasto miał za sprawą swej cudownej interwencji uchronić, gdy oblegali je Kozacy pod wodzą Chmielnickiego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6