Liturgia Ormian polskich

Od 2000 roku gmina Oborniki Śląskie realizuje wieloletni program wydawniczy poświęcony liturgii polskich Ormian.

Inicjatorką programu jest Romana Obrocka wspierana przez burmistrza Pawła Misiorka.

– Na podstawie dokumentów archiwalnych i współczesnych, zapisów pamiętnikarskich, relacji żyjących świadków wydarzeń oraz dostępnych publikacji powstaje swoisty portret oborniczanina słowem drukowany. Jeżeli myślimy w kategorii „miejsce”, odwołujemy się do historii niemieckiej. Jeżeli w kategorii „ludzie”, wówczas odsłania się całe historyczne bogactwo Rzeczypospolitej, w granicach której egzystowały różne narodowości – stwierdza Romana Obrocka.

W powojennych Obornikach Śląskich osiedlili się, miedzy innymi, Ormianie pochodzący z kresowego miasteczka Kuty nad Czeremoszem. Powstało zatem kilka publikacji o sytuacji Ormian w Polsce, w tym zamieszkałych w Obornikach Śląskich, m.in. autorstwa Zbigniewa Kościowa „Szkic o Ormianach z Lehastanu”.

Muzyka i liturgia
Pierwszym był album i płyta CD z tekstem zrekonstruowanej Mszy św. polskich Ormian odprawianej w okresie Bożego Narodzenia w Kutach nad Czeremoszem. Na płycie znajduje się studyjne nagranie Mszy św. w opracowaniu muzycznym Stanisława Śmiełowskiego. Jako materiał wyjściowy posłużyły kompozytorowi zapisy nutowe i nagrania muzyki Ormian polskich dokonane m.in. w Obornikach Śląskich 13 lutego 1968 roku.

Nagrywającym w tym mieście był muzykolog Wacław Panek, a wykonawcą urodzony w Kutach Mikołaj Mojzesowicz, który zaśpiewał wiele pieśni i opowiedział o obrzędach ormiańskich kultywowanych w Kutach. Wykonawcami Mszy św. na Boże Narodzenie są Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” pod dyrekcją Alana Urbanka oraz solista Bogdan Makal, bas-baryton. Płytę nagrano w Sali Koncertowej Polskiego Radia Wrocław, we wrześniu 2007 r.

Drugim dziełem z cyklu „Liturgia polskich Ormian” jest wydany po polsku, niemiecku i ormiańsku album z płytą „Liturgia polskich Ormian na Wielkanoc” („Lehahajoc Surp Harutian nwirwadz Cisakatarutiun”) w opracowaniu muzycznym Stanisława Śmiełowskiego, według materiałów podanych przez Zbigniewa Kościowa. Utwór z liturgią pasyjno-paschalną powstał pod koniec 2007 roku, składa się z dziesięciu części przeznaczonych na niski głos męski i chór mieszany a cappella.

Kompozycja rozpoczyna się od dramatu ukrzyżowania. Szczególna jest część czwarta – Rezurekcja – z bogatą oprawą przygotowaną przez kuckich Ormian, którzy do śpiewów liturgicznych w języku staroormiańskim dołączyli pieśni paraliturgiczne w dialekcie kuckim. Triumf Chrystusa Zmartwychwstałego oddaje kucki wariant pieśni „Wesoły nam dziś dzień nastał” i pieśń Komitasa „Zadik” (Wielkanoc).

Płytę CD „Liturgia polskich Ormian na Wielkanoc” nagrano 25 maja 2008 r. podczas koncertu, w kościele śś. Judy Tadeusza i Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich, w wykonaniu Chóru Uniwersyetu Wrocławskiego „Gaudium” pod dyrekcją Alana Urbanka i solisty Bogdana Makala.

Ormiańskie Requiem
W niedzielę 26 kwietnia 2009 r., o godz. 17.00, zapraszamy do Obornik Śląskich do kościoła pw. śś. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego, na Mszę św. i poświęcenie tablicy upamiętniającej 65. rocznicę męczeńskiej śmierci, jaką z rąk ukraińskich nacjonalistów z UPA ponieśli Polacy i Ormianie w Kutach, Rybnie i innych miejscowościach kresowych.

Uroczystość tę uświetni koncert „Ormiańskie Requiem” (prapremiera) w opracowaniu śp. Stanisława Śmiełowskiego z materiałów podanych przez Zbigniewa Kościowa. Wykonawcami będą: Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”, dyrygent Alan Urbanek, solista Bogdan Makal, organy – Robert Grudzień.

Projekt „Liturgia polskich Ormian” realizowany jest ze środków budżetu gminy Oborniki Śląskie przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i miasta Wrocław.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ORMIANIE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11