Rodzina może zapewnić Europie pokój

Tylko rodzina może zbudować pokojową Europę i pomóc rozwiązać jej problemy społeczne – stwierdzili uczestnicy debaty, która odbyła się w niedzielę w Gnieźnie w ramach kończącego się VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego.

„Rodziny szczęśliwe, oparte na małżeństwie, z dziećmi, są bogactwem naszych krajów i Europy. Takie rodziny są szansą na uśmiechniętą, braterską Europę i na pokój w Europie” – mówił przewodniczący Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, Antoine Renard.

Francuski działacz prorodzinny zwrócił też stanowczo uwagę, że „małżeństwo w Europie nie ma być punktem dwuznacznym, lecz ma być to związek jednoznaczny: mężczyzny i kobiety, i to bez względu na różnice religijne”.

Zdaniem sekretarza generalnego Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin, Raula Sancheza z Hiszpanii „w polityce europejskiej trzeba zmienić sposób patrzenia na rodzinę i przestać uważać, że rodzina jest problemem, gdyż jest ona rozwiązaniem, bo zapewnia spójność społeczną”.

Przewodniczący Komisji Litewskiego Sejmu ds. Społecznych, Rimantas Dagys wskazał, że mimo ataków na rodzinę w Europie, konstytucja Republiki Litewskiej „podchodzi do rodziny w sposób konserwatywny”, a podczas niedawnej debaty ogólnonarodowej wszystkim siłom politycznym w tym kraju udało się przyjąć projekt polityki prorodzinnej wspieranej przez państwo.

„Chcemy zapewnić wsparcie dla rodziny i warunki dla jej rozwoju we wszystkich obszarach. Po to, żeby była ona solidną podstawą społeczeństwa, spełniającą swoje funkcje w sposób efektywny” – zapowiedział Dagys.

Uczestniczący w debacie przewodniczący Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Paweł Wosicki postulował, by w sferze wartości państwo szanowało „podmiotowość rodziny i jej autonomię”, natomiast wspierało ją ekonomicznie.

„W Polsce wartości rodzinne są na wyższym poziomie niż w wielu krajach europejskich i dlatego Polska może w tej dziedzinie dużo dać Europie, gdzie mamy do czynienia z większymi atakami na rodzinę. Z kolei zaś Polska może uczyć się od Europy, jak wspierać rodziny ekonomicznie, gdyż tam system ten jest na dużo wyższym poziomie niż u nas” – podkreślił Wosicki.

Odpowiadając na pytanie o skutki obecnego kryzysu gospodarczego dla rodziny, Wosicki odparł: „Gdy jest kryzys, rodziny tym bardziej potrzebują wsparcia. Dzieci przecież muszą jeść codziennie, a nie czekać aż się kryzys skończy”.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego uznali zgodnie, iż wspieranie rodziny może nie tylko ułatwić wyjście z kryzysu gospodarczego, ale pomóc również w rozwiązaniu nękających Europę problemów społecznych, takich jak: kryzys demograficzny i system ubezpieczeń społecznych.

„Rodzina to świetna inwestycja. Musimy wydawać pieniądze na rodzinę, bo w przyszłości dzięki temu więcej otrzymamy. Całe społeczeństwo musi zrozumieć, że musi zapłacić za koszt wychowania dzieci, ale dzięki temu w przyszłości otrzyma więcej” – przekonywał Sanchez.

Na zakończenie międzynarodowej debaty – zatytułowanej: „Co rodzina może zrobić dla Europy, co Europa może zrobić dla rodziny?” – jej uczestnicy zaapelowali do organizacji prorodzinnych, by wywierały presję na władze państwowe i instytucje europejskie w celu ochrony i wspierania rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6