Philippe de Champaigne  „Wizja św. Augustyna”, olej na płótnie, 1645–1650, Muzeum Sztuki, Los Angeles
Philippe de Champaigne „Wizja św. Augustyna”, olej na płótnie, 1645–1650, Muzeum Sztuki, Los Angeles

"Źródła. Początki mistyki chrześcijańskiej"

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 14.03.2014 15:42

Antologię kluczowych tekstów Ojców Kościoła zawiera trzytomowe dzieło "Źródła. Początki mistyki chrześcijańskiej". Teksty wybrał i opatrzył komentarzami Olivier Clément – zmarły przed czterema laty, ceniony francuski teolog prawosławny.

Pierwszy tom zatytułowany "O pojmowaniu misterium" ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Księży Marianów PROMIC.

"Spróbowałem w tej książce oddać głos największym świadkom niepodzielonego Kościoła – wspólnej wszystkim wyznaniom chrześcijańskim Tradycji, która jako jedyna czyni możliwym 'ekumenizm w czasie' poprzez pamięć o pierwotnym doświadczeniu" – pisze Clément.

Publikacja zawiera fragmenty dzieł m.in. Ambrożego z Mediolanu, Augustyna z Hippony, Bazylego Wielkiego, Benedykta z Nursji, Grzegorza z Nyssy, Jana Chryzostoma i Orygenesa. Większość z zamieszczonych w książce tekstów od bardzo dawna nie była publikowana.

Teksty opatrzone komentarzami Clémenta mającymi zazwyczaj formę eseju, uzupełniają w ostatniej części książki obszerne noty o autorach. Zawierają one m.in. informacje o losie i sposobie myślenia cytowanych Ojców Kościoła. Pomagają też, jak zaznacza prawosławny teolog, "odróżnić to, co tymczasowe i ulotne, od tego, co trwale i niezmienne, a nawet – w przypadku kontaktu ze świętymi – wieczne".

Olivier Clément (1921-2009) to jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów prawosławnych. Od 1953 roku wykładał w Instytucie Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Autor kilkudziesięciu książek, z których kilka – m.in. tom rozmów z patriarchą Bartłomiejem I – przetłumaczono na język polski.

Sylwetkę Clémenta, który przyjął chrzest w Kościele prawosławnym w wieku 31 lat, kreśli we Wprowadzeniu tłumacz książki ks. Henryk Paprocki. "Poświęcił swoje talenty na świadczenie o prawdzie chrześcijaństwa w społeczeństwie zlaicyzowanym. Nie zamykał się przy tym w ekskluzywizmie kościelnym i wyznaniowym. Ciągle podkreślał znaczenie dialogu międzywyznaniowego w łonie samego chrześcijaństwa, jak i dialogu międzyreligijnego. Sam miał wielu przyjaciół wśród Żydów i muzułmanów" – zaznacza prawosławny kapłan, znawca literatury rosyjskiej.

Oryginał książki ukazał się w 2010 r. nakładem francuskiego wydawnictwa Desclée de Brouwer.

Olivier Clément, "Źródła. Początki mistyki chrześcijańskiej". Tom 1 "O pojmowaniu misterium". Przekład ks. Henryk Paprocki, PROMIC – Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona