Pierwszy taki ingres od 1680 r.

KAI |

publikacja 04.08.2011 12:42

15 czerwca br. Benedykt XVI mianował tego 46-letniego obecnie franciszkanina ordynariuszem diecezji kijowsko-żytomierskiej, nadając mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego „ad personam”.

Pierwszy taki ingres od 1680 r. Józef Wolny Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki

Ingres będzie wielkim wydarzeniem dla Kościoła na Ukrainie, ponieważ jest to pierwszy arcybiskup rzymskokatolicki w Kijowie. W ten sposób łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki skomentował zaplanowany na 6 sierpnia uroczysty ingres arcybiskupa Piotra Malczuka do konkatedry św. Aleksandra w stolicy Ukrainy.

„Cieszymy się, że Ojciec Święty mianował właśnie tego młodego kapłana. Ufamy, że swoim doświadczeniem w zakonie franciszkańskim, w którym był m.in. prowincjałem, a także biskupa pomocniczego w Odessie, będzie mógł wzbogacać nasz stale odradzający się i kwitnący Kościół, że będzie mu nadal służył i wspierał swoją posługą duszpasterską” – powiedział metropolita lwowski, który będzie przewodniczył obrzędom w Kijowie. Jego zdaniem, jest to swego rodzaju „wiosna Kościoła katolickiego na Ukrainie”. Przypomniał, że również na czele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickigo stoi obecnie młody hierarcha – arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk.

Poprzednia intronizacja biskupa katolickiego obrządku łacińskiego - Andrzeja Załuskiego - w katedrze w Kijowie odbyła się w 1680 r. Później władze carskie i komunistyczne nie pozwalały, aby w stolicy Ukrainy urzędował biskup rzymskokatolicki. Na intronizację abp. Malczuka zaproszono biskupów z Ukrainy, Polski i innych krajów, a także władze państwowe.

Piotr Malczuk urodził się 7 lipca 1965 w miejscowości Słoboda Raszkowska na terenie dzisiejszej Mołdawii w zasiedziałej tam od kilku wieków rodzinie polskiej (zresztą cała wioska była co najmniej od połowy XVIII w. ostoją polskości i katolicyzmu). Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do katolickiego seminarium duchownego w Rydze i tam 7 czerwca 1992 przyjął święcenia kapłańskie. Równolegle do studiów seminaryjnych rozpoczął nowicjat w tajnym jeszcze wówczas na Ukrainie Zakonie Braci Mniejszych (franciszkanów – bernardynów), przyjmując imię Herkulan. W rok po święceniach złożył w nim śluby wieczyste. W 1998 uzyskał doktorat z duchowości na Papieskim Ateneum św. Antoniego w Rzymie.

Po powrocie do kraju przez rok był wikarym w parafii w zamieszkanej głównie przez Polaków wiosce Połonne (1998-1999), a następnie przełożonym Kustodii św. Michała Archanioła (na miejsce o. Maksymiliana Leona Dubrawskiego, który kilka miesięcy wcześniej został biskupem pomocniczym w Kamieńcu Podolskim). Na tym stanowisku doprowadził do nadania w 2004 r. Kustodii rangi samodzielnej prowincji zakonnej i został jej pierwszym przełożonym. Jednocześnie organizował dni skupienia i konferencje formacyjne dla zakonnic pracujących w Żytomierzu i okolicach. Był także cenionym spowiednikiem i wykładowcą w nowicjacie zakonnym w Baranówce. Od 2007 był ekonomem prowincji.

29 marca 2008 Benedykt XVI mianował o. Malczuka biskupem pomocniczym diecezji odesko-symferopolskiej; sakrę nowy biskup przyjął 3 maja tegoż roku. Jego zawołaniem biskupim są słowa z Reguły św. Franciszka: "Posiąść Ducha Pańskiego". 15 czerwca br. papież powołał go na biskupa diecezji kijowsko-żytomierskiej, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego „ad personam”, na miejsce bp. Jana Purwińskiego, który w tym samym dniu ustąpił z tego stanowiska, zgodnie z kanonem 401. Kodeksu Prawa Kanonicznego.