Ostatni szaniec monarchii

Jakub Jałowiczor

GN 15/2020 |

publikacja 08.04.2020 00:00

Wierność ideałom kosztowała Franciszka II utratę władzy i złą opinię wśród wielu historyków. Czy ostatni z neapolitańskich Burbonów zostanie ogłoszony świętym?

Franciszek II, ostatni król Królestwa Obojga Sycylii,  z żoną Marią Zofią (1865 r.). Franciszek II, ostatni król Królestwa Obojga Sycylii, z żoną Marią Zofią (1865 r.).
wikimedia

Wierzę w Opatrzność – mówił do swoich poddanych Franciszek II w oblężonej Gaecie. Niedługo potem „mały Hiob”, jak nazwał go papież Pius IX, ostatecznie stracił królestwo, którym władał niecałe dwa lata. Nie było to jedyne nieszczęście, jakiego w życiu doświadczył. Franciszek nie pamiętał matki, Marii Krystyny, która zmarła dwa tygodnie po porodzie (w 2014 roku została beatyfikowana). Jego jedyna córka, Maria Krystyna Pia, przeżyła tylko trzy miesiące. Wielu historyków przedstawia go jako osobę o słabym charakterze. Tymczasem Franciszek przeprowadził rozsądne reformy i był wierny do końca temu, w co wierzył.

Fiołki w Neapolu

Franciszek z Asyżu Maria Leopold, nazywany przez neapolitańczyków Franceschiello, objął tron jako 23-latek. Jeszcze w styczniu 1859 roku wziął ślub – jego żoną została 18-letnia Maria Zofia Wittelsbach, księżniczka bawarska, siostra cesarzowej Sissi – a w maju po śmierci ojca musiał wziąć odpowiedzialność za rządy nad Królestwem Obojga Sycylii. Państwo mające 112 tys. km kw. zajmowało całe południe obecnych Włoch z Sycylią i innymi wyspami. Królestwo ze stolicą w Neapolu było najbogatszą częścią Półwyspu Apenińskiego. Łączna wartość kapitałów znajdujących się w obiegu wynosiła ponad 440 mln lirów, czyli 2/3 kapitału wszystkich państw Italii. Powstały tu pierwsze w Italii linie kolejowe, a na Morzu Śródziemnym z flotą Obojga Sycylii mogli rywalizować jedynie Anglicy. W tutejszych stoczniach skonstruowano pierwszy na świecie parowiec z napędem śrubowym, a powstanie Teatru Świętego Karola (kilkadziesiąt lat przed zbudowaniem mediolańskiej La Scali, która była zresztą nieco mniejsza) uczyniło Neapol światową stolicą opery.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.