Czekając na beatyfikację

Andrzej Grajewski

GN 11/2020 |

publikacja 12.03.2020 00:00

W katowickiej katedrze 17 października br. odbędzie się beatyfikacja sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie to ważne wydarzenie nie tylko w historii diecezji katowickiej, ale także Kościoła w Polsce. Ta wspaniała postać nadal jest jednak poza Górnym Śląskiem mało znana.

W serwisie janmacha.gosc.pl znajduje się bogaty zestaw tekstów, zdjęć i nagrań związanych ze sługą Bożym. W serwisie janmacha.gosc.pl znajduje się bogaty zestaw tekstów, zdjęć i nagrań związanych ze sługą Bożym.
janmacha.gosc.pl

W ciągu ostatnich lat dla rozpropagowania osoby ks. Jana Machy podjęto wiele działań z inicjatywy metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca oraz grona oddanych sprawie ludzi, a zwłaszcza postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. dr. hab. Damiana Bednarskiego. Ukazało się kilka publikacji, m.in. wydano wszystkie kazania i listy więzienne sługi Bożego, odbyły się sympozja i sesje naukowe. Uruchomiona została poświęcona mu strona internetowa na portalu archidiecezji katowickiej. Ważne miejsce w tych akcjach zajmują modlitwy wiernych. Wszystkie te inicjatywy warto kontynuować.

Między bielą i czernią

Dlatego też stworzyliśmy serwis, dostępny pod adresem janmacha.gosc.pl, poświęcony słudze Bożemu. Chcemy, aby było to miejsce gromadzące wszystkie materiały przygotowane na jego temat w ramach Instytutu Gość Media. Są to więc teksty publikowane w ogólnopolskim i katowickim „Gościu”, audycje emitowane w programie Radia eM oraz publikowane na portalach wiara.pl i gosc.pl. Podjęcie tej inicjatywy było niejako obowiązkiem „Gościa Niedzielnego”, tygodnika przed wojną czytanego w rodzinie Machów i Cofałków, a więc towarzyszącego w jakimś sensie duchowemu wzrastaniu ks. Jana. Tym bardziej że „Gość” jako pierwszy zaczął przybliżać swym czytelnikom postać ks. Machy. Ważny artykuł o nim napisał w 1948 r. ks. Józef Gawor, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych i późniejszy redaktor naczelny naszego tygodnika.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.