Niosą dobro

Jadwiga Bogucka-Zawiślak (GN 8/2001)

publikacja 17.12.2006 00:29

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich jest przykładem, ile razem można zrobić dobrego dla innych.

Niosą dobro

Przeciętna rodzina przeważnie boryka się z ogromnymi trudnościami bytowymi. Coraz częściej podważany jest też sens jej istnienia. Na szczęście są organizacje wspierające tę instytucję i wspólnotę osób. W ubiegłym roku w archidiecezji krakowskiej obchodzono dziesiątą już rocznicę powstania Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jest to organizacja społeczna osób świeckich, działająca przy asystencji kościelnej. Do tej pory zarejestrowano 39 kół parafialnych. Niosą one szeroko zakrojoną pomoc rodzinom. Nie sposób opisać pracę wszystkich, choć zapewne byłoby warto pokazać, jak wiele dobra płynie z inicjatyw podejmowanych przez ich działaczy.

W parafii św. Mikołaja w Krakowie już od 33 lat istnieje jedna z najstarszych w mieście wspólnot rodzin wielodzietnych, włączona do koła SRK. Spotkania jego członków mają charakter formacyjny: omawianie Pisma Świętego, prasy katolickiej. Biorą oni udział w uroczystościach kościelnych, np. w grupowej adoracji w okresie Wielkiego Postu, urządzają święcone, opłatek. Działają charytatywnie na rzecz ubogich rodzin, wykraczając nawet poza teren diecezji, przekazują paczki żywnościowe itp., interweniują w Urzędzie Gminy o pomoc finansową dla potrzebujących rodzin wielodzietnych. Włączają się w pomoc dla parafialnych obozów wakacyjnych, wydają biuletyn “Rodzina rodzin”.

Jesienią ubiegłego roku koło zorganizowało chrzest czworga dzieci z wielodzietnej rodziny (dziesięcioro dzieci). Opierając się na przedwojennej, i jeszcze po wojnie szanowanej tradycji, według której ojcem chrzestnym każdego dziesiątego dziecka w rodzinie zostaje prezydent kraju (per procura), koło zwróciło się do prezydenta miasta Krakowa z prośbą o sponsorowanie, zgodnie ze starym zwyczajem, tej uroczystości. Wobec braku oddźwięku ze strony władz, zaproszono do patronowania dzieciom przedstawicieli Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia “Emmanuel”, “Wiosna”, a także wiceprezesa Zarządu Głównego SRK i przewodniczącego Federacji SRK wraz z małżonką. Bezinteresowni sponsorzy zapewnili przyjęcie, potwierdzając tym samym, że wartościom nadrzędnym należy podporządkować wszelki wysiłek.

Przy krakowskiej parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego pracuje koło SRK, którego celem, obok pracy formacyjnej i działań na polu samorządowo-politycznym, jest pomaganie młodzieży szkolnej. W związku z reformą szkolnictwa aranżowano spotkania z nauczycielami, dyrektorami szkół, informowano rodziców o sytuacji bieżącej w szkolnictwie, o prawach ucznia i możliwości wpływu na kształt szkoły. Odbyły się spotkania z psychologami, pełnomocnikiem Urzędu Wojewódzkiego do spraw zwalczania alkoholizmu, nikotynizmu i narkomanii wśród dzieci i młodzieży. Obecnie koło organizuje pomoc dzieciom opuszczonym w nauce, licząc także na zaangażowanie emerytów i czynnych nauczycieli. Organizowane są kolonie dla dzieci ubogich, dzięki współpracy z parafią i szkołami, rozpoczęto też akcję charytatywną “Rodzina Rodzinie”, polegającą na pośredniczeniu w wymianie przydatnych rzeczy. Koło dąży także do upowszechniania sportu.

Organizowaniem czasu wolnego dla dzieci od 7 lat zajmuje się koło SRK, działające przy parafii Bożego Ciała w Krakowie. Działa tu także drużyna harcerska, która wyjeżdża na obozy letnie razem z dziećmi z ubogich rodzin. Dla nich przygotowywana jest także “zima w mieście”. Organizuje się zabawy na świeżym powietrzu (rzeźby w śniegu, lodowisko) albo w salkach katechetycznych przy parafii (tenis, komputer), podawane są ciepłe posiłki. Dzięki jednorazowej dotacji z Urzędu Miasta z przygotowanych dodatkowo obiadów skorzystało ok. 120 dzieci. Pochodzą one często z rodzin patologicznych, na które członkowie koła, wspierani przez grupę kleryków, mają dobry wpływ wychowawczy. Podczas ferii młodzież pomagała także osobom starszym, m.in. w przynoszeniu węgla.

Wszechstronnej pomocy dzieciom z rodzin ubogich i patologicznych udziela koło działające w Rabce Zdroju przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W zorganizowanej tu świetlicy środowiskowej, dzięki dotacji miejskiej, zatrudniona została dla grupy 46 dzieci, od przedszkolnych po gimnazjalne, wychowawczyni. Oprócz wyżywienia i pomocy materialnej, np. paczki od św. Mikołaja, koło troszczy się o opiekę pedagogiczną. Zamierza utworzyć Komórkę pomocy dla rodzin, w której pracować będzie psycholog, pedagog i lekarz. Dzieci wyjeżdżają na kolonie i pielgrzymki. Biorą udział w uroczystościach kościelnych. SRK włącza się w działalność na rzecz gminy, m.in. zainicjowało badania dla wczesnego wykrywania raka u kobiet. Jest współorganizatorem turystycznej trasy rowerowej oraz postawienia krzyża katyńskiego. Stara się też o utworzenie basenów geotermalnych.

Na Orawie koło SRK przy parafii św. Marcina w Podwilku zorganizowano na bazie działającej niegdyś grupy synodalnej. Jego członkowie w ramach pracy formacyjnej stale uczestniczą w pielgrzymkach połączonych z rekolekcjami. Angażują się w pomoc rodzinom, m. in. przez podjęcie modlitw na Jasnej Górze o uzdrowienie z alkoholizmu. Koło organizuje porady prawne, ułatwiając w ten sposób na przykład załatwienie miejsca w domu opieki społecznej. SRK współpracuje z Urzędem Gminy, obecnie m.in. podjęło starania o otwarcie gimnazjum. Dzięki dotacjom dzieci z rodzin ubogich mają możliwość wyjazdów wakacyjnych i korzystania z doraźnej pomocy finansowej. SRK zajmuje się edukacją prorodzinną: współpracuje ze szkołą, organizuje prelekcje. Przy kole działa również schola.

Koło SRK przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce utworzyło Żywy Różaniec Rodzin. Poza organizowaniem spotkań, pielgrzymek, członkowie urządzają dla dzieci z rodzin wielodzietnych majówki z paczkami z okazji Dnia Dziecka. Podobnie św. Mikołaj rozdał prezenty 160 dzieciom z rodzin ubogich. Na wniosek koła przy Radzie Miasta powołano Komisję ds. Rodziny. Jej staraniem wydany został informator, prezentujący wszelkie formy pomocy rodzinie na terenie gminy. Komisja monitorowała sprawę bezrobocia i stanu zdrowia w rodzinach, współpracowała z radami osiedli i sołtysami, kierując pomoc do najbardziej potrzebujących. Organizowano sesje na temat bezpieczeństwa dzieci. Dziesięcioletnia działalność Stowarzyszenia Rodzin Katolickich jest przykładem, ile razem można zrobić dobrego dla innych.