Koinonia Św. Pawła

(na podstawie materiałów znajdujących się na stronie internetowej Stowarzyszenia)

publikacja 20.10.2006 13:13

Pragnieniem Stowarzyszenia "Koinonia Św. Pawła" jest bycie "WSPÓLNOTOSZKOŁĄ", która formuje swoich członków i posyła do różnych środowisk jako świadków Chrystusa Zmartwychwstałego, dając im jednocześnie mocne doświadczenie Kościoła jako wspólnoty, zawsze w jedności z Kościołem lokalnym.



Pragnieniem Stowarzyszenia "Koinonia Św. Pawła" jest bycie "WSPÓLNOTOSZKOŁĄ", która formuje swoich członków i posyła do różnych środowisk jako świadków Chrystusa Zmartwychwstałego, dając im jednocześnie mocne doświadczenie Kościoła jako wspólnoty, zawsze w jedności z Kościołem lokalnym.

Nasz sekret, którym żyjemy:

KERYGMA (kerygmat)
Ogłaszanie Jezusa umarłego, zmartwychwstałego i uwielbionego, Zbawicielem, Panem i Mesjaszem.

KARISMA (charyzmat)
Ewangelizowanie z mocą Ducha Świętego.

KOINONIA (wspólnota)
życie zbawieniem we wspólnocie i budowanie zewangelizowanych wspólnot w Kościele, w których żyje się miłością - jako pełnych zaangażowania wspólnot ewangelizacyjnych.


***


Szkoła Nowej Ewangelizacji św. PAWŁA w Kielcach jest katolicką szkołą kerygmatyczną o charakterze krajowym i międzynarodowym, podlegającą Biskupowi diecezjalnemu. Działa od 1993 r. i dała początek wielu szkołom i ośrodkom Nowej Ewangelizacji w Polsce i za granicą. W dniu 28. 06. 1997 r. otrzymała status prawny w Kościele jako Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji "Koinonia św. Pawła"

Szkoła wchodzi w skład ACCSE/2000 (Międzynarodowe Stowarzyszenie Koordynatorów Katolickich Szkół Ewangelizacji) oraz ORRK (Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich). Pełni rolę ośrodka koordynującego dla Szkół Nowej Ewangelizacji współpracujących w Programie Pastoralnym "Redemptoris Missio" skupiającym kerygmatyczne Szkoły Nowej Ewangelizacji w Kościele Katolickim w Polsce i Europie Wschodniej.






W dniu 18. 10. 1999 Ks. Bp K. Ryczan erygował Centrum Modlitwy i Ewangelizacji Św. Pawła w Kielcach, co sprawia, że służymy jako Centrum Formacyjne "Redemptoris Missio" dla Dzieła Nowej Ewangelizacji w Polsce, Rosji, Kazachstanie, Ukrainie, Uzbekistanie.

Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II do Nowej Ewangelizacji. Charyzmatem naszym jest więc ewangelizacja podjęta w kontekście roku 2000 i odczytana jako znak czasu. Głosimy osobę Jezusa Chrystusa naszego Pana, Zbawiciela i Mesjasza oraz formujemy innych (zwłaszcza świeckich) do czynnego podjęcia tej misji w Kościele naśladując Św. Pawła Apostoła jako naszego patrona. Swoim programem formacji ewangelizatorów Stowarzyszenie służy innym ruchom, wspólnotom, grupom modlitewnym i parafiom w Kościele. Swoją posługę dla dzieła Nowej Ewangelizacji realizuje w Kościele Katolickim w diecezji Kieleckiej, na poziomie ogólnopolskim oraz w krajach byłego ZSRR- Rosja, Ukraina, Kazachstan, Białoruś.

Cel

Ukazywanie współczesnemu człowiekowi wiary chrześcijańskiej we wszystkich jej aspektach: duchowym, kulturalnym, ekumenicznym, społecznym, charytatywnym, stosunków międzyosobowych i międzynarodowych.

Metody realizacji

  • modlitwa indywidualna oraz wspólnotowa,
  • szkoły ewangelizacji oraz instytuty formacji filozoficzno-teologicznej
  • wspólnoty na różnych poziomach,
  • wykorzystanie środków społecznego komunikowania,
  • współpracę z programem duszpasterskim Kościoła na różnych płaszczyznach,
  • pracę w jej wielorakich aspektach w służbie Nowej Ewangelizacji.

Realizując charyzmat ewangelizacji, Stowarzyszenie podejmuje współpracę z innymi katolickimi stowarzyszeniami, ruchami krajowymi i zagranicznymi oraz z innymi Kościołami chrześcijańskimi zgodnie z wymogami dialogu ekumenicznego Kościoła Katolickiego.

Szkoła formuje ewangelizatorów, formatorów ewangelizatorów, koordynatorów szkół Nowej Ewangelizacji - tak, aby każdy katolik potrafił przekazać Słowo w formie prostej, praktycznej i doświadczalnej. Służy i formuje wspólnoty w Kościele do czynnego i praktycznego podjęcia misji ewangelizacyjnej



Struktura Stowarzyszenia

Stowarzyszenie składa się z dwóch grup osób: członków zwyczajnych, tzw. Założycieli w liczbie 19 osób (celibatariusze, rodziny, osoby samotne obojga płci, świeccy i duchowni) oraz członków wspierających (osób prowadzonych duszpastersko przez Stowarzyszenie i należących do wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej "Św. Pawła": rodzin, młodzieży, duchownych, świeckich).

Grupy te realizują swoje powołanie do Nowej Ewangelizacji przynależąc, żyjąc i służąc w następujących rzeczywistościach, które stanowią integralną strukturę naszego Stowarzyszenia:

Wspólnota Życia

Osoby żyjące wspólnie, dzielące razem życie modlitwy, pracy, nauki, posługi ewangelizacyjnej. Osoby te odkryły jako swoje osobiste powołanie ewangelizację i dla tego dzieła podjęły życie wg rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Charyzmatem wspólnoty jest ewangelizacja naśladując osobę Św. Pawła Apostoła, którego imię wspólnota nosi. W skład wspólnoty wchodzi 11 osób: siedem sióstr, czterech braci (dwóch księży).

Szkoła Nowej Ewangelizacji "Św. Pawła"

Kerygmatyczna szkoła ewangelizacji, która swoim programem kursów formacyjnych służy wspólnotom, ruchom, parafiom formując nowych ewangelizatorów- osoby zdolne do czynnego zaangażowania się w posługę ewangelizacyjną w Kościele. Szkoła działa od 1993r i dała początek 20 nowym tego typu ośrodkom ewangelizacyjnym w Polsce i za granicą.



Wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna

Wspólnota modlitwy, formacji, podejmowanych dzieł apostolskich. Naturalne środowisko wzrostu i rozwoju wiary dla osób zewangelizowanych. Grupa zewangelizowana i ewangelizująca spotykająca się na modlitwie wspólnotowej, Eucharystii, studium Biblii oraz podejmująca różne posługi ewangelizacyjne w środowisku parafialnym, szkół, akademickim, pracy itp.



***


Stowarzyszenie podlega Biskupowi Diecezjalnemu, zaś wybranym przez członków i zatwierdzonym przez Ks. Biskupa Kazimierza Ryczana pasterzem "Koinonii św. Pawła" i odpowiedzialnym za Szkołę jest ks. Marian Królikowski, diecezjalny Duszpasterz Wspólnot i Ruchów Katolickich