10 lat Akcji Katolickiej

a.

publikacja 18.06.2006 17:36

W dniach 16-17 czerwca Akcja Katolicka w Polsce obchodzi 10-lecie odrodzenia po II wojnie światowej. Ok. 300 delegatów, reprezentujących 30-tysięczną organizację, weźmie udział w uroczystościach.

Obchody rozpoczęła konferencja z udziałem Zarządu i Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz bpa Mariusza Leszczyńskiego – asystenta kościelnego stowarzyszenia, a także zaproszonych gości. Poprzedzi je Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa, po której Halina Szydełko, prezes Zarządu KIAK wręczy medale „Za Dzieło Apostolstwa”, ustanowione przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Otrzymają je osoby szczególnie zasłużone dla stowarzyszenia, m.in. sekretarz generalna Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej – Paula Bignardi. Medal, w kształcie koła o średnicy 7, 5 cm, przedstawia na awersie św. Wojciecha, patrona Akcji Katolickiej w Polsce oraz napis: „Akcja Katolicka, Święty Wojciechu módl się za nami”. Na rewersie znajduje się logo Akcji Katolickiej oraz napis: „Instaurare omnia in Christo, Za Dzieło Apostolstwa”. Autorką projektu jest Beata Wątróbska z Mennicy Polskiej.

Na uroczystości zostały zaproszone delegacje FIAC oraz włoskiej Akcji Katolickiej, na czele z jej prezesem Luigim Alici. Spodziewany jest również udział delegacji z Litwy i Ukrainy. Gościem zjazdu będzie także marszałek Sejmu RP – Marek Jurek. Na konferencję złożą się referaty: bpa Piotra Jareckiego – „Akcja Katolicka nadzieją dla aktywnego laikatu” oraz red. Tomasza Arabskiego - przewodniczącego Rady Katolików Świeckich: „Odwaga i odpowiedzialność – zadaniami świeckich we współczesnym świecie”. Po południu, w częstochowskiej filharmonii, odbędzie się koncert zespołu „Śląsk”, a wieczorem uczestnicy zjazdu wezmą udział w Apelu Jasnogórskim.

17 czerwca upłynie pod znakiem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Członkowie i sympatycy stowarzyszenia z całego kraju, zbiorą się pod częstochowską katedrą, skąd w uroczystej procesji przejdą pod Jasnogórski Szczyt, gdzie abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odprawi Mszę św. i wygłosi kazanie. Po Mszy św. delegacja Akcji Katolickiej przejdzie do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej, gdzie będzie miał miejsce Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej Pani Jasnogórskiej.

W Polsce działa 1706 Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, które skupiają ok. 30 tysięcy członków. Struktury stowarzyszenia działają w większości diecezji. Najwięcej członków AK jest w diecezji tarnowskiej – 3724 osób, przemyskiej – 2814 , częstochowskiej – 1700 i rzeszowskiej – 1571. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Stowarzyszenie prowadzi wielokierunkową działalność społeczną – charytatywną, kulturalną i edukacyjną.

Prowadzi szkoły, ośrodki pomocy społecznej, świetlice terapeutyczne, wydaje książki i pisma, redaguje audycje radiowe, zajmuje się również działalnością pielgrzymkowo-turystyczną nakierowaną na popularyzację ważniejszych sanktuariów w kraju i na świecie. Organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży, których celem jest popularyzacja rodzimej historii i tradycji religijnej. Poszczególne diecezje specjalizują się w konkretnych przedsięwzięciach. I tak np. archidiecezja lubelska od lat organizuje kolonie z programem rekreacyjno wychowawczym dla kilkuset dzieci w ośmiu atrakcyjnych ośrodkach w kraju, prowadzi także 9 świetlic opiekuńczo-wychowawczych. Diecezja katowicka, przy współpracy z lokalnymi samorządami i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, z powodzeniem realizuje programy edukacyjne dla bezrobotnych. Archidiecezja warmińska organizuje imprezy charytatywne, z których dochód przekazywany jest na rzecz ośrodków szkolno-wychowawczych oraz domów pomocy społecznej dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.

W grudniu 2000 roku Akcja Katolicka w Polsce przystąpiła do FIAC – organizacji, która skupia 50 stowarzyszeń z Europy, Afryki, Ameryki i Azji. Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej jest młodą organizacją. Inicjatywa jej utworzenia została zgłoszona w październiku 1987 roku podczas VII Synodu Biskupów obradującego na temat „Miejsca i misji świeckich w Kościele i świecie”. Zjazd założycielski odbył się 7 listopada 1991 roku. Od początku współpracuje z Papieską Radą ds. Świeckich. 29 czerwca 1995 roku FIAC został uznany za organizację o zasięgu międzynarodowym, a oficjalny dokument potwierdzający ten fakt zatwierdzono 3 stycznia 2000 roku. W grudniu 2001 roku został włączony w poczet członków Konferencji Międzynarodowych Organizacji Katolickich. Władze Forum stanowi Zjazd delegatów zbierający się co trzy lata oraz pięcioosobowy Sekretariat Generalny, na czele którego w obecnej kadencji ( 2004 – 2007 ) stoi Włoszka – Paula Bignardi. Asystentem Kościelnym Forum jest bp Francesco Lambiasi.

Plany na najbliższe lata, to zdaniem prezes Haliny Szydełko, dalszy rozwój stowarzyszenia – zakładanie nowych oddziałów pozyskiwanie członków, czemu służyć będą rozpoczęte w tym roku szkolenia instruktorów. Planuje się również ściślejszą współpracę z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oraz uruchomienie programów społecznych nakierowanych na pomoc osobom bezrobotnym i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Wielkim przyjacielem Akcji Katolickiej był Jan Paweł II, który zainicjował odrodzenie stowarzyszenia w roku 1996. Wspomniał o tym papież Benedykt XVI podczas spotkania z polskimi biskupami, w listopadzie ubiegłego roku, w czasie wizyty ad limina Apostolarum. Powiedział wtedy:„Wiem, że podczas wizyty ad limina Jan Paweł II zachęcał Was do odrodzenia w Polsce Akcji Katolickiej wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. To zadanie zostało wykonane na płaszczyźnie strukturalnej. Trzeba jednak dołożyć starań, aby Akcja Katolicka i KSM miały coraz bardziej przejrzysty i dojrzały program oraz by został wypracowany ich własny profil duchowy” .