Z Kościołem po drogach życia

publikacja 04.09.2008 10:01

Kościół to nie kamienie i drewno. To nawet nie takie czy inne uroczystości i akcje. To przede wszystkim zwyczajne życie, którego głównym celem jest uczynić świat wedle pomysłu Jezusa Chrystusa. We wszystkich jego przejawach: wielkich i małych. Jeśli chcesz, możesz się w tę sprawę włączyć...

Matka Teresa z Kalkuty

Trzymam Boga za rękę

- powiedziała o swoim życiu Matka Teresa w jednym z wywiadów kilka miesięcy przed śmiercią. Wyznała, że to codzienne, proste wypełnianie życzenia, które jako młoda dziewczyna otrzymała od swojej mamy.

Nikt nie wątpił w jej zjednoczenie z Bogiem: już za życia uważano ją za świętą. Każdy, kto spojrzał jej w oczy, dotknął jej rąk, odchodził wewnętrznie poruszony. Zgodnie z Ewangelią, świeciła przed ludźmi światłem dobrych uczynków. Znał ją cały świat. Ludzie różnych religii prosili ją o błogosławieństwo. W pogodnym obliczu Matki Teresy nie znajdowano śladów cierpień, o których wspominała swojemu kierownikowi duchowemu. Trudno uwierzyć, że przez długie lata pogrążona była w ciemności duchowej, tak jak wielu wielkich świętych. Już na łożu śmierci została poddana modlitwom o uwolnienie od ataków złego ducha. Jeden z braci misjonarzy miłości, zgromadzenia powołanego przez Matkę Teresę, wyznał, że często zastanawiał się, ile kosztowało Matkę to, że Bóg uczynił w jej sercu miejsce dla nas wszystkich...


  • Trzymam Boga za rękę

  • Dziękujemy Indiom - rozmowa z Jackiem Wójcikiem, jednym z założycieli ruchu „Maitri

  • Kalendarium życia Matki Teresy

  • Zdarzyło się naprawdę

  • Spotkaliśmy świętą

  • Adwokaci diabła

  • Anioł Ubogich

  • Święta od ciemności

  • Najbiedniejsza z biednych


  • Jak się dobrze wyspowiadać?

    Wokół pięciu warunków dobrej spowiedzi

    Skończył się czas wakacji. Studenci też już powoli zaczynają myśleć o powrocie do uczelnianej codzienności. Dla niektórych był to być może czas większego duchowego wysiłku, refleksji nad wiarą, udziału w rekolekcjach, ale dla niejednego okres duchowej laby. Czas by znów wziąć się w garść. By na powrót uświadomić sobie, kto tu naprawdę jest szefem. Może dobrym pomysłem byłaby porządna spowiedź? Dla tych, którzy się zdecydują niech pomocą będzie opublikowany przed laty w Gościu Niedzielnym cykl artykułów poświęcony dobrej spowiedzi.

    Katechizm wylicza pięć warunków dobrej spowiedzi: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź, zadośćuczynienie. Te warunki nie są tylko praktyczną wskazówką dla penitenta. Stanowią one koleje etapy drogi nawrócenia. To pięć warunków odzyskania duchowego zdrowia. Więcej:.



    W drogę ze św. Pawłem


    Podróże bywają kosztowne i męczące. Dzięki nam możesz ruszyć szlakiem św. Pawła nie ruszając się z domu. Wystarczy rzucić okiem na mapę, wybrać miejsce i... nie, nie palcem. Chyba że masz w swoim komputerze ekran dotykowy. Inaczej musisz posłużyć się myszką (czy jakimś innym tego typu urządzeniem) i kliknąć. Z każdym tygodniem opisanych miejsc będzie przybywać. Przygotuj sobie herbatę, rozsiądź się wygodnie... i w drogę. Myszą po mapie :-)





    Kliknij, powiększ i wybierz miejsce

    Tars:., Jerozolima:., Damaszek:., Pafos i Salamina:., Antiochia Syryjska:., Antiochia Pizydyjska:., Ikonium:., Listra i Derbe:., Filippi:.,Tesaloniki:., Berea:., Ateny:., Korynt:., Kenchry:., Efez:., Jerozolima i Cezarea:., Kreta:., Malta:., Syrakuzy, Regium i Puteoli:., Rzym:.




    Zobacz też: