La Salette: Niezwykłe miejsce w wysokich górach

publikacja 19.08.2003 16:44

Pielgrzymom, którzy dojeżdżają do La Salette po długiej podróży górskimi serpentynami trudno się oprzeć niezwykłości tego miejsca. Wieczorem koło bazyliki lub przed południem w blasku słońca na zboczach gór ma się wrażenie, jakby Matka Boża była tu przed chwilą.

La Salette: Niezwykłe miejsce w wysokich górach

Miejsce
Trudny dojazd i ograniczona ilość miejsc w hotelu koło Sanktuarium Matki Bożej sprawiają, że pielgrzymów jest o wiele mniej niż w innych popularnych miejscach pielgrzymkowych, łatwiej więc znaleźć ciszę i pogrążyć się w zadumie.

W sobotę 19 września 1846 r. Matka Boża objawiła się tam dwojgu pastuszków: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud. Wieść o objawieniu wywołała wkrótce w całej Francji, a potem w innych krajach Europy ogromny wybuch pobożności. Już w pierwszym roku po objawieniu do La Salette przybyło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W maju 1852 roku, w miejscu objawienia, został położony kamień węgielny pod budowę kościoła i założono Zgromadzenie Księży Saletynów, działające dziś na całym świecie, stawiające sobie za cel szerzenie przesłania Maryi z La Salette. Neoromańską świątynię konsekrowano w 1861 roku. Piękna, dwuwieżowa bazylika wznosi się w przejrzystym górskim powietrzu, w otoczeniu majestatycznych alpejskich szczytów.

Szczegółowy opis objawienia w La Salette znajdziesz tutaj:.

W najbliższym otoczeniu bazyliki znajduje się wiele miejsc sprzyjających modlitwie. Dokładnie w miejscu objawienia już w XIX wieku ustawiono figury Matki Bożej i pastuszków.

Przed południem, jeśli pogoda jest sprzyjająca, można wybrać się w góry. Ze zboczy jest wspaniały widok na Bazylikę. La Salette znajduje się na wysokości 1800 m n.p.m., w dolince otoczonej przez trzy masywy górskie: wapienny, granitowy i wulkaniczny. Patrząc od wejścia do bazyliki po lewej widzimy szczyt Gargas (2208 m n.p.m.), po prawej Chamoux (2198 m n.p.m.), a dalej potężny l'Obiou, wznoszący się na wysokość 2780 m n.p.m.

Nabożeństwa
Do La Salette przybywają codziennie grupy pielgrzymów z księżmi z całego świata. W recepcji hotelu kapłan z Polski może poprosić o skontaktowanie z polskimi saletynami, na stałe mieszkającymi przy sanktuarium. Wyznaczą oni miejsce i czas Mszy św. dla każdej grupy. Poza bazyliką w La Salette istnieje kaplica modlitewna, często nabożeństwa dla poszczególnych grup organizowane są też w jednej z sal hotelowych.

Godziny stałych Eucharystii są następujące:
W sezonie letnim:
W tygodniu: 7:00, 10:45
W niedziele: 7:00, 10:15, 11:45, 16:00.
W sezonie zimowym:
W tygodniu: 18:00
W niedziele: 10:45

Oprócz tego w Sanktuarium odbywa się wiele innych nabożeństw (m.in. codzienna wieczorna procesja z lampionami) oraz koncertów muzyki religijnej. 16 sierpnia na przykład, koncertowali artyści operowi z Polski. Następny koncert (tym razem artysty francuskiego Alaina-Noëla Gentila) zaplanowano na piątkowy wieczór 22 sierpnia.

Program dnia proponowany grupom pielgrzymkowym:
7:00-9:00 – śniadanie;
9:00 spotkanie z kapłanem – przewodnikiem, przekazującym informacje o objawieniu;
10:45 – Msza Św. (w niedziele 10:15 i 11:45);
12:00 – wypoczynek;
14:00 – spotkanie z kapłanem – przewodnikiem, przekazującym informacje o objawieniu (powtórka dla grup przybyłych później);
18:00 – medytacja w kaplicy lub Msza św.;
19:00 – wypoczynek;
20:45 – procesja z lampionami z Bazyliki do miejsca objawienia Dojazd z Polski
La Salette znajduje się w Alpach Francuskich, w diecezji Grenoble, w pobliżu miasteczka Corps.
Z Polski przyjeżdża tam wiele pielgrzymek udających się później do Lourdes. Można tam również dojechać samemu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli jedziemy samochodem, powinniśmy zaplanować nocleg po drodze. Wjazd po górskich serpentynach do Sanktuarium jest trudny i kierowca powinien być wypoczęty, a jazda z Polski zajmuje cały dzień. Poza tym nie możemy jechać bez zarezerwowania miejsca. Hotel przy Sanktuarium ma 650 miejsc i czasami wszystko jest zajęte.

Do Grenoble, najbliższego La Salette dużego miasta, najbliższa droga prowadzi przez Czechy, Niemcy i Szwajcarię lub wyłącznie przez Niemcy. Tylko w Niemczech autostrady są bezpłatne. W Czechach i Szwajcarii trzeba wykupić winietkę. Jeśli pojedziemy do Francji tylko przez Niemcy, nie kupujemy winietek, ale dłuższy odcinek musimy pokonać we Francji, a tam autostrady są bardzo drogie.

Proponujemy więc dwie trasy podróży:

Trasa I: Polska – Czechy – Niemcy – Szwajcaria – Francja
Bez względu na to gdzie przekraczamy granicę Republiki Czeskiej, kierujemy się na Prahę (Pragę). Dalsza trasa to płatny odcinek autostrady (musimy kupić winietkę na szybę): Plzeň (Pilzno) – Rozvadov (przejście graniczne z Niemcami). Tam kierujemy się na Nürnberg (Norymbergę). Na obwodnicy wokół Norymbergi wybieramy autostradę nr 6 na Heilbronn. Za Heilbronn, w okolicach Heidelbergu skręcamy na autostradę nr 5 (kierunek Karlsruhe, Freiburg, Basel). Tą autostradą dojeżdżamy do granicy ze Szwajcarią. Musimy kupić winietę na szybę. W Szwajcarii jedziemy na Basel (Bazyleę), Neuchâtel, Lausanne (Lozannę) i wzdłuż Jeziora Leman (Genewskiego) na Genève (Genewę). Stamtąd w kierunku granicy francuskiej na Grenoble (płatna autostrada, nie ma winietek, opłata na autostradzie).

Trasa II: Polska – Niemcy – Francja
Jeśli przekraczamy granicę w Zgorzelcu (obecnie koło Zgorzelca nowe przejście w Jędrzychowicach) lub w Słubicach, kierujemy się na Dresden (Drezno). Jeśli korzystamy z przejść na północy Polski, jedziemy na Berlin, a następnie albo na Dresden albo na Leipzig (Lipsk). Obiema drogami jedziemy potem w kierunku Nürnberg (Norymbergi) (obie drogi spotykają się w Hof). Na obwodnicy wokół Norymbergi wybieramy autostradę nr 6 na Heilbronn. Za Heilbronn, w okolicach Heidelbergu skręcamy na autostradę nr 5 (kierunek Karlsruhe, Freiburg, Basel). Tą autostradą jedziemy wzdłuż granicy francuskiej. Za Freiburgiem am Breisgau (Fryburg Bryzgowijski) skręcamy do Francji na miasto Mulhouse (Miluza) (płatna autostrada, nie ma winietek, opłata na autostradzie). Za Mulhouse jedziemy tą samą autostradą na Besançon. Za tym miastem skręcamy na autostradę na Lyon. Na obwodnicy wokół Lyonu wybieramy kierunek Grenoble.




Dojazd z Grenoble
Z Grenoble jedziemy 75 kilometrów tzw. Drogą Napoleona (Route Napoléon) (RN 85) – kierunek Gap. W miasteczku Corps skręcamy pod górę na La Salette. Samochodem osobowym z Grenoble do sanktuarium jedzie się co najmniej półtorej godziny, autobusem 2 godziny i kwadrans.
Jeśli nie dysponujemy własnym pojazdem, w lipcu i sierpniu możemy dojechać do Sanktuarium autobusem odjeżdżającym z dworca w Grenoble (koło dworca kolejowego).

Hotele
Hotel przy Sanktuarium ma 650 miejsc rozmieszczonych w salach zbiorowych oraz w pokojach 1,2 i 3-osobowych z umywalkami (toalety i prysznice na korytarzu). Na miejscu jest jadalnia i kawiarnia.

Rezerwacja:
Aby zarezerwować miejsca należy napisać na adres: Sanctuaire de Notre Dame de La Salette 38970 LA SALETTE; albo wysłać fax: (0-33) 476 300 365. Jeśli mówimy po francusku, możemy też zadzwonić na numer: (0-33) 476 303 290. Możemy również wysłać e-mail: infos@nd-la-salette.com
Hotel wyśle nam pocztą, faxem lub mailem formularz do wypełnienia, w którym określimy liczebność grupy, ilość osób duchownych, ilość dzieci i daty pobytu. Zostaniemy też poinformowani o aktualnych cenach. Ceny zarówno noclegu jak i posiłków są jak na Francję niskie, ale trzeba pamiętać, że artykuły żywnościowe kosztują tam średnio trzy razy więcej niż w Polsce.



sierpień 2003