Kalwaria Zebrzydowska: Na wzór Jerozolimy

publikacja 27.08.2003 14:41

Najstarsza polska kalwaria jest jednocześnie najsławniejszą i najczęściej odwiedzaną. Do Kalwarii Zebrzydowskiej przybywa rocznie ponad milion pielgrzymów z różnych stron Polski i świata.

Przeczytaj o Kalwarii Zebrzydowskiej:

  • Dróżki w Kalwarii: Droga Pojmania

  • Dróżki w Kalwarii: Droga Krzyżowa

  • Dróżki w Kalwarii: Dróżki Matki Bożej

  • Samotne wędrówki po dróżkach

  • Trochę historii: Kalwaria papieska



  • Miejsce
    "To miejsce w przedziwny sposób nastraja serce i umysł do wnikania w tajemnicę tej więzi, jaka łączyła cierpiącego Zbawcę i Jego współcierpiącą Matkę. A w centrum tej tajemnicy miłości każdy, kto tu przychodzi, odnajduje siebie, swoje życie, swoją codzienność, swoją słabość i równocześnie moc wiary i nadziei - tę moc, która płynie z przekonania, że Matka nie opuszcza swego dziecka w niedoli, ale prowadzi je do Syna i zawierza Jego miłosierdziu." Takie słowa wygłosił Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku.

    Wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski w 1600 roku postanowił w swych dobrach w okolicach Lanckorony zbudować dwa kościoły będące kopią jerozolimskich kaplic Krzyża Świętego i Grobu Pańskiego. Wojewoda, człowiek pobożny, postawił kościoły z dala od ludzkich siedzib, aby nic nie zakłócało jego medytacji. Do posługi duszpasterskiej i opieki nad świątyniami sprowadził ojców bernardynów. Ufundował dla nich kościół i klasztor.

    W 1605 r. Zebrzydowski przeczytał książkę Chrystiana Adrichomiusa (Adriana Cruysa) o Jerozolimie w czasach Chrystusa. Były tam opisane miejsca uświęcone męką Jezusa oraz podane odległości między poszczególnymi miejscami. Autor zachęcał czytelników, aby takie budowle odtwarzali koło swych domów, by rozważać tam cierpienia Chrystusa.

    Ksiądz Feliks Żebrowski, wychowawca syna wojewody, rozmierzył teren i pomógł Zebrzydowskiemu ustalić miejsca poszczególnych stacji. W tych miejscach ustawiono krzyże, a w następnych latach budowano później kaplice.

    Kalwaria Zebrzydowska, bo tak nazwano później miejscowość, która powstała przy kalwarii, już w XVII wieku ściągała tłumy pielgrzymów. Stopniowo dobudowywano nowe kaplice. Kilkanaście z nich powstało jeszcze za życia Mikołaja Zebrzydowskiego. Ich twórcą był niderlandzki architekt i złotnik Paul Baudarth. Po śmierci wojewody kolejne kaplice stawiali jego syn i wnuk. Pojedyncze budowle uzupełniały dróżki jeszcze w wiekach XIX i XX. Obecnie na dróżkach znajdują się 42 kaplice.

    Już Mikołaj Zebrzydowski ustalił dwa główne szlaki pielgrzymkowe: dróżki Pana Jezusa i dróżki Matki Bożej. Oba szlaki biegną w przeciwnych kierunkach, ale w wielu miejscach spotykają się w jednych i tych samych kaplicach.

    Dróżki Pana Jezusa dzielą się na Drogę Pojmania i Drogę Krzyżową, a dróżki Matki Bożej na Drogi: Boleści, Zaśnięcia i Wniebowzięcia.

    Kalwaryjskie Dróżki mają łącznie około 5 kilometrów. To miejsce modlitwy, skupienia, oaza dla wszystkich szukających ciszy, medytacji i odkrywania tajemnic Bożych.

    Celem pielgrzymek do Kalwarii Zebrzydowskiej jest również słynący łaskami obraz siedemnastowieczny obraz Matki Bożej Płaczącej, znajdujący się w kościele Matki Bożej Anielskiej od roku 1641.

    Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to również niezwykle cenny zabytek. Jako jeden z nielicznych polskich obiektów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

    Nabożeństwa
    Msze Święte
    Niedziele i święta
    przez cały rok: 6:00, 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (w intencji przyjaciół, ofiarodawców i dobroczyńców Sanktuarium), 13:00;
    od Niedzieli Palmowej do 30 września dodatkowo: 16:00 i 19:00;
    od 1 października do Wielkiego Tygodnia dodatkowo: 17:00,

    Dni powszednie
    przez cały rok: 6:00, 7:00, 8:00, 9:00 (w intencji Jana Pawła II), 12:00;
    w okresie letnim dodatkowo: 19:00;
    w okresie zimowym dodatkowo: 17:00;
    przez cały rok dodatkowo Msza św. w kościele III Upadku Pana Jezusa: 7:00;
    Msze św. wieczyste: codziennie o 6:00 przed Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.
    Każdego 16 dnia miesiąca: Msza św. wieczorna koncelebrowana z homilią w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II.

    W środę po Mszy św. wieczornej przez cały rok nowenna do Matki Bożej Kalwaryjskiej.
    Modlitwa różańcowa i Apel Maryjny: w sezonie letnim 20:30; w sezonie zimowym: 16:30.

    Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej: godz. 6:00. Zasłonięcie Cudownego Obrazu: po Apelu Maryjnym lub ostatniej Mszy św.

    Spowiedź święta: codziennie w godz.: sezon letni 6:00-20:00; sezon zimowy 6:00-18:00.

    Porządek nabożeństw w sanktuarium ulega zmianie podczas głównych uroczystości i odpustów.

    W Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywa się co roku Misterium Męki Pańskiej. Drugim okresem w roku przyciągającym najwięcej pielgrzymów są uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej, rozpoczynające się już na kilka dni przed 15 sierpnia.

    Grupy pielgrzymów mogą zamawiać dodatkowe Msze święte dla siebie. Należy to zrobić w zakrystii lub przy furcie klasztornej. Można tam również zarezerwować przewodników na Dróżki.
    Rezerwacji można również dokonać listownie lub telefonicznie: Klasztor Ojców Bernardynów, ul. Bernardyńska 46, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska, tel.: (0-33) 876 63 04, 876 54 99, 876 55 39, fax.: (0-33) 876 66 41.

    Przy Sanktuarium znajduje się kiosk z dewocjonaliami. Godziny otwarcia: 7:00-12:15 i 13:15-17:00. Tel.: (0-33) 876 55 25; 608 862 825.

    Dojazd
    Kalwaria Zebrzydowska to liczące ok. 4,5 tys. mieszkańców miasto w zachodniej części województwa małopolskiego, na pograniczu Beskidu Średniego i Pogórza Wielickiego. Bardzo łatwo dojechać tam samochodem z Krakowa lub Katowic. Z Krakowa można jechać na Zakopane, a potem skręcić w prawo na Wadowice i Bielsko-Białą. Można też jechać przez Skawinę. Z Katowic należy kierować się na Oświęcim, Zator, Wadowice. W Wadowicach skręcić na Kraków.

    Można dojechać też oczywiście autobusem oraz pociągiem. Kalwaria ma bezpośrednie połączenie autobusowe m.in. z Krakowem, Tarnowem, Bielsko-Białą, Wrocławiem, Jelenią Górą i Przemyślem.
    Z dworca autobusowego, który znajduje się przy ul. Krakowskiej, odjeżdżają też autobusy do Sanktuarium, położonego na wzniesieniu koło miasta.
    Kalwaria ma również bezpośrednie połączenie kolejowe m.in. z Warszawą, Krakowem, Katowicami, Częstochową, Poznaniem, Bielsko-Białą i Olsztynem.

    Noclegi
    Przy Sanktuarium znajduje się Dom Pielgrzyma, dysponujący 388 miejscami w 94 pokojach. Znajdują się w nim pokoje w trzech kategoriach:
    Kat. I – pokoje 1, 2, 3 osobowe, łazienka z pełnym wyposażeniem oraz czajnik i szklanki.
    Kat. II – pokoje 4, 5 osobowe, sanitariaty wspólne i prysznic.
    Kat. III – pokoje wieloosobowe od 6 do 15 miejsc, sanitariaty wspólne i prysznic.
    Dom Pielgrzyma dysponuje pokojami i sanitariatami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych.

    W Domu Pielgrzyma znajduje się także kaplica, kawiarnia oraz jadłodajnia na 150 osób. Można zamówić pełne wyżywienie, jest możliwość rezerwacji posiłków dla grup i wycieczek zorganizowanych.
    Adres: Dom Pielgrzyma, ul. Bernardyńska 46, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska, tel.: (0-33) 876 63 04, fax.: (0-33) 876 55 39, dyrektor: tel. kom. 608 211 992, e-mail: Dompielgrzyma@kalwaria.ofm.pl

    W miasteczku i najbliższych okolicach znajduje się jeszcze kilka innych hoteli.
    sierpień 2003