Kulturkampf zyskuje swoje nowe oblicze

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 22.04.2018 20:16

Dwa Kościoły protestanckie w Chinach podjęły się ocenzurowania Biblii według wskazań partii socjalistycznej.

Kulturkampf zyskuje swoje nowe oblicze Roman Koszowski /Foto Gość Wnętrze chińskiego kościoła

Z księgi usunięte zostaną wszystkie nawiązania do duchowości, poza wzmiankami o dziełach na rzecz ubogich. Operacja jest częścią szerzej zakrojonego planu tzw. sinizacji, która zakłada m.in. zamianę chrześcijaństwa w Chinach na chińskie chrześcijaństwo.

Planowany na pięć lat program, ma na celu mariaż z partią komunistyczną poprzez wspieranie wartości socjalistycznych, napisanie tzw. świeckiej wersji Biblii, głoszenie socjalizmu i chińskiego patriotyzmu w kościołach, jak też akademicki rozwój oraz nauczanie historii, filozofii i teologii chińskiej. Zaplanowano ponadto sporządzenie partyjno-chrześcijańskich materiałów propagandowych, zwanych edukacyjnymi.

Poza wyrugowaniem elementów nadprzyrodzonych i zastąpieniem ich pewną formą nauczania socjalistycznego planowane są także zmiany kulturalne. Nastąpią one w kościelnej muzyce, architekturze, malarstwie, kaligrafii, a nawet strojach, aby zapewnić chińskiemu chrześcijaństwu wszelkie możliwe drogi ekspresji. Dokument przyznaje, że praca charytatywna i społeczna powinna kierować się hasłem: „kochaj bliźniego, jak siebie samego”.