Abp Hoser: zostałem cudownie uzdrowiony

Tomasz Gołąb

publikacja 27.11.2017 14:26

Abp Henryk Hoser świętował 75. rocznicę urodzin. Z tej okazji wraz z biskupami warszawskimi odprawił Mszę św., dziękując Bogu między innymi za uzdrowienie ze śmiertelnej choroby, na którą zapadł w ubiegłym roku.

Abp Hoser: zostałem cudownie uzdrowiony

Abp Henryk Hoser SAC urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie.

- Urodziłem się o godz. 12, w południe. Dzień i godzina, gdy Pan Jezus został ukrzyżowany. Przez całe życie towarzyszyło mi cierpienie. Ten cień Krzyża, który mnie nigdy nie opuszczał, i który trwa. Za to Panu Bogu dziękuję, za to że mnie uznał godnym współcierpieć z nim - mówił abp Henryk Hoser podczas Mszy św., odprawionej przez ponad 200 kapłanów i biskupów warszawskich z okazji jego 75. urodzin.

W w katedrze Świętego Michała Archanioła i Świętego Floriana Męczennika na Pradze zgromadzili się diecezjanie jubilata, w tym liczne siostry zakonne. Byli także parlamentarzyści i członkowie rządu.

List z przesłaniem od prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy, który dziękował abp. Hoserowi za lata posługi "lekarza ciał i dusz", odczytał minister Adam Kwiatkowski. Homilię wygłosił prowincjał ks. dr Zenon Hanas SAC.

- Drugą rodziną była mi wielka rodzina pallotyńska, ona ukształtowała moją osobowość kapłańską. Ona mnie zachwyciła charyzmatem św. Wincentego Pallottiego, który jest charyzmatem powszechnego apostolstwa. Wszystko co robiłem było w duchu tego charyzmatu. Od Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego uzyskałem bardzo wiele dobra, zaufania i wdzięczności - mówił w słowie na zakończenie Mszy św. jubilat, dziękując za modlitwy w czasie, gdy rok temu zachorował na malarię.

Gość Warszawski 75 lat abp. Henryka Hosera

- Dotknięty śmiertelną chorobą, zostałem niejako cudownie uzdrowiony dzięki ogromnej modlitwie wszystkich w tej wielkiej rodzinie diecezjalnej i metropolitalnej, także tej, która obejmuje Konferencję Episkopatu Polski i inne kraje. "Martwą podniosłem powiekę", chyba po to, aby jeszcze coś zrobić. I dzisiaj przypominam sobie słowa, które Pan Jezus powiedział do św. Piotra na końcu Ewangelii św. Jana: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, gdy byłeś młodszy opasywałeś się sam i chodziłeś gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inni cię opasze i poprowadzi dokąd nie chcesz. To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: pójdź za mną". Od 1995 roku, przeszło 20 lat doznaję własnie prawdziwości tych zdań, bo wszystkie propozycje, jakie otrzymywałem od przełożonych, nie były moim wyborem, ani w nich nie przebierałem, tylko je przyjmowałem. Trudne propozycje, które przynosiły przyszłość nie do odgadnięcia. Tak byłem prowadzony aż do dzisiaj. I wiem też, że godzina śmierci mojej, która się zbliża będzie ostatnim aktem miłosierdzia mojego. I pójdę za moim zbawcą, moim Zbawcą, Królem i Panem. Amen" - powiedział arcybiskup, dziękując obecnym na uroczystości za życzenia.

Abp Henryk Hoser SAC urodził się 27 listopada 1942 roku w Warszawie, jako syn Janusza i Haliny z Zabłońskich. W 1944 r. rodzina tymczasowo przeniosła się do Pruszkowa, gdzie ks. Henryk ukończył szkołę podstawową.

Następnie ukończył Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Podjął studia na Akademii Medycznej, uzyskując w 1966 r. dyplom z medycyny. Po ukończeniu studiów otrzymał stanowisko asystenta na Akademii Medycznej.

W roku 1968 wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni), składając 8 września 1970 r. pierwszą profesję zakonną.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, jako alumn, był współtwórcą Grupy Misyjnej, istniejącej nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W latach 1969-1974 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.

16 czerwca 1974 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Władysława Miziołka.

Pragnąc wyjechać na misje do Rwandy, udał się do Paryża, gdzie jeszcze przez rok uczęszczał na kurs kursy języka rwandyjskiego i medycyny tropikalnej.

W latach 1975-1996 pracował jako misjonarz w Rwandzie. W 1978 r., założył w Kigali (Rwanda) Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat, oraz Centrum Formacji Rodzinnej (Action Familiale). 

Po wojnie domowej w 1994 r. w Rwandzie, na czas nieobecności Nuncjusza Apostolskiego, Stolica Apostolska mianowała go Wizytatorem Apostolskim na Rwandę.

Gość Warszawski 75 lat abp. Henryka Hosera

W 2004 r., został mianowany Rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli (Belgia), podejmując też pracę duszpasterską przy Wspólnocie Europejskiej.

22 stycznia 2005 r., Ojciec Święty Jan Paweł II zamianował go arcybiskupem i Sekretarzem Pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Sakrę biskupią przyjął 19 marca 2005 roku z rąk kard. Crescenzio Sepe (współkonsekrujący: abp Stanisław Dziwisz i abp Thaddée Ntihinyurwa).

Jest pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do godności arcybiskupa. 

24 maja 2008 r. papież Benedykt XVI mianował abp. Hosera biskupem warszawsko-praskim. Diecezję objął 28 czerwca 2008 r.