Inny

Joanna M. Kociszewska

publikacja 20.03.2017 06:00

Inność. To coraz częściej problem naszej codzienności. Czy Inny jest nam potrzebny? Po co jest?

Inny www.znak.com.pl Ks. Józef Tischner: "Inny. Eseje o spotkaniu"

Inny. To nie jest proste słowo i to nie jest prosta rzeczywistość. Bywa zastępowane słowem: "obcy" lub wręcz "odmieniec". Ale to już określenia stwarzające dystans, wartościujące. Obcy może znaczyć: niebezpieczny. Obcy może znaczyć: podejrzany. Odmieniec, choćby nawet rdzeniem tego słowa była odmienność, to określenie pejoratywne. To ktoś, kto wykracza poza nasze kanony... Trudno pozostać na słowie "Inny", nawet w warstwie leksykalnej.

Tym trudniej jest z rzeczywistością. Inność zwraca uwagę i budzi emocje. Inność oznacza przecież nieprzewidywalność. A to może budzić ciekawość lub strach. Co w nas obudzi?

Inny. To nie tylko obcy. To nie tylko obcokrajowiec, człowiek innego koloru skóry czy wyznania. "Innym" może okazać się (i okazuje) każdy. Przyjaciel. Dziecko. Brat czy siostra. To nieprawda, że jesteśmy tacy sami, choć czasem bardzo byśmy tego chcieli. Tak bardzo, że próbujemy zmusić Innych do stania się "jak my"...

Inność. To coraz częściej problem naszej codzienności. Czy Inny jest nam potrzebny? Po co jest? Jak sobie poradzić z tym, co Inny powoduje w nas? Odpowiedź daje nam ks. Józef Tischner. Teksty zebrane w książce "Inny. Eseje o spotkaniu" powstały prawdopodobnie jako początek książki, która ostatecznie nigdy nie powstała. Publikowane były osobno, w różnych pismach, w 1999 roku. Teraz można je przeczytać razem.

Warto sięgnąć. Nie po to, by zrozumieć Innych. Po to, by zrozumieć siebie i  móc realizować tę drogę, którą przewidział dla nas Bóg. Po to by Inny nie był już Obcym a mógł stać się Bliźnim.

Ks. Józef Tischner: Inny. Eseje o spotkaniu. Wydawnictwo ZNAK.

***

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

W telegramie po śmierci ks. Józefa Tischnera Jan Paweł II napisał, że "był człowiekiem Kościoła, zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka". Miesięcznik i wydawnictwo ZNAK od 2001 roku przyznaje nagrody jego imienia. Zawsze w trzech kategoriach. Jakich?

Odpowiedź:

Nagrody przyznawane są w kategoriach: (1) Pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”; (2) Publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”; (3) Inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”