Watykańska satysfakcja

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.10.2015 23:45

Stanowisko Watykanu wobec „Rozwoju pokojowego, bezpieczeństwa i praw człowieka”

Watykańska satysfakcja HENRYK PRZONDZIONO /Foto gość Watykan

Satysfakcję z nowej Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 wyraził szef watykańskiej dyplomacji. Została ona przyjęta podczas Szczytu Zrównoważonego Rozwoju ONZ w Nowym Jorku. Abp Paul Gallagher, dziękując wszystkim państwom, które wzięły udział w jej tworzeniu, podkreślił za Papieżem Franciszkiem, iż „jest ona ważnym znakiem nadziei dla ludzkości”.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przypomniał o obecnie rozgrywających się  konfliktach na świecie, zwracając szczególną uwagę na konsekwencje szerzącego się międzynarodowego terroryzmu i organizacji kryminalnych. Wskazał na niestabilną sytuację na Bliskim Wschodzie, która stanowi zarzewie kolejnych konfliktów wśród państw regionu. Mówił o tragedii milionów Syryjczyków, spowodowanej powstaniem tzw. „państwa” – alternatywnego wobec wspólnoty międzynarodowej. Zwrócił też uwagę na inne konflikty, wymieniając Libię, Afrykę Środkową, afrykańską Krainę Wielkich Jezior, Sudan Południowy, a także Ukrainę.

„Okrucieństwa i niewyobrażalne łamanie praw człowieka, charakteryzujące obecne konflikty, są na żywo transmitowane przez światowe media, a poprzez ich powtarzanie i masową oglądalność stwarzają ryzyko zobojętnienia wobec nich” – przestrzegł szef watykańskiej dyplomacji. Zaapelował także do oenzetowskiej społeczności o odnowę struktur politycznych i prawnych, aby ulepszyć efektywność działania ONZ.

Przypominając obchodzoną w tym roku 70. rocznicę powstania tej organizacji przedstawiciel Watykanu z żalem stwierdził, że świat przeżywa obecnie największy od II wojny światowej exodus uchodźców. Stolica Apostolska przestrzega przed szerzeniem się nacjonalizmu, budowaniem murów i apeluje o uznanie jedności całej rodziny ludzkiej oraz wiarę w każdego człowieka. Abp Gallagher przypomniał także, że historia ostatnich lat była bogata w przykłady, kiedy migranci mieli pozytywny wkład w rozwój państw ich goszczących.

Szef watykańskiej dyplomacji podkreślił, że bez pokoju na świecie realizacja przyjętej Agendy nie będzie możliwa. Wskazał także na inne obszary refleksji Organizacji Narodów Zjednoczonych, jakimi są zasada „odpowiedzialności za ochronę” międzynarodowej społeczności, poszanowanie prawa międzynarodowego, rozbrojenie oraz ochrona środowiska. Zwrócił uwagę na nieefektywność „prawa weta” w oenzetowskiej Radzie Bezpieczeństwa, a także nie interwencyjności, które paraliżują działania państw członkowskich ONZ.