„Czerwona Msza” w Waszyngtonie

KAI |

publikacja 02.10.2012 10:12

Sześciu z dziewięciu sędziów amerykańskiego Sądu Najwyższego wzięło udział 30 września w tradycyjnej Mszy św. dla prawników w katedrze pw. św. Mateusza Apostoła i ewangelisty w Waszyngtonie.

„Czerwona Msza” w Waszyngtonie AUTOR / CC 2.0 Gmach Sądu Najwyższego USA

Abp Timothy Paul Broglio, biskup polowy Stanów Zjednoczonych, wezwał ludzi, którzy na co dzień zajmują się prawem i jego interpretacją, by w swych decyzjach kierowali się natchnieniami Ducha Świętego oraz moralnymi normami, „przewyższającymi czynniki polityczne”.

Duchowny zaapelował także do urzędników państwowych, aby w sprawach, które są przedmiotem ich namysłu i decyzji, wiara była im przewodnikiem. „Musimy być lojalnymi Amerykanami, będąc jednocześnie odważnymi i śmiałymi ludźmi wiary i przekonań, pamiętającymi o normach etycznych, które kierują społeczeństwem i jego wyborami” – mówił kaznodzieja i podkreślał, by żyjąc na co dzień swą wiarą, stawać się oni „narzędziami nowej ewangelizacji”.

„Wiara, którą nosimy w sercach, musi motywować nasze decyzje, słowa i zaangażowanie w życiu powszednim. Nasze społeczeństwo musi także opierać się na stabilnych, wyraźnych fundamentach. W przeciwnym razie grozi nam pogrążenie się w bagnie sloganów i półprawd” – mówił hierarcha.

Liturgii, która odbyła się po raz 60., przewodniczył metropolita Waszyngtonu kard. Donald Wuerl.

W modlitwie w katedrze oprócz sędziego przewodniczącego Sądu Najwyższego USA Johna Robertsa, pojawili się sędziowie: Stephen Breyer, Antonin Scalia, Clarence Thomas, Anthony Kennedy i Elena Kagan, dla której była to pierwsza "Czerwona Msza" w ich karierze. Obecnie w składzie tej najważniejszej władzy sądowniczej Stanów Zjednoczonych znajduje się sześciu katolików. Na Mszy św. nie pojawiło się dwoje z nich: Sonia Sotomayor i Samuel Alito. Na Mszy nie było także Ruth Bader Ginsburg, która jest Żydówką. Obecni na liturgii Kennedy i Kagan też są Żydami. Warto dodać, że wśród sędziów-katolików tylko czterech wyraża poglądy zbliżone do nauczania Kościoła katolickiego, w szczególności, jeśli chodzi o obronę życia i kwestie bioetyczne.

Liturgia zwana „Czerwoną Mszą”, podczas której sędziowie, prokuratorzy adwokaci, profesorowie i studenci prawa oraz przedstawiciele rządu modlą się o przewodnictwo Ducha Świętego, odbywa się co roku na rozpoczęcie nowej sesji Sądu Najwyższego.

„Czerwoną Mszę”, której nazwa wzięła się od nawiązującego do Zesłania Ducha Świętego koloru ornatu celebrującego kapłana, odprawiono po raz pierwszy w Paryżu w 1245 r. Od tego czasu tradycja ta dotarła do wszystkich krajów europejskich, jednak najbardziej uroczyście kultywowana jest po dziś dzień w USA. Odprawia się ją w ponad połowie amerykańskich stanów. W waszyngtońskiej katedrze od 1953 roku.

Zgromadzeni podczas liturgii śpiewają hymn USA „The Star-Spangled Banner” i popularną pieśń patriotyczną „America the Beautiful”.