Ogień na ziemi

Alina Świeży-Sobel; GN 24/2012 Bielsko-Biała

publikacja 18.06.2012 07:00

Nie ukrywajcie swojej wiary! Nie wstydźcie się Chrystusa, czego wyrazem jest wasza obecność tutaj i sposób, w jaki uczestniczycie w tej uroczystości. Kościół dla nowej ewangelizacji potrzebuje autentycznych świadków.

Ogień na ziemi

Przyjechali do Skoczowa ze wszystkich zakątków diecezji w Boże Ciało przed wieczorem. Razem ze swoimi duszpasterzami albo na własną rękę, w mniejszych grupkach. Chcieli razem się cieszyć, śpiewać, modlić i tańczyć. Opanowali miasto na kilka godzin, ale mają nadzieję, że dobrej energii wystarczy im na znacznie dłużej.

To był już wielki finał całorocznej pracy diecezjalnego Forum Młodych – inicjatywy, która zrodziła się w związku z jubileuszem 20-lecia istnienia diecezji. W poprzednich miesiącach odbywały się spotkania w bielskim teatrze i w kurii. Młodzież brała udział w zajęciach warsztatowych i wykładach Akademii Liderów, uczestniczyła w modlitewnych czuwaniach i uroczystym obchodzie Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową w katedrze św. Mikołaja. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyło główne hasło Forum: „Ogień rzucić na ziemię”. Nad przygotowaniem i prowadzeniem Forum czuwali: ks. dr Mirosław Szewieczek, ks. Mateusz Dudkiewicz oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. prał. Józef Oleszko.

W podsumowującym bogactwo tych treści spotkaniu na skoczowskim Rynku było miejsce na dobrą muzykę chrześcijańską, teatr, rozmowy o tym, co młodym proponują działające w Kościele diecezjalnym wspólnoty – i spontaniczne pomysły, które rodziły się podczas spotkań z przyjaciółmi. Bo żar nawiązanych przez młodych ludzi przyjaźni to jeden z ważnych owoców tego Forum.

W blasku Chiary

Otwierając finałowy koncert bp Piotr Greger przywołał postać patronującej przedsięwzięciu bł. Chiary Luce (Światło) Badano, beatyfikowanej w 2010 r. 19-letniej Włoszki. Dedykował uczestnikom skoczowskiego Święta Młodych jej przesłanie: – Nie mogę już biec, ale chciałabym przekazać wam pochodnię, jak na olimpiadzie: macie tylko jedno życie, warto przeżyć je dobrze. – Święta, która nie przeszła z klasy do klasy, grała w tenisa, lubiła jeździć na rolkach i kochała śpiew – to niezwykła święta – przekonywał ks. Mateusz Dudkiewicz, zapowiadając hymn Święta Młodych: „Światło Chiary”.

Ogromny portret uśmiechniętej Chiary towarzyszył występującym na scenie muzykom z Harambee, zespołu Aslan i głównego gościa wieczoru – TGD. Jej postać przybliżał spektakl teatru pantomimy, zaprezentowany na Rynku przez młodych aktorów z żywieckiego „Teatru K”. W postać głównej bohaterki, 17-letniej dziewczyny, która zachorowała na raka kości i w śmiertelnej chorobie dała przykład radosnego zaufania Bożej miłości, wcieliła się Nicole Kobza. – To było naprawdę trudne zadanie: zagrać wszystkie jej emocje. Ale zawsze będę pamiętała o tej roli i o tym, że nigdy nie wolno się poddawać – mówiła Nicole.

Twórczy zamęt

– Dziękujemy pani burmistrz Janinie Żagan za to, że możemy się tu spotkać – mówił prowadząc koncert ks. Mateusz Dudkiewicz, usprawiedliwiając zamieszanie, jakie młodzi wprowadzili w Skoczowie. Sam jako bohater teledysku dwa dni wcześniej jeździł po skoczowskim Rynku na rowerze i przy wtórze muzyki do filmu „Ojciec Mateusz” zapraszał do udziału w koncercie.

Młodzi wypełnili całe centrum miasta, krążyli wokół głównej sceny i ustawionych na obrzeżach Rynku namiotów, w których swoje propozycje prezentowali młodym przedstawiciele Ruchu Światło–Życie, Dzieci Maryi, Fundacji Drachma, organizatorzy Światowych Dni Młodzieży i innych grup.  – My zapraszamy młodych na spotkania formacyjne i wspólne wyjazdy rekolekcyjne połączone ze zdobywaniem różnych umiejętności – tłumaczył ks. Tomasz Michniok, w namiocie ozdobionym rysunkami i ikonami wykonanymi przez dzieci Maryi. Młodzież z Drachmy prezentowała m.in. misyjne kalendarze i zachęcała do udziału w organizowanych we wrześniu w Bielsku-Białej już po raz trzeci wielkich warsztatów muzyki gospel, na które zapisywać się można przez stronę internetową Drachmy.

Ks. Andrzej Wołpiuk zapraszał do udziału w zaplanowanych na 2013 rok Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro. Młodzi wolontariusze rozdawali ulotki propagujące podjętą przez tłumy młodych Akcję Bucik, czyli różańcową modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci. O nowych projektach dyskutowano w centrum informacyjnym Akademii Liderów. Jej pierwsi absolwenci otrzymali tu podczas finałowego koncertu dyplomy, które wręczył im biskup Tadeusz Rakoczy.

– Jesteśmy wdzięczni za tak wielkie wydarzenie. Chcemy słyszeć dobre i budujące słowa i widzieć tylu ludzi, którzy zebrali się w jednym miejscu dla tak dobrego celu – mówili przechadzający się wśród młodych skoczowianie.

Jesteście Kościołem!

Zwracając się do wszystkich uczestników Święta Młodych biskup Rakoczy przypominał im, jak ważne miejsce młodzi ludzie zajmują we wspólnocie budowanego od 20 lat Kościoła diecezjalnego. – To przecież wy jesteście jego przyszłością i ogromnie się cieszę, że dzisiaj kolejny już raz spotykam się z wami, drodzy młodzi przyjaciele zrzeszeni w Forum Młodych. Z autentyczną radością patrzę na wasze twarze i na to wspaniałe zgromadzenie. Dziękuję za wasz młodzieńczy entuzjazm – mówił bp Rakoczy, dziękując też duszpasterzowi młodzieży ks. prał. Józefowi Oleszce i pomysłodawcom tego duszpasterskiego działania: ks. Mirosławowi Szewieczkowi i ks. Mateuszowi Dudkiewiczowi.

– Nie ukrywajcie swojej wiary! Nie wstydźcie się Chrystusa, czego wyrazem jest wasza obecność tutaj i sposób, w jaki uczestniczycie w tej uroczystości. Kościół dla nowej ewangelizacji potrzebuje autentycznych świadków: chłopców i dziewcząt, których życie zostało przemienione przez spotkanie z Chrystusem, ludzi zaangażowanych w budowanie królestwa Bożego na naszej ziemi. Żyjcie Eucharystią, dając świadectwo miłości do Boga – apelował bp Rakoczy do młodych zebranych przed sceną na skoczowskim Rynku.

Spotkanie w Skoczowie było dla młodzieży przypomnieniem najważniejszego wydarzenia w dziejach 20-lecia diecezji bielsko-żywieckiej: pielgrzymki bł. Jana Pawła II na Kaplicówkę. Tam też na zakończenie świętowania ruszyli w procesji, ze świecami w dłoniach i z modlitwą na ustach. Gwiazda wieczoru: Jezus Od pierwszych taktów wielkiego koncertu wiadomo było, że piękny śpiew i muzyka to nie wszystko. Ze sceny rozlegały się słowa świadectw i zaproszeń do bycia świadkami Ewangelii. Muzycy z zapowiadanego jako gwiazda wieczoru zespołu TGD – Trzecia Godzina Dnia – prostowali: – To nie my jesteśmy tu gwiazdą! Dzisiaj prawdziwą gwiazdą tego spotkania jest Jezus Chrystus! Jest tylko jedno ale... Allelujaaa!

Przez cały czas w pobliskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła trwała adoracja. Można było przystąpić do spowiedzi. A cały koncert – którego w wielu momentach młodzi słuchali tańcząc – też był wielką i radosną modlitwą. Zakończyło go przejście rozśpiewanej gromady na wzgórze Kaplicówka. Na czele pochodu z płonącymi pochodniami szli strażacy, a dwoje młodych ludzi niosło kopię ikony Matki Bożej – Salus Populi Romani – wizerunku znajdującego się w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore. – Ta ikona, ofiarowana młodzieży przez Ojca Świętego Jana Pawła II, peregrynuje po świecie wraz z krzyżem Światowych Dni Młodzieży. Teraz kopię tamtego wizerunku młodzież naszej diecezji otrzymuje na zakończenie Święta Młodych. Będzie ona uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych młodzieży, a szczególnie w przygotowaniach do ŚDM w 2013 r. Od 16 października takie adoracje będą się odbywały w różnych świątyniach naszej diecezji – tłumaczy ks. Andrzej Wołpiuk. Za ikoną wędrował tłum młodych, którzy w skupieniu chronili płomyki świec, a potem na szczycie Kaplicówki długo śpiewali i modlili się podczas nabożeństwa uwielbienia.

Dobre świętowanie

Janina Żagan, burmistrz Skoczowa – Cieszę się, że młodzi zawitali właśnie do naszego miasta i że tyle dobrych słów można u nas usłyszeć, zobaczyć tyle radości i optymizmu. Mam nadzieję, że one wydadzą dobre owoce. Jesteśmy zawsze otwarci na dobre inicjatywy i bylibyśmy szczęśliwi, gdybyśmy uczestników Święta Młodych mogli gościć także w przyszłości.

Mateusz Pietrzak z Czechowic-Dziedzic, absolwent Akademii Liderów – Podczas zajęć nauczyłem się wiele, jak dziś być dobrym chrześcijaninem, często w świecie nieprzychylnym dla Boga. Na co dzień studiuję teologię, jestem dziennikarzem w lokalnej gazecie i animatorem w oazie, robię stronę internetową. Cieszę się, że mogę pomagać przy Święcie Młodych. To wspaniałe wydarzenie!

Paweł Macura z Ruchu Światło–Życie w Kaczycach – W czasie Święta Młodych mówiłem wszystkim zainteresowanym o Ruchu Światło-Życie. Zachęcałem do udziału w tym wspaniałym dziele, jakie zapoczątkował sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Jestem tu, bo chcę służyć – tego właśnie nauczyłem się w oazie. A tu, w Skoczowie, czuję się fantastycznie! Wspaniały duch i tyle znajomych twarzy! Szkoda, że tak nie jest codziennie.