"Zło należy zauważyć, piętnować i odrzucić"

KAI |

publikacja 03.06.2012 20:06

Rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Kalisza.

"Zło należy zauważyć, piętnować i odrzucić" Henryk Przondziono/GN Jan Paweł II

- Zło nie może być tolerowane. Zło należy zauważyć, piętnować i odrzucić – mówił bp Stanisław Napierała podczas Mszy św. ku czci Opieki Świętego Józefa w kaliskiej bazylice. W tym roku wspominano piętnastą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliszu.

Odpust połączono z X Pielgrzymką Rolników do św. Józefa oraz dziękczynieniem za wizytę Papieża Jana Pawła II do Kalisza, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

W homilii bp Napierała przypomniał, że w 1998 r. Stolica Apostolska wydała dokument uznający św. Józefa za patrona miasta Kalisza. – Św. Józef oręduje za Kaliszem u Boga, strzeże to miasto przed złem, kataklizmami, klęskami, wyprasza mu błogosławieństwo Boże. Św. Józef promuje Kalisz. W ostatnich latach czyni to przede wszystkim przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Dzięki transmisjom modlitwy zanoszonej tu, w Sanktuarium św. Józefa, w intencji rodzin oraz życia poczętego i nienarodzonego. Ta modlitwa jest wypełnieniem testamentu, jaki w Kaliszu zostawił nam bł. Jan Paweł II w dniu 4 czerwca 1997 r. Jest to testament dla Kalisza, testament dla diecezji kaliskiej, testament dla Polski, dla całego świata – mówił biskup kaliski.

Biskup przypomniał, że Jan Paweł II podczas wizyty w Kaliszu potępił aborcję. - Złem, a nie postępem i nowoczesnością, jest aborcja, niestety tak rozlegle praktykowana we współczesnym świecie. Aborcja, czyli zabicie poczętego w łonie matki człowieka. Aborcja w żadnym przypadku nie może być tolerowana i legalizowana. Z wielkim bólem mówił o tym Jan Paweł II, zwłaszcza swoim rodakom – przypomniał bp Napierała.

Potępił też legalizowanie związków jednopłciowych. - Złem, ponieważ wbrew naturze człowieka jest życie małżeńskie dwóch panów lub dwóch pań. Czegoś takiego nie wolno legalizować. Nie wolno stawiać na równi z małżeństwem. Czegoś takiego trzeba się wstydzić, a nie obnosić się z tym w jakichś imprezach czy marszach równości – stwierdził biskup kaliski.

W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: chleb, kwiaty i książki od władz miasta Kalisza, pozłacana taca na obrączki od Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, ornat z wizerunkiem św. Józefa od Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu, kosz ogrodowych kwiatów od kaliskich ogrodników, kosz płodów rolnych od rolników.

Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa bp Napierała odmówił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji św. Józefowi. Na uroczystości odpustowe przybyli pielgrzymi z różnych stron diecezji.

Po Mszy św. wierni przeszli pod pomnik papieża, gdzie bp Napierała odmówił modlitwę wstawienniczą do bł. Jana Pawła II. Uroczystość Odpustową uświetniły: orkiestra dęta „Gród nad Prosną” i Chór Chłopięco-Męski Kaliskiej Bazyliki.