Duchowa oferta dla kibiców na Euro 2012

publikacja 20.05.2012 21:26

Już za niespełna trzy tygodnie, 8 czerwca, meczem Polski z Grecją w Warszawie zainaugurowane zostaną Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. W to wielkie sportowe wydarzenie włącza się także Kościół katolicki, który chce zapewnić kibicom z całego kontynentu opiekę duszpasterską.

Duchowa oferta dla kibiców na Euro 2012 Jakub Szymczuk/ Agencja GN Już za niespełna trzy tygodnie, 8 czerwca, meczem Polski z Grecją w Warszawie zainaugurowane zostaną Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. W to wielkie sportowe wydarzenie włącza się także Kościół katolicki, który chce zapewnić kibicom z całego kontynentu opiekę duszpasterską.

O tym, by fanom futbolu z całego kontynentu zapewnić także odpowiednią opiekę duchową zaczęto myśleć już 18 kwietnia 2007 roku, gdy UEFA przyznała Polsce i Ukrainie prawa do zorganizowania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców zapewnił, że Kościół jest gotowy na Euro 2012. Przygotowano szereg wydarzeń duszpasterskich, które odbywać się będą w trakcie rozgrywek, i to nie tylko Mszy św. czy nabożeństw. Wydano specjalne modlitewniki i informatory dla kibiców, a w przygotowaniu są gazetki ewangelizacyjne.

W przygotowaniach do rozgrywek szczególne zadania spoczęły na tych miastach, w których odbywać się będą rozgrywki, a więc: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. „Z radością i dumą patrzymy na inicjatywy duszpasterskie w tych miastach” – przyznał ks. Pleń.

Dla kibiców, sportowców i sympatyków piłki nożnej przygotowano nie tylko Msze św. czy nabożeństwa ekumeniczne, ale także specjalne strefy wyłącznej modlitwy, miasteczka ewangelizacyjne oraz inicjatywy wydawnicze.

Towarzystwo Świętego Pawła (pauliści) wydało „Ewangelię dla sportowca i kibica”. Publikacja pomyślana jest nie tylko jako przydatna podczas Euro 2012, ale również Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Pierwsza część to cztery Ewangelie, w drugiej znajdują się świadectwa sportowców, a na zakończenie modlitewnik sportowca. Dostępne będą także „Perełki dla kibica” z myślami Jana Pawła II.

Oprócz tego w każdym z miast gospodarzy wydane zostaną gazetki ewangelizacyjne z informacjami dla kibiców. Krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM wyda 64-stronicową gazetkę, w której znajdą się wszystkie niezbędne informacje, zarówno te dotyczące organizacji mistrzostw, jak i kościołów czy stref, w których kibice będą mogli się modlić.

Sztandarowym punktem program duszpasterskiego, związanego z Euro 2012 są katechezy, które zostały przygotowane dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich - poinformował ks. Pleń. Mówią one o kibicowaniu, właściwym przeżywaniu tego sportowego święta, oraz szacunku dla każdego, kto przyjdzie na stadion. Katechezy nie ukazały się drukiem, ale dostępne są na stronie internetowej duszpasterstwa sportowców: www.sport.episkopat.pl. „Mogą one być wykorzystane przez każdego, kto chce te mistrzostwa traktować jako 'swoje Euro'” - powiedział ks. Pleń.

By dotrzeć do kibiców obcokrajowców duszpasterstwo sportowców swoją stronę internetową przygotowało także w języku angielskim. Znajdują się tam m.in. informacje jak dojechać do tych parafii, w których odbywały się będą nabożeństwa związane z Euro 2012 i w jakich językach sprawowana będzie liturgia.

W Warszawie Msze św. dla kibiców i sportowców zaplanowano m.in. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze (w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim) oraz w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (m.in. po niemiecku).

Na Stadionie Narodowym poświęcona już została kaplica wielowyznaniowa. Kaplica ma służyć zawodnikom, trenerom i kibicom różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii. Jej wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wyznawcy różnych religii mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie. Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy bocznej, ołtarz usytuowany jest na osi głównej na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ściana za ołtarzem oraz ołtarz dodatkowo oświetlono podkreślając kierunek modlitwy. Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menorę. Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców Islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki i podkreślono światłem, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

W Poznaniu przygotowana zostanie strefa wyłącznej modlitwy w czasie Euro 2012, która umiejscowiona będzie w parafii pw. Świętej Rodziny na Osiedlu Kopernika oraz w kościele franciszkanów na Górze Przemysła. Modlitwa będzie tam trwać 24 godziny na dobę. Mszę św. na rozpoczęcie Euro odprawi 6 czerwca o godz. 18.00 w katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zaproszeni są na nią wszyscy kibice. Oprócz tego Msze św. związane z rozgrywkami sprawowane będą m.in. w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela: 10 czerwca po chorwacku, a 17 czerwca po włosku. Na Mszę św. w języku niemieckim można będzie przyjść 10 i 17 czerwca do parafii pw. św. Marcina.

We Wrocławiu głównym kościołem Euro 2012 będzie parafia garnizonowa św. Elżbiety. Tam zaplanowano (10 i 17 czerwca) Msze św. po polsku i angielsku, oraz modlitwy po czesku, rosyjsku, grecku i po polsku. Prócz tego w tym miejscu przystąpić będzie można do sakramentu pojednania i pokuty, spowiadając się po polsku lub angielsku. Spowiedź odbywać się będzie w Godzinie Miłosierdzia 8, 15, 22 i 29 czerwca.

Specjalna stronę internetową poświęconą mistrzostwom, Msze św. w różnych językach oraz m.in. akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury – to związane z Euro 2012 inicjatywy archidiecezji gdańskiej. Kibice będą mogli w ojczystym języku nie tylko modlić się o pomyślne występy swoich drużyn, ale też wyspowiadać się i porozmawiać o sprawach duchowych. Przygotowano Msze św. oraz możliwość spowiedzi w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim.

Ze specjalnej podstrony można dowiedzieć się m.in. jaka modlitwa może towarzyszyć rozgrywanym meczom oraz gdzie i kiedy będą odbywać się Msze św. w różnych językach. Na stronie znajduje się ponad 20 odnośników związanych z mistrzostwami, w tym m.in. modlitewnik sportowca.

– Nasza duchowa oferta to przede wszystkim troska o niedzielą Mszę świętą. Będą to nabożeństwa w różnych językach, by ułatwić gościom korzystanie z Mszy – mówi ks. Andrzej Pradela, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej. – Mamy świadomość, że nikt nie przyjeżdża tu na dni skupienia tylko na wielkie świętowanie. Jednocześnie z racji tego, że tak wielu tu przyjedzie, nie możemy zapomnieć o tej sferze duchowej - zaznacza gdański kapłan.

Przybysze będą mogli nie tylko uczestniczyć w sprawowanych w ich języku Mszach św., ale też wyspowiadać się i porozmawiać z duszpasterzem. „Wiemy z doświadczenia, że czasem ktoś przyjeżdża w zupełnie innym celu i nastawieniu, a różne sytuacje zmieniają człowieka – nawet pod względem religijnym i duchowym. Stawiamy na takie towarzyszenie duchowe wszystkim, którzy przyjadą na Euro do Gdańska” – zapewnia dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej.

Gdańsk zaprasza m.in. do bazyliki Mariackiej, bazyliki św. Brygidy, parafii pw. św. Katarzyny czy parafii pw. św. Anny i Joachima. W Trójmieście będzie można uczestniczyć we Mszach św. m.in. po włosku, chorwacku, hiszpańsku, niemiecku i angielsku. W parafii pw. św. Michała w Sopocie, choć Eucharystia sprawowana będzie w języku polskim (10, 17 i 24 czerwca o godz. 13.30) to jednak dla obcokrajowców przygotowane zostaną specjalne napisy, by ułatwić im uczestnictwo w modlitwie.

Kibice oraz drużyny piłkarskie, które będą chciały pomodlić się przed, w trakcie bądź po mistrzostwach mogą skorzystać z ekumenicznej kaplicy. Znajduje się ona na poziomie "0" stadionu piłkarskiego PGE Arena w Gdańsku. Poświęcił ją abp Sławoj Leszek Głódź. W kaplicy jest ołtarz z białego marmuru, a na ścianie wisi krzyż oraz obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który podarował metropolita gdański. Ołtarz w kaplicy zaprojektował i wykonał Leon Czerwiński, znany kaszubski kamieniarz. Z kaplicy na PGE Arena mogą korzystać drużyny, najemcy lóż i miejsc biznesowych, a także wszyscy kibice.

Zagraniczni kibice będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz uczestniczyć w Mszach św. w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim. Przygotowano harmonogram gdzie, kiedy i o której godzinie będzie można się pomodlić w poszczególnych językach. Zostanie on dołączony do informatorów przygotowywanych przez miasto dla przyjezdnych kibiców. W Trójmieście wyznaczono 10 kościołów, w których będą się odbywały Msze i modlitwy.

Dodatkowo prowadzone będą, w porozumieniu z miastem, akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury. Coroczne wydarzenie „Katolicy na Ulicy”, które odbędzie się 7 czerwca na Długim Targu w Gdańsku, również w dużej mierze poświęcone będzie ewangelizacji mieszkańców i przyjezdnych.

Kraków, choć nie należy do grona miast gospodarzy, to także zaprasza na nabożeństwa - do Bazyliki Mariackiej. Na życzenie będzie tam można sprawować Eucharystię po angielsku lub włosku. W Krakowie swoją bazę będą tam miały trzy reprezentacje: Włoch, Holandii i Anglii. Dlatego można się spodziewać również kibiców tych drużyn.

Ks. Pleń wyraził opinię, że w pewnym sensie Euro 2012 powinno odbyć się w niemal każdej miejscowości, każdej parafii. „Zachęcamy, żeby organizować Euro diecezjalne, parafialne, bo nie chodzi nam tylko o kopanie piłką, ale o to, byśmy potrafili otwierać się na drugiego człowieka” – stwierdził duszpasterz.

Poinformował, że przy okazji duchowych przygotowań do piłkarskiego święta współpracowano z innymi Kościołami i wyznaniami. Zaplanowano m.in. centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro 2012, które odbędzie się w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze dwa dni przed startem rozgrywek, 6 czerwca o godz. 16.00. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele instytucji przygotowujących Euro 2012, kibice i młodzież. Nabożeństwa takie odbędą się także w miastach-gospodarzach rozgrywek.

Specjalne ekumeniczne nabożeństwo z okazji rozpoczęcia mistrzostw w piłce nożnej odprawi nawet ks. Jan Byrt, luterański duchowny ze Szczyrku, który zapowiada, że 10 czerwca będzie prosić Boga o „błogosławioną rywalizację”.

Ks. Byrt wystąpił także z oryginalnym pomysłem – od wielu znanych osobowości ze Śląska i całej Polski zbiera piłki futbolowe. Zamierza je rozdać podczas nabożeństwa. Jego uczestnicy otrzymają także przygotowane na czas mistrzostw opaski na rękę ze Słowem Bożym w kolorach flag Polski i Ukrainy. „Chcielibyśmy, by uczestnicy nabożeństwa nosili Słowo Boże na ręku przez całe Euro 2012” – zaznacza duchowny.

W strefach kibica obecni będą również duszpasterze, a wspomagać ich będą wolontariusze, którzy kolportować będą informacje nt. możliwości uczestniczenia we Mszy św., czy innym nabożeństwie związanym z Euro 2012.

Finał Euro 2012 ma zostać rozegrany na Stadionie Narodowym w Kijowie. Duszpasterstwo sportowców nawiązało współpracę z Kościołem prawosławnym na Ukrainie, by również tam odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie rozgrywek.