Jasna Góra: trwają uroczystości dożynkowe

Z udziałem prezydenta RP, najwyższych władz państwowych i ok. 20 tys. osób na Jasnej Górze trwają główne uroczystości dożynkowe. Mszy św. na szczycie przewodniczy i homilię głosi biskup świdnicki Ignacy Dec. Ważnym momentem będzie błogosławieństwo wieńców żniwnych, które przywiozły delegacje rolników z całego kraju.

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony przebiega pod hasłem: „Do Matki Jedności z Bogiem”. - Uroczystość ma wymiar przede wszystkim religijny – przypomniał ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników. „Przybywamy, by podziękować za zebrane plony, za siły jakie Bóg daje rolnikom, za ochronę przed nieszczęściami, klaskami żywiołowymi, huraganami”, powiedział ks. Sojka.

W dożynkach po raz pierwszy w roli krajowego duszpasterza rolników udział bierze bp Edward Białogłowski, który na tę funkcję został mianowany w czerwcu.

Witając ok. 20 tys. rolników o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry powiedział, że „dziś wznosimy nasze dziękczynienie do Boga, Stwórcy nieba i ziemi, a czynimy to w domu Najświętszej Gospodyni, której jasnogórski wizerunek przypomina nam kolor prawdziwego chleba”. Ojciec przeor podkreślił, że „idąc tu śladami ojców i praojców przychodzimy dziś i my, by podziękować Bogu w niebie za to, co dla nas czyni mimo całej naszej ludzkiej słabości, a zdarza się, że i niewierności, zwłaszcza w czasach trudnych doświadczeń kiedy trudno jest dziękować”.

Witając Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP o. Majewski podkreślił, że „obecność pana prezydenta wśród nas umacnia nadzieję, że w Polsce nikomu nie zbraknie chleba powszechnego” chociaż, jak zauważył zakonnik, „wiemy, że dziś w naszej Ojczyźnie w skrajnym ubóstwie żyje ponad 2 miliony osób, a ubóstwo najczęściej dotyka mieszkańców wsi i małych miasteczek”.

"To ubóstwo nas wszystkich boli i od nas wszystkich wymaga, aby dzielić się z biedniejszymi od nas i pomagać tym, którzy żyją najbliżej nas" – mówił jasnogórski przeor. Dodał, że składamy dziś Bogu dziękczynienie za dary i za ciężką pracę rolników, ale również prośbę za tych, którzy na naszej polskiej ziemi żyją w biedzie.

Z kolei prezydent Bronisław Komorowski przypomniał, że dożynki to święto dziękczynienia i radości z plonów, które udało się uzyskać, które są efektem trudu i wysiłku. Prezydent podkreślił, że „dożynki jasnogórskie mają wymiar szczególny, bo z natury miejsca dominuje w nich wymiar duchowy.

„To najlepiej w modlitwie dziękczynnej i proszalnej odbijają się uczucia wdzięczności i troski związanych z codziennym trudem ludzi wsi, bo to pomiędzy wdzięcznością a troską, pomiędzy osiągnięciami a trudnościami mieści się prawda o realiach polskiej wsi” - mówił prezydent. Dodał, że rzadko się zdarza, że pogoda sprzyja w pełni ludziom wsi, a „niemal zawsze rolnik polski musi się zmagać ze skutkami suszy albo nadmiaru opadów”.

Bronisław Komorowski zauważył, że miniony rok był rokiem zdecydowaniem bardzo trudnym, ale „właśnie na tle tego trudnego roku, złej sytuacji pogodowej, lepiej widać wysiłek i efekty wysiłku rolniczego”.

"Widać, że mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych żniwa mogą przynieść plony na poziomie średniej z okresu wieloletniego, widać także stale trwający postęp modernizacyjny dzięki, któremu polskie rolnictwo skutecznie w dalszym ciągu konkuruje z rolnictwem innych krajów europejskich, widać wzrost poziomu życia wielu rolników na polskiej wsi. Polscy rolnicy mają swój udział w łagodnym przejściu przez kryzysy ekonomiczny" – zauważył prezydent. Podkreślił, że „trzeba pamiętać, że mamy za co dziękować Jasnogórskiej Pani, ma za co dziękować rolnikom cała Polska”.

Starostami dzisiejszych dożynek są: Stanisława i Michał Hościło pochodzący z gminy Suchowola w archidiecezji białostockiej.

Rolnicy przynieśli na Jasną Górę własnoręcznie wykonane wieńce ze zbóż, kwiatów i owoców. Główny celebrans poświęci wieńce dożynkowe, odmówi modlitwę błogosławieństwa i dokona pokropienia wodą święconą pod koniec Eucharystii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6