Sympozjum o Prymasie Tysiąclecia

O nauczaniu Prymasa Tysiąclecia odczytanym w perspektywie integracji europejskiej dyskutowali uczestnicy sympozjum, które odbyło się 23 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Spotkanie w ramach trwającego czwartego Tygodnia Społecznego przebiegało pod hasłem „Człowiek, naród, Kościół. Prymas Tysiąclecia odczytany dziś”.

Ks. prof. Stanisław Kowalczyk z KUL mówił o nauczaniu kard. Wyszyńskiego na temat suwerenności narodu z perspektywy integracji europejskiej. Mówił, że dla egzystencji i przetrwania narodu szczególnie ważna jest suwerenność kulturowa. – Prymas Tysiąclecia mówił, ze najważniejszym programem w Polsce jest obrona kultury narodowej i chrześcijańskiej. Przekonywał, że bez własnej tożsamości kulturowo-duchowej, literackiej, historycznej, artystycznej, etycznej naród traci wewnętrzną siłę. Słabsze demograficznie, ekonomicznie i politycznie państwa Unii Europejskiej są jednak realnie zagrożone osłabieniem suwerenności kulturowej. Dotyczy to także Polski. Realne przejawy tego zagrożenia to m.in. fałszowanie historii przez niektóre kraje, usuwanie wartości chrześcijańskich z życia publicznego Europy, ignorowanie etyki chrześcijańskiej w wymiarze społecznym oraz odcinanie się od korzeni chrześcijańskiej kultury europejskiej – mówił prelegent.

W dalszej części swojego wystąpienia, w kontekście nagłaśnianego ostatnio w Polsce apelu o uznanie Ślązaków za mniejszość narodową przytoczył słowa Prymasa Tysiąclecia, że „naród jest całością, dlatego jego prawa piastuje całość narodu, a nie jedna jego część”. – Unia Europejska sprzyja tworzeniu regionów poszczególnych państw, ma to częściowe uzasadnienie ekonomiczne, ale rozczłonkowanie narodów na społeczności regionalne jest zagrożeniem ważnym, dużym dla państw mniejszych i słabszych – powiedział ks. prof. Kowalczyk.

Na koniec powiedział, że „dla Polaków jest wciąż aktualny apel, że obrona suwerenności kraju jest dla nas nakazem moralnym”. – Ofiarna miłość własnego narodu nie jest agresywnym szowinizmem, ale chodzi o to, aby Polska zachowała w rodzinie narodów należne miejsce i prawa. Od nas zależy, czy zachowamy suwerenność kulturową, a przez nią zachowamy suwerenność narodu i państwa – powiedział ks. Kowalczyk.

Ks. prof. Henryk Skorowski, rektor UKSW przedstawił temat „Godność osoby ludzkiej postawą chrześcijańskiej Europy według nauczania Prymasa Tysiąclecia”. – Jeśli każdy z nas będzie zakorzeniony w substancji etycznej, to gdziekolwiek będzie, nie poruszy go żadne tsunami. Na bazie tych wartości można zbudować autentycznie swój system wartości odpowiedzialnych. Prymasowi Wyszyńskiemu towarzyszyła nowa wizja Europy, Europy chrześcijańskiej. Jej podmiotem ma być nowy człowiek, czyli wyjątkowe i najpiękniejsze dzieło Boga. Człowiek musi ją chronić sam przez wysoki poziom moralnego życia. Tę godność muszą chronić też struktury życia społecznego, przez gwarancje podstawowych i niezbywalnych praw. Europa będzie nową Europą, jeżeli przyjmie wartość człowieka jako osoby w jej niepowtarzalnej wartości, wartości, która będzie kryterium rozstrzygania wszystkich współczesnych zjawisk – mówił ks. prof. Skorowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11