Pomoc
Pomoc
mat pras.

Co Kościół daje państwu?

Brak komentarzy: 0

Caritas Archidiecezji Warszawskiej /ajm

publikacja 12.01.2024 11:22

Na przykładzie sprawozdania Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

W przesłanej do redakcji Wiara.pl informacji czytamy:

W 2023 roku z pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej  skorzystało 836 chorych. „392 pacjentów leczyliśmy w systemie stacjonarnym - 157 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i 235 w hospicjum przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Hospicja domowe w Błoniu i Grójcu sprawowały opiekę medyczną nad 444 pacjentami w miejscu ich zamieszkania na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko- zachodniego oraz w niektórych dzielnicach Warszawy”.

Z pomocy skorzystało też 241 dzieci. „180 dzieci w 5 specjalistycznych placówkach wsparcia dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) w Warszawie na Ochocie, Ursynowiei Woli uczestniczyło w zajęciach wychowawczych i edukacyjnych. 61 dzieci w programie „Skrzydła” skorzystało z pomocy stypendialnej przeznaczonej na zakup podręczników i zajęć dodatkowych”.

Warszawska Carits zajmowała się też pomocą bezdomnym. „355 kobiet i mężczyzn mieszkało w dwóch warszawskich schroniskach oraz otrzymało całodzienne wyżywienie, pomoc socjalną, psychologiczną, terapeutyczną i prawną. 58 osób rozpoczęło samodzielne życie, otrzymało mieszkanie socjalne i podjęło pracę zarobkową”. Ponadto „9 000 osób skorzystało z zabiegów higieniczno-medycznych, oraz porad  psychologicznych i terapeutycznych” Z kolei w jadłodajni Caritas  wydano 15 720 ciepłych posiłków, 6 083 osoby skorzystały z kąpieli i wymiany bielizny oraz odzieży. Dodatkowo obsłużono 150 osób (kąpiel, wymiana bielizny i odzieży, zabiegi higieniczne) przywiezionych przez służby porządkowe z m. st. Warszawy”. Poza tym „900 osobom udzielono doraźnej pomocy medycznej. Caritas AW – współpracując z Fundacją Ambulans z Serca oraz w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej oraz Towarzystwem Brata Alberta – realizowała streetworking medyczny. Na terenie Warszawy (Dworzec Zachodni, stacja Metro Centrum oraz w innych miejscach niemieszkalnych) udzielano pomocy medycznej, opatrywano rany dojeżdżając do chorych w przestrzeni publicznej karetką pogotowia z zespołem ratowników medycznych i lekarzem, przewożono osoby bezdomne do szpitali i innych placówek na terenie Warszawy”.

Warszawska Caritas pomagała też Ukrainie. „30 000 osób, uchodźców wojennych, w większości kobiet i dzieci, osób małoletnich i niepełnosprawnych skorzystało z pomocy rzeczowej przy ul. Wolskiej 172 w Warszawie. Od poniedziałku do piątku bezpłatnie rozdawaliśmy żywność, odzież, środki czystości oraz pomagaliśmy
w zaopatrzeniu w leki i środki medyczne oraz inne artykuły codziennego użytku. 20 transportów z pomocą humanitarną wysłaliśmy bezpośrednio do Drohobycza, Lwowa, Żytomierza i Kijowa”.

A to nie wszystko. W sprawozdaniu dalej czytamy: „2000 osób otrzymało pomoc indywidualną, w tym 533 w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i AGD. Dofinansowane zostały turnusy rehabilitacyjne i leczenie specjalistyczne. 300 seniorów otrzymało pomoc w postaci bezpłatnych obiadów oraz comiesięcznych kart zakupowych. Ponadto kilkanaście tysięcy osób otrzymało pomoc i wsparcie w parafiach archidiecezji warszawskiej za pośrednictwem 123 Parafialnych Zespołów
Caritas, które zakupiły i dostarczyły artykuły spożywcze, leki oraz paczki świąteczne”.

Skąd na to pieniądze? „Udzielenie pomocy w tak dużej skali było możliwe dzięki współfinansowaniu zadań i projektów przez instytucje rządowe i samorządowe (w szczególności Miasto Stołeczne Warszawa i Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ), dzięki hojności darczyńców indywidualnych – osób fizycznych, firm i organizacji oraz odprowadzających 1,5 % podatku na Caritas AW. Istotne były również wpływy z działalności gospodarczej wspierające realizację celów statutowych Caritas AW”.

Od redakcji Wiara.pl
To chyba informacja bardzo ważna z kontekście zamieszania wokół „pieniędzy Kościoła” i „wspierania Kościoła przez państwo”. Na pewno nie wyczerpuje całości problematyki, ale jest dobrym przyczynkiem do wprowadzenia dyskusji na ten temat na właściwe tory.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..