Papież: Człowiek jak gitara bez strun

Benedykt XVI wyraził opinię, że sytuację osoby w stanie śpiączki można porównać do gitary z zerwanymi strunami. Słowa te znajdą się w odpowiedzi na pytanie o życie takich osób, zadane w programie telewizji RAI, który zostanie nadany w Wielki Piątek.

Fragmenty odpowiedzi papieża z tego bezprecedensowego programu z jego udziałem przytoczył watykański dziennik "L'Osservatore Romano" w najnowszym wydaniu.

Matka 40-letniego karabiniera, znajdującego się od 2 lat w stanie wegetatywnym w rezultacie stwardnienia rozsianego, zapyta Benedykta XVI, czy dusza jej syna jest "wciąż blisko niego". "Oczywiście - odpowiedział papież - dusza jest wciąż w ciele". "Sytuacja być może przypomina gitarę, której struny są zerwane i dlatego nie mogą grać. Także instrument ciała jest kruchy, słaby, a dusza nie może już grać, by tak rzec, ale pozostaje obecna" - dodał.

Podkreślił dalej: "Jestem także pewien, że ta ukryta dusza czuje w głębi waszą miłość, choć nie rozumie szczegółów, słów i tak dalej; ale obecność miłości odczuwa". "I dlatego wasza obecność przy nim, drodzy rodzice, droga matko, przez wiele godzin każdego dnia jest aktem miłości o wielkiej wartości, gdyż ta obecność wchodzi w głębię tej ukrytej duszy, a akt ten jest także świadectwem wiary w Boga, wiary w człowieka, wiary w zaangażowanie na rzecz życia, szacunku dla życia ludzkiego, nawet w sytuacjach najsmutniejszych" - zauważył Benedykt XVI zachęcając rodziców chorego, by kontynuowali opiekę nad nim. "Wiedzcie o tym, że wyświadczacie wielką służbę ludzkości tym znakiem ufności, tym znakiem szacunku dla życia, tą miłością dla tego udręczonego ciała, cierpiącej duszy" - powiedział papież.

W tym niezwykłym wywiadzie Benedykt XVI odpowie na pytania "zwykłych ludzi" - podkreśliła watykańska gazeta.

Papieża o ból i cierpienie, jakiego doświadczyły dzieci podczas trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii zapyta 7-letnia dziewczynka z tego kraju. Kolejne pytanie zada muzułmanka z Wybrzeża Kości Słoniowej, pogrążonego w krwawej wojnie domowej. Poprosi ona papieża, by pomógł jej zrozumieć "Jezusa pokoju". Pytanie to będzie punktem wyjścia do papieskiej wypowiedzi na temat dialogu między religiami.

Z następnym pytaniem zwróci się siedmioro irackich studentów z Bagdadu, prześladowanych z powodu swej wiary chrześcijańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11