Abp Muheria o akcie "ekstremizmu" w lesie Shakahola
Kenijscy detektywi z wydziału zabójstw i eksperci medycyny sądowej badają ekshumowane ciała z kilku płytkich masowych grobów członków sekty parachrześcijańskiej po tym, jak zagłodzili się na śmierć pod wpływem kaznodziei Paul Mackenzie, w nadmorskim lesie Shakahola w Kilifi w Kenii, 23 kwietnia 2023 r. Według policji 23 kwietnia ekshumowano kolejne 18 ciał, co daje liczbę 39 odzyskanych ciał. PAP/EPA/STR

Abp Muheria o akcie "ekstremizmu" w lesie Shakahola

kabe/kenyans.co.ke

publikacja 24.04.2023 13:12

Kenia jest wstrząśnięta zbrodnią, jaką odkryto w zeszłym tygodniu w lesie Shakahola niedaleko Malindi w hrabstwie Kilifi, za którą odpowiedzialny jest kontrowersyjny pastor Paul Mackenzie, stojący na czele założonej przez siebie sekty Good News International.

Mackenzie był aktywny od roku 2015. Mieszkańcy wioski Migingo w Malindi ujawnili dla lokalnych mediów, że jego celem było skłonienie ku sobie jak największej liczby wyznawców.

W 2022 r. siedziba sekty została przeniesiona do lasu Shakahola, po konflikcie jaki Mackenzie miał z pobliską szkołą, z której werbował dzieci do swojej sekty, zmuszając je do regularnych postów.

„Jego zwolennicy zaczęli podążać za nim jeden po drugim. Nie tylko dzieci pościły, nawet dorośli byli na każde jego zawołanie. Wiele małżeństw rozpadło się z powodu pastora” – mówią lokalnym mediom świadkowie działalności Mackenziego.

12 graves found at the Paul MacKenzie-led Shakahola cult-like worship site in Kilifi
Citizen TV Kenya

Odkrycie w zeszłym tygodniu kilkudziesięciu ciał zagłodzonych członków sekty przyciągnęła uwagę całego kraju, a głos zabrali przedstawiciele kręgów religijnych i politycznych.

W rozmowie z mediami arcybiskup Nyeri, Anthony Muheria nazwał ten akt ekstremizmem, wykorzystującym Biblię, aby oszukać wyznawców.

„Religia nie może i nie powinna być przyczyną tego, że ludzie tracą życie wskutek radykalnego ekstremizmu, że muszą robić wyjątkowe rzeczy, aby otrzymać błogosławieństwo” – wskazuje abp Muheria.

Słowa Muherii powtórzył Evans Omollo, zastępca rektora katedry Wszystkich Świętych w Nairobi, podkreślając, że odpowiedzialni powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

„Nie chowajmy się pod przykrywką wolności wypowiedzi, wolności wyznania i kultu, która jest przewidziana w konstytucji. Musimy pociągnąć pastorów do odpowiedzialności” – stwierdził Omollo.

Z tragicznymi wydarzeniami w wiosce Shakahola, powraca temat "ściślejszej regulacji (w tym samoregulacji) każdego kościoła, meczetu, świątyni lub synagoga w przyszłości” – zauważa prof. Kithure Kindiki, Sekretarz Gabinetu Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kenii.

Do poniedziałku znaleziono 47 ciał. Wciąż poszukiwane są ciała pozostałych członków sekty.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona