Amazonia
Amazonia
F Delventhal / CC 2.0

Konferencja Kościelna Amazonii wręczyła nowe statuty Papieżowi

Krzysztof Dudek SJ

VATICANNEWS.VA

publikacja 03.09.2022 18:56

Zarząd Konferencji Kościelnej Amazonii spotkał się z Papieżem i wręczył mu nowe statuty. „Było to doświadczenie głębokiego wzajemnego współodczuwania z papieżem” - powiedział kard. Pedro Baretto SJ, Przewodniczący Konferencji i arcybiskup Huancayo w Peru.

W skład zarządu Konferencji poza kard. Baretto, wchodzą także kard. Leonardo Ulrich Steiner, arcybiskup Manaus w Brazylii oraz Mauricio López, obaj piastujący urząd wiceprzewodniczącego. Nowe statuty Konferencji Kościelnej Amazonii podkreślają jej amazońską i eklezjalną tożsamość. Jak wyjaśnia kard. Baretto opierają się one na "nauczaniu Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza na jego eklezjologii Ludu Bożego zwartej w konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium”, oraz zawierają misję wyrażoną w Konstytucji pastoralnej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et Spes". Przyjmują także dokument końcowy Synodu dla Amazonii oraz adhortację apostolską „Querida Amazonia”.

W trakcie spotkania Mauricio López poinformował Papieża o postępach w realizacji uniwersyteckiego programu dotyczącego Amazonii i opowiedział o inauguracji katedry im. kard. Claudio Hummesa, która odbyła się 24 sierpnia w Quito. Warto przypomnieć, że to właśnie o kard. Hummesie, pierwszym przewodniczącym Konferencji Kościelnej Amazonii, Papież powiedział, że to on jest tą osobą, która podczas Światowych Dni Młodzieży w Brazylii uświadomiła Mu, że Ameryki Łacińskiej nie da się zrozumieć bez Amazonii, podobnie jak nie da się zrozumieć naszej planety bez Amazonii.

W ramach wymiany darów Franciszek otrzymał od przedstawicieli Konferencji Kościelnej Amazonii gliniany wizerunek Dziewicy wykonany przez wiejską kobietę, a także różne przedmioty z drewna brezylki ciernistej.

O drodze do powstania Konferencji Kościelnej Amazonii opowiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego jej przewodniczący, Kard. Baretto:

„Środowisko Amazonii jest wyjątkowym miejscem, obejmującym prawie 8 mln. km2 i zamieszkanym przez więcej niż 36 mln ludzi, w tym 3 mln rdzennej ludności. Właśnie do tej rdzennej ludności Papież Franciszek w 2018 r. powiedział, że są „strażnikami tej świętej ziemi wyposażonej w tak bogate środowisko naturalne, którą podarował nam Bóg”. Panamazońska Sieć Kościelna rozpoczęła swe prace siedem lat temu i przeszła drogę słuchania, rozeznawania i działania, co umożliwiło jej zorganizowanie Synodu o Amazonii w październiku 2019 r. W rezultacie tego wydarzenia powstała Konferencja Kościelna Amazonii. Nigdy wcześniej nie było takiej instytucji. Pragnę podkreślić, że jest to konferencja kościelna, nie zaś konferencja episkopalna.“

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona